Co można zobaczyć w ramach akcji "Pracownie do wglądu"
Miejsca pracy krakowskich artystów będzie można zwiedzać w ten weekend w ramach czwartej akcji „Pracownie do wglądu”. W 7 i 8 grudnia zaplanowano dziewięć wizyt, podczas których gospodarze oprowadzą po pracowniach i opowiedzą o swojej pracy, a także wystawę fotografii z poprzednich edycji.
Czwarta edycja krakowskiej inicjatywy „Pracownie do wglądu”
.Jak wyjaśniła współorganizatorka wydarzenia, Anna Stankiewicz, akcja jest kontynuacją projektu, który od kilku lat pokazuje miejsca pracy artystów za pomocą wywiadów i zdjęć.
Naturalną konsekwencją tych działań – wskazała Stankiewicz – jest właśnie weekend z „Pracowniami do wglądu”. W jego trakcie miłośnicy sztuki mogą odwiedzić artystki i artystów w ich pracowniach.
Współorganizatorka zaznaczyła, że pracownie artystyczne to miejsca wyjątkowe, na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, przestrzenie prywatne i często pełne dzieł sztuki zarówno tych gotowych do pokazania, jak i niedokończonych.
Według niej pracownie mają niezwykły potencjał i kształtują krakowską mapę artystyczną. „Pracownie są miejscami wyjątkowymi: intymnymi, magicznymi i przepełnionymi dziełami sztuki. W tych przestrzeniach artystki i artyści odsłaniają siebie oraz szukają inspiracji. Niektóre z nich są nie tylko przestrzeniami pracy, ale również miejscami edukacyjnymi, ekspozycyjnymi, przyczyniając się tym samym do integracji osób zainteresowanych sztuką” – wyjaśniła.
Zwiedzanie rozpocznie się 7 grudnia od spotkania na krakowskim Salwatorze w wilii projektu Ludwika Wojtyczki przy ul. św. Bronisławy 23a. Tam pracownie przed gośćmi otworzą: Bogumił Książek, Cecylia Malik, Paweł Augustynek, Joanna Pawlik, Justyna Smoleń i Radosław Szlęzak. Na zakończenie dnia przewidziano otwarcie wystawy zdjęć Anny Stankiewicz z wybranych pracowni z wcześniejszych edycji.
8 grudnia zwiedzanie krakowskich miejsc tworzenia rozpocznie się od pracowni zlokalizowanych na Starym Mieście. Najpierw zwiedzający odwiedzą atelier Krzysztofa Świętka znajdujące się przy ulicy Jagiellońskiej, następnie zobaczą studio Tomasza Prymona (ul. Dominikańska), potem Kornela Leśniaka (ul. Smoleńsk), by z powrotem znaleźć się na Salwatorze w pracowni Dawida Czycza.
Na wydarzenia organizowane w ramach weekendu obowiązują zapisy. Udział w nich jest bezpłatny.
„Pracownie do wglądu” to projekt, który od 2018 roku realizują fotograf Anna Stankiewicz oraz krytyk i kurator Agnieszka Jankowska-Marzec.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB