Co przyniesie rok 2025 w Kościele – rzecznik KEP
Co przyniesie rok 2025 w Kościele? Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak przypomina o najważniejszych wydarzeniach, m.in. beatyfikacji ks. Stanisława Streicha oraz sióstr katarzynek, obchodach 100-lecia powstania archidiecezji katowickiej i gdańskiej, 60-lecia orędzia biskupów polskich do niemieckich oraz 20. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.
2025. Rok Jubileuszowy
.Ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że rok 2025 to przede wszystkim Rok Jubileuszowy pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.
„Jest to czas szczególnej łaski dla całego Kościoła, podczas którego wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy. Warunki jego uzyskania zostały szczegółowo opisane w dekrecie wydanym przez Penitencjarię Apostolską” – zaznaczył ks. Leszek Gęsiak.
Przypomniał, że we wszystkich diecezjach wyznaczone zostały kościoły jubileuszowe, jako miejsca uzyskania odpustów oraz drogi jubileuszowe.
Beatyfikacje i kanonizacje
.Rzecznik KEP zaznaczył, że w 2025 r. w Kościele powszechnym i w Polsce odbędą się ważne beatyfikacje oraz kanonizacje.
24 maja w Poznaniu beatyfikowany zostanie sługa Boży ks. Stanisław Streich, który został zastrzelony przez komunistę 27 lutego 1938 r. Natomiast 31 maja w Braniewie, odbędzie się beatyfikacja piętnastu sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny zamordowanych przez sowieckich żołnierzy w 1945 r.
Dodał, że papież Franciszek dokona w Rzymie kanonizacji dwóch młodych mężczyzn – bł. Pier Giorgia Frassatiego oraz bł. Carlo Acutisa. Kanonizacja bł. Pier Giorgia Frassatiego odbędzie się podczas Jubileuszowego Spotkania Młodzieży, natomiast bł. Carlo Acutis zostanie kanonizowany w trakcie Jubileuszu Nastolatków.
Ważne rocznice związane z Kościołem w Polsce
.Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka istotnym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce w 2025 r. będzie 60. rocznica orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. „18 listopada 1965 roku, w Rzymie, polscy biskupi wystosowali list do biskupów niemieckich, który stał się symbolem pojednania narodu polskiego i niemieckiego po drugiej wojnie światowej” – podkreślił rzecznik KEP.
Dodał, że 2 kwietnia przypadnie 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Według duchownego jest to dobra okazja, aby na nowo powrócić do nauczania papieża Polaka, może stać się „kierunkowskazem w obliczu wyzwań dzisiejszych czasów”.
Ks. Leszek Gęsiak przypomniał też, że w tym roku przypada również 100-lecie powstania archidiecezji katowickiej i archidiecezji gdańskiej. Poinformował, że w związku z tymi jubileuszami 401. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się w Katowicach, natomiast 402. Zebranie Plenarne KEP będzie miało miejsce w Gdańsku. Ponadto 950-lecie swojego powstania będzie przeżywać także diecezja płocka, a 100-lecie – diecezja częstochowska.
Rzecznik KEP przypomniał również o 1000-leciu koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w katedrze gnieźnieńskiej oraz 1025-leciu ustanowienia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej. „Główne obchody z tej okazji odbędą się w dniach 26-27 kwietnia w Gnieźnie i będą połączone z uroczystościami odpustowymi ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski” – podkreślił rzecznik KEP.
1000 lat polskiej niepodległości
.O znaczeniu koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego w historii króla Polski oraz randze tysięcznej rocznicy tego wydarzenia pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Patryk PALKA, historyk i publicysta kierujący działem „Piękno Historii”. Jak zauważa, „tysiąc lat temu, w 1025 r., Bolesław Chrobry sięgnął po koronę, wynosząc swe państwo do rangi królestwa. Monarchia Piastów, w czasach Bolesława po raz pierwszy nazwana Polską, oficjalnie stała się niezależnym, pełnoprawnym podmiotem polityki międzynarodowej. W ten sposób, używając współczesnej terminologii, narodziła się polska niepodległość”.
„Rok 1025 zajmuje w historii Polski miejsce wyjątkowe, nie mniej ważne niż 1918. Bolesław Chrobry pozostawił po sobie dziedzictwo wielkości, którego ucieleśnieniem jest korona królewska. Stoją za nią ponad dwie dekady spektakularnych sukcesów militarnych oraz prowadzenia twardej, nieustępliwej polityki. Monarcha nie tylko utrwalił polską państwowość, ale jako pierwszy zgłosił Polskę do roli lidera Europy Środkowo-Wschodniej i doprowadził ją do tej pozycji” – pisze Patryk PALKA.
Jak podkreśla, „Bolesław korzystał z metod typowych dla jego epoki – prowadził wojny i wygrywał je. Dziś, po tysiącu lat od tamtego momentu, cywilizacja europejska odrzuca wojnę jako narzędzie prowadzenia polityki. Do naturalnych metod budowy pozycji państwa należą sprawna dyplomacja, rozwój gospodarczy, infrastrukturalny i technologiczny, inwestycje w naukę oraz zwiększanie potencjału odstraszania militarnego. Współcześnie dziedzictwo Bolesława Chrobrego nie traci jednak na aktualności. Przypomina, że za pomocą wymienionych środków należy dążyć do pomnożenia potencjału Polski i zapewnienia jej miejsca w pierwszej lidze państw europejskich. Przeciwności można pokonać, a silniejszych rywali i wrogów da się zwyciężyć. Potrzeba do tego długofalowej strategii, determinacji i odwagi. Wówczas, po latach starań, Polska będzie się cieszyć z osiągnięć na miarę królewskiej korony”.
Tekst w całości dostępny jest pod linkiem: [CZYTAJ]
Kalendarium rocznic 2025. Najważniejsze daty i wydarzenia
.W związku z nadejściem nowego roku redakcja „Wszystko co Najważniejsze” przygotowała „Kalendarium rocznic 2025”, zestawienie, w którym umieściliśmy najważniejsze rocznice 2025 roku, czyli daty i wydarzenia, na które warto zwrócić uwagę: wydarzenia historyczne, rocznice, najważniejsze bitwy mające wpływ na naszą historię, urodziny i daty śmierci bohaterów naszej zbiorowej wyobraźni.
Pośród najważniejszych wydarzeń 2025 r. znajdują się m.in.:
- 1700. rocznica pierwszego soboru powszechnego w historii chrześcijaństwa,
- 1025. rocznica zjazdu gnieźnieńskiego,
- 1000. rocznica koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego,
- 520. rocznica uchwalenia na sejmie w Radomiu konstytucji Nihil novi,
- 500. rocznica hołdu pruskiego,
- 230. rocznica III rozbioru Rzeczpospolitej,
- 105. rocznica Cudu nad Wisłą,
- 100. rocznica urodzin Margaret Thatcher
- 90. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego,
- 85. rocznica zbrodni katyńskiej,
- 80. rocznica zakończenia II wojny światowej,
- 80. rocznica podpisania Karty Narodów Zjednoczonych i powstania ONZ,
- 70. rocznica powstania Układu Warszawskiego,
- 45. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”,
- 25. rocznica śmierci Jana Karskiego,
- 20. rocznica śmierci oraz 105. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II,
- 5. rocznica wybuchu w Polsce pandemii COVID-19
.Informacje o tych i wielu innych wydarzeniach historycznych, których rocznice przypadają na 2025 r., znajdą Państwo w kalendarium najważniejszych rocznic 2025 roku: [CZYTAJ]
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/sn