Co zostanie w Paryżu po igrzyskach?

Letnie Igrzyska

11 sierpnia zakończyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Część rozwiązań wykorzystanych przy organizacji wydarzenia może pozostać w mieście na stałe.

.Większość infrastruktury sportowej stworzonej na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (m.in. boiska i trybuny na placu Concorde, Invalides czy Trocadéro) była tymczasowa i zostanie rozmontowana w ciągu kilku tygodni. Przed igrzyskami powstały jednak również obiekty, które po zakończeniu wydarzenia będą służyć mieszkańcom i francuskim sportowcom: ośrodek pływacki Centre Aquatique w Saint-Denis czy Arena Porte de la Chapelle.

Na potrzeby triathlonu i zawodów pływackich przed igrzyskami przeprowadzono prace związane z oczyszczaniem Sekwany. Prace trwały kilka lat i pochłonęły 1,4 miliarda euro. Od lipca 2025 r. mieszkańcy Paryża będą mogli się kąpać w Sekwanie, gdy spełnione zostaną wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Organizacja Letnich Igrzysk Olimpijskich była wyzwaniem nie tylko pod względem przygotowania infrastruktury sportowej, ale również w zakresie przyjęcia zagranicznych kibiców. Niektóre rozwiązania wprowadzone podczas igrzysk mogą pozostać w Paryżu na stałe.

Na lotnisku Orly podczas igrzysk działał tymczasowy punkt pomocy prawnej, udzielający porad głównie w zakresie praw przysługujących podróżnym. Skorzystało z niego wówczas ok. 300 osób. Punkt ma być przywracany przy okazji innych wielkich wydarzeń organizowanych w przyszłości.

Jak ocenia dziennik „Le Figaro”, Letnie Igrzyska Olimpijskie, których bezpieczeństwo zapewniało 35 000 przedstawicieli służb mundurowych, poprawiły wizerunek policji w społeczeństwie, częściowo za sprawą świadomości, że ochraniający wydarzenie funkcjonariusze zrezygnowali z urlopów. Bezpieczny przebieg igrzysk był również owocem lepszej niż w zwykłym czasie komunikacji między różnymi jednostkami policji. Jak ocenia „Le Figaro”, wydarzenie może sprzyjać trwałej poprawie przepływu informacji między jednostkami policji.

Organizacja Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich sprzyjała również dostosowywaniu komunikacji miejskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Od 2017 r., kiedy została ogłoszona decyzja o wyborze Paryża na miejsce igrzysk paraolimpijskich, do 2024 r. liczba stacji metra przystosowanych dla osób na wózku inwalidzkim wzrosła czterokrotnie, z 8 do 32. Wiele stacji wciąż jednak jest niedostosowanych do przyjmowania pasażerów z niepełnosprawnościami. Podczas igrzysk uruchomione zostały linie autobusowe przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, pokonujące taką samą trasę jak metro. Przedstawiciele stowarzyszeń osób z niepełnosprawnościami starają się o zachowanie nowych linii autobusowych po zakończeniu igrzysk paraolimpijskich, a także o zachowanie ilustracji przy nazwach stacji metra na planach w wagonach. Informacja tego typu jest bardziej czytelna dla osób z niektórymi zaburzeniami psychicznymi i kognitywnymi. Na czas igrzysk przy nazwach stacji metra pojawiły się ilustracje przedstawiające miejsca zawodów. Po zakończeniu wydarzenia mogłyby zostać zastąpione ilustracjami przedstawiającymi znajdujące się przy stacjach miejsca użyteczności publicznej, szpitale czy urzędy.

Jak zapowiada zarząd transportu w regionie paryskim, po Letnich Igrzyskach Olimpijskich, w trakcie których pasażerom rozdawane były butelki z wodą, na stacjach metra pojawią się 94 nowe dystrybutory z wodą pitną.

.Jak zapowiedziała mer Paryża, Anne Hidalgo, część ulic zamkniętych podczas igrzysk olimpijskich dla ruchu samochodowego, głównie w okolicy placu Concorde i Trocadéro, może pozostać zarezerwowana dla pieszych nawet po zakończeniu wydarzenia.

Julia Mistewicz-Delanne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2024
Fot. Francois-Xavier MARIT / Reuters / Forum