Copernicus Festival w Krakowie
Wykład główny prof. Piotra Durki „Interfejsy mózg-komputer i poszukiwanie elektrycznych śladów świadomości” to kluczowy punkt pierwszego dnia Copernicus Festival, który od wtorku do niedzieli (21-26 maja) potrwa w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia to „Maszyna”.
Jedenasta edycja Copernicus Festival
.Jak poinformowali organizatorzy, podczas wieczornego wykładu głównego prof. Piotr Durka, neuroinformatyk z Uniwersytetu Warszawskiego, wprowadzi słuchaczy w rozważania nad maszynami poprzez opowieść o możliwościach i ograniczeniach łączenia mózgów i komputerów.
Codzienne wieczorne wykłady główne wyznaczają program tegorocznej edycji Copernicus Festival. W kolejnych dniach ze słuchaczami spotkają się: prof. Agnieszka Pollo, wicedyrektorka Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku i badaczka z Obserwatorium Astronomicznego UJ; prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, twórca i kierownik Pracowni Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ, a także prof. Thomas Plummer, paleoantropolog z Wydziału Antropologii w Queens College Uniwersytetu w Nowym Jorku.
Na sobotę zaplanowano wykład główny Larsa Chittki, zoologa, etologa i ekologa specjalizującym się w ewolucji systemów poznawczych owadów, a wydarzenie zamknie wykład główny prof. Dominiki Dudek, psychiatry, kierownika Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych CMUJ oraz członka Rady Naukowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Bogaty program wydarzenia
.Jak podali organizatorzy, w programie festiwalu znalazło się w sumie blisko 50 wydarzeń. Wśród nich codzienne poranne „Śniadania Mistrzów”, czyli rozmowy ze specjalistami ze świata nauki i sztuki, a popołudniami zaplanowano cykl „Konfrontacji” – „burzliwych dyskusji sprowokowanych pytaniami trudnymi do rozstrzygnięcia”.
„Jedenasta edycja festiwalu to kolejna szansa na podkreślenie, że nauka stanowi integralną i niezbywalną część naszej kultury. I to jest właśnie nasza misja od tych ponad dziesięciu lat” – ocenił dyrektor Copernicus Festival prof. Bartosz Brożek.
„To wszystko ma się składać na doświadczenie, które pokazuje, że nasze życie nie jest podzielone na jakieś nieprzystające do siebie, niezwiązane ze sobą obszary doświadczenia, tylko że my doświadczamy świata w całości i nauka jest, może i powinna być ważnym przewodnikiem w tym procesie” – zaznaczył szef wydarzenia.
W ramach festiwalu odbędzie się gala Mądrej Książki Roku 2023, nie zabraknie też wystaw i warsztatów. W program wydarzenia włączyło się także Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, które gości je pod swoim dachem.
„Współpracujemy od trzech lat i rzeczywiście temat tegorocznej edycji jest po porostu wyśmienity i stworzony dla nas” – oceniła Katarzyna Łaput z krakowskiego muzeum. Według niej zespół kuratorów placówki przygotował liczne spotkania dla dorosłych i dzieci nawiązujące do festiwalowego hasła „Maszyna”.
W tym roku po raz pierwszy odbędzie się również pasmo towarzyszące Copernicus Festival w Aptece Designu – będą to dwa interaktywne wykłady, które wygłoszą Katarzyna Sosenko z Muzeum Zabawek (23 maja) oraz Malwina Antoniszczak (24 maja).
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „KulturaNajważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT