Coraz dłuższa lista linii lotniczych uznanych za niebezpieczne

Air Tanzania

Komisja Europejska dodała 13 grudnia linie lotnicze Air Tanzania do listy operatorów, którym zakazano lotów do i z Unii Europejskiej; na liście jest obecnie 129 linii lotniczych – poinformowała Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Air Tanzania z zakazem lotów do UE

.”Zaoferowałem pomoc Komisji władzom Tanzanii w poprawie wyników bezpieczeństwa Air Tanzania i osiągnięciu pełnej zgodności z międzynarodowymi normami lotniczymi” – poinformował w piątek Apostolos Tzitzikostas, komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki.

Lista Bezpieczeństwa Lotniczego UE to spis linii lotniczych, które nie spełniają niezbędnych międzynarodowych norm bezpieczeństwa i w związku z tym podlegają ograniczeniom operacyjnym lub całkowitemu zakazowi wykonywania lotów w obrębie Unii Europejskiej.

Na liście tej znajduje się obecnie 129 operatorów. Z tego 100 linii lotniczych certyfikowanych w 15 krajach objętych jest unijnym zakazem z powodu niewystarczającego nadzoru nad bezpieczeństwem przez władze lotnicze tych krajów. Kolejnym 22 liniom lotniczych z Rosji i siedmiu z innych państw zarzucono poważne niedociągnięcia w zakresie bezpieczeństwa; wśród nich znalazły się właśnie Air Tanzania, Air Zimbabwe, Avior Airlines z Wenezueli, Blue Wing Airlines z Surinamu, Iran Aseman Airlines oraz Fly Baghdad i Iraqi Airways z Iraku. Aktualizację unijnej listy bezpieczeństwa lotniczego z 13 grudnia wypracowali eksperci z państw członkowskich, którzy dyskutowali na ten temat w Brukseli w dniach 19–21 listopada 2024 r. 

Szanse i zagrożenia stojące przed Afryką

.Na temat wyzwań i szans stojących przed Afryką w następnych dekadach pod kątem ekonomicznym, demograficznym, ekologicznym, czy przebiegu granic międzypaństwowych, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Emmanuel DUPUY w tekście “Jakie perspektywy stoją przed Afryką? Wyzwania, liderzy, szanse“.

“W 2030 roku 800 milionów Afrykańczyków mieszkać będzie w przestrzeni zurbanizowanej, głównie na wybrzeżu, powiększając jeszcze mocniej przepaść między centrum a peryferiami, które są niewyczerpanym źródłem przyszłych rozłamów, buntów oraz zjawisk o charakterze terrorystycznym”.

“Wszyscy muszą uznać problem zanieczyszczeń za priorytetowy, wiedząc, że bezpieczeństwo w sferze środowiska naturalnego oddziałuje na codzienność mieszkańców oraz że degradacja środowiska, z którą mamy do czynienia, rzeczywiście ma przełożenie na bezpieczeństwo”.

“Wyzwanie ekologiczne uwidacznia też wiele innych problemów i od wielu lat mobilizuje do działania wszystkie podmioty: państwa, organizacje pozarządowe, organizacje transnarodowe. Takie zjawiska jak wylesianie, i nadmierna eksploatacji pastwisk, jak rolnictwo ekstensywne i intensywne stosowanie środków chemicznych, jak pustynnienie ale i ryzyko powodzi, a nawet plagi szarańczy są przede wszystkim sygnałami, które w Afryce, bardziej niż gdzie indziej, ostrzegają o zagrożeniach mających już charakter ogólnoświatowy”.

.”Czynniki środowiskowe wpływające na brak bezpieczeństwa są wspólne dla krajów Afryki i powinno się je eliminować. Pewne kroki zostały już zresztą podjęte. Współpraca w dziedzinie ochrony środowiska dotyczy takich kwestii jak na przykład walka z zanieczyszczeniem wód gruntowych oraz wód morskich, jak dostęp do wody, jak zarządzanie obszarami zurbanizowanymi i ograniczanie ich dalszej ekspansji na wybrzeżach. Inicjowane są też inne, jeszcze bardziej ambitne projekty, jak na przykład wielki program walki z pustynnieniem obszarów Afryki Subsaharyjskiej, krajów Maghrebu i Bliskiego Wschodu, realizowany w ramach Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia. Powrót, z inicjatywy 11 krajów regionu sahelo-saharyjskiego, do ogromnego projektu Wielkiego Zielonego Muru świadczy o tym, że to zjawisko się nasila, a walka z nim jest tytanicznym, ale nieuniknionym wyzwaniem” – pisze prof. Emmanuel DUPUY.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2024
Fot. Wikiemdia/stevesavia​tion.