Coraz więcej bezdomnych we Francji. Najnowszy raport Fundacji Abbe Pierre

Coraz więcej bezdomnych we Francji. Najnowszy raport Fundacji Abbe Pierre

We Francji żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, co oznacza wzrost tej liczby o 130 procent w ciągu 10 lat – alarmuje w swoim corocznym raporcie fundacja Abbe Pierre.

.W wyliczeniach francuskiej fundacji uwzględniono ok. 200 tys. osób żyjących w lokalach tymczasowych, 110 tys. migrantów w ośrodkach zakwaterowania dla osób ubiegających się o azyl oraz ok. 27 tys. bezdomnych śpiących na ulicach, w metrze, w namiotach lub w samochodach.

Ponadto, zgodnie z szacunkami Abbe Pierre we Francji ponad 4 mln ludzi ma złe warunki mieszkaniowe. Do takich osób zaliczono tych, którzy mieszkają w lokalu zdecydowanie za małym lub pozbawionym podstawowych udogodnień, takich jak kuchnia, toaleta czy ogrzewanie, lub nie posiadają lokalu na własność.

12,1 mln osób żyje w nieodpowiednich warunkach mieszkaniowych, wśród których Abbe Pierre wymieniła “sytuacje niestabilności”, takie jak ubóstwo energetyczne lub nieopłacany czynsz.

Inflacja, która znacznie przyspieszyła w 2022 r., postawiła w trudnej sytuacji gospodarstwa domowe osób o niskich dochodach, powodując wzrost kosztów życia – zauważa fundacja. Wśród najbardziej narażonych Abbe Pierre wymienia osoby samotnie wychowujące dzieci, zwykle kobiety, które po pokryciu podstawowych wydatków mogą mieć trudności z kupnem jedzenia.

Oceniając rolę francuskiego rządu w walce z biedą mieszkaniową fundacja stwierdziła, że nie podjęto niemal żadnych działań w tym zakresie w 2022 r. Pomoc udzielana w celu złagodzenia wpływu inflacji nie jest zdaniem Abbe Pierre “wystarczająco ukierunkowana”.

“Z jednej strony, ciągłe, masowe działania na rzecz najbogatszych, z drugiej strony, dla najbiedniejszych działania jednorazowe” – oburza się przedstawiciel fundacji Christophe Robert. Dodaje, że samo to, że rząd rozważał zmniejszenie liczby miejsc w lokalach tymczasowych “jest dla nas raczej niepokojącym sygnałem“.

Fundacja Abbe Pierre z siedzibą we Francji działa na rzecz zapewnienia dostępu do godnych warunków mieszkaniowych dla najbardziej narażonych osób, niezależnie od dochodów i statusu społecznego.

Co dolega Francji?

.Pandemia zadziałała jak katharsis. Uwolniła aspiracje i frustracje związane z linią podziału społecznych i politycznych instytucji, rolą państwa, miejscem narodu francuskiego w Europie oraz przyszłością europejskiego modelu i wspólnej waluty – pisała na łamach “Wszystko co Najważniejsze” prof. Brigitte GRANVILLE, Profesor ekonomii międzynarodowej i polityki gospodarczej i autorka książki “Co dolega Francji“.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 lutego 2023