Coraz więcej cyberataków na Polskę - wicepremier Krzysztof Gawkowski

cyberataki

W 2023 r. mieliśmy w Polsce 80 tys. incydentów dot. cyberbezpieczeństwa; a pierwszy kwartał w 2024 r. wskazuje, że przebijemy tę liczbę ataków – powiedział wicepremier Krzysztof Gawkowski. Wiceszef MON Cezary Tomczyk dodał, że Polska jest jednym z trzech najczęściej tak atakowanych państw.

Min. Gawkowski o cyberatakach na Polskę

.Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie w Poznaniu kongresu INSECON zaznaczył, że cyberbezpieczeństwo stało się kluczowym obszarem bezpieczeństwa państwa. „Szczególnie widać to po tym, jak wygląda dzisiaj hybrydowa część konfliktu na Ukrainie” – podkreślił.

„W 2022 r. w Polsce mieliśmy 30 tys. incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa. W 2023 r. mieliśmy tych incydentów 80 tys. To jest wzrost o (ponad) 100 proc., a pierwszy kwartał w 2024 roku wskazuje, że po raz kolejny przebijemy tą straszną, ale i prawdziwą liczbę dotyczącą ataków, które musimy odpierać” – powiedział.

Zaznaczył przy tym, że bezpieczeństwo cybernetyczne jest szczególnie ważne w przypadku np. infrastruktury krytycznej.

„Cyberbezpieczeństwo w Polsce armią stoi”

.”Cyberbezpieczeństwo w Polsce armią stoi. Cyberbezpieczeństwo i komponent cybernetyczny w armii to jeden z pięciu najlepszych na świecie. Możemy uczciwie i dumnie powiedzieć, że cyberbezpieczeństwo w Polsce, które jest zapewniane przez Dowództwo Komponentów Obrony Wojsk Cyberprzestrzeni daje nam poczucie, że możemy być dumni przed amerykańskimi partnerami, przed europejskimi sojusznikami” – zapewnił.

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk podkreślił, że w 2023 r. odnotowano ponad 5 tys. cyberataków na sieci polskiego wojska. „To ataki, które są bezpośrednio związane z działalnością Federacji Rosyjskiej, ale też Białorusi” – powiedział.

„Dzisiaj każdy z nas ma smartfon, ma czasami smartwatch, drugi telefon, każdy z nas jest podatny na tego typu działalność. Nie tylko wtedy, kiedy sprawuje jakiś urząd państwowy, ale też wtedy, kiedy jest zwykłym użytkownikiem sieci. A my musimy zrobić wszystko, jako państwo, żeby zarówno obywateli, jak i wszystkie systemy w państwie polskim zabezpieczyć” – zaznaczył.

Dodał, że nasz kraj jest jednym z trzech najczęściej cybernetycznie atakowanych na świecie państw. „I Polska staje na wysokości zadania, bo w tej sprawie zostały odrobione lekcje” – powiedział. Polityk podziękował też żołnierzom, którzy zajmują się sferą cyberbezpieczeństwa.

Kongres INSECON to wydarzenie organizowane wspólnie przez Grupę Międzynarodowych Targów Poznańskich i resort obrony. Inicjatywa ma zwiększyć poziom świadomości ws. aktualnych i przyszłych zagrożeń w cyberprzestrzeni. W dwudniowym wydarzeniu ma wziąć udział około 2 tys. ekspertów z Polski i zagranicy.

Informacja może być potężną bronią

.O zagrożeniach, które mogą wynikać z użycia nowych technologii pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze Krzysztof GAWKOWSKI, doktor nauk humanistycznych, działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Nowej Lewicy, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy i wicepremier RP.

W jego ocenie, informacja jest dziś także podstawą planowania, wyznaczania kierunków działalności, sposobów promocji, zdobywania wiedzy o rynkach, na których funkcjonują firmy, i rynkach, na których chciałyby funkcjonować w przyszłości, o działaniach konkurencji, trendach, sezonowych modach, planowanych zmianach prawnych i klientach oraz potencjalnych klientach itd. Bardzo często gromadzone przez różne instytucje informacje dotyczą bardzo licznych grup osób i mają charakter tzw. danych osobowych.

Wicepremier Gawkowski zaznacza też, że przyspieszający rozwój nowoczesnych technologii zmienia naszą cywilizację nie do poznania. Integracja cyfrowa na całym świecie stała się tak powszechnym zjawiskiem, że wielu ludzi zapomina o czasach, w których telefon przewodowy był szczytem technologicznego postępu i w których z możliwości wysłania telegramu tylko w Polsce korzystano rocznie kilkadziesiąt milionów razy. Dziś taki telefon to coraz częściej wspomnienie minionych lat, a z usługami telegramu Poczta Polska w 2018 roku postanowiła  pożegnać się na zawsze. Globalna firma analityczna IDC prognozuje, że do końca 2020 roku blisko trzy czwarte firm na świecie postawi na cyfrową transformację jako główne założenie strategii rozwoju.

Przede wszystkim rozwijać się będą rozwiązania chmurowe i big data, internet rzeczy, robotyzacja i automatyzacja oraz komunikacja sieciowa społeczeństwa. Inwestycje firm w tym zakresie szacuje się na blisko bilion dolarów i jest to czterokrotnie więcej niż obecnie. 

„Z tegorocznego badania Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa #CyfrowaTransformacja2018 wynika, że polskie firmy również mają świadomość potrzeby cyfrowej przemiany, ale nie zawsze takie postrzeganie rzeczywistości idzie w parze z ochroną przed zagrożeniami cyfrowymie. Firmy  postrzegają cyfryzację najczęściej jako czynnik, który decyduje o przewadze konkurencyjnej (76 proc.); strategię transformacji cyfrowej ma ponad połowa badanych (57 proc.), natomiast o konieczności wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń czy ewentualnych problemach związanych z cyberbezpieczeństwem myśli jedynie 21 proc. badanych” – opisuje polityk.

Co więcej, wielu małych i średnich przedsiębiorców (MŚP) w Polsce zdaje sobie sprawę, że wysoka innowacyjność firmy jest szczególnym czynnikiem stymulującym rozwój biznesu w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Śmiało można powiedzieć, że jest ona wręcz wskazywana jako jeden z fundamentów rozwoju. Inwestorzy zdają sobie również sprawę, że adaptowanie dostępnych technologii w wielu różnych obszarach powoduje, że firma staje się efektywniejsza i kreatywniejsza. W tym kontekście bardzo niepokojącym sygnałem jest brak zrozumienia dla konieczności inwestowania w działania mające na celu cyberbezpieczeństwo oraz ochronę informacji, danych czy patentów technologicznych. 

„Innym punktem niedoceniania zagrożeń wynikających z konieczności ochrony cyberprzestrzeni w firmach jest brak wiedzy o stratach, jakie mogą one spowodować. Dzieje się tak zapewne z powodu dość powszechnego myślenia, że przestępstwo komputerowe wiąże się przede wszystkim z kradzieżą danych lub środków z konta firmowego. Nie ma nic bardziej mylnego” – pisze Krzysztof GAWKOWSKI.

Przytacza on, że jak wynika z raportu PwC „Cyber-ruletka po polsku”, w 2017 roku aż 40 proc. wszystkich incydentów w cyberprzestrzeni wiązało się z dłuższymi niż trzy godziny przestojami w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. W 15 proc. badanych firm trwały one więcej niż jeden dzień, z czego w 5 proc. przypadków było to ponad pięć dni. Gdyby zatem przeliczyć dzienny koszt sparaliżowania pracy w działach obsługi klientów, sprzedaży czy jednostek odpowiedzialnych za produkcję bądź logistykę, to okazałoby się, że mówimy o stratach sięgających milionów złotych.

„Rosnące ryzyko cyberataku na firmę nie spowodowało u polskich przedsiębiorców radykalnej zmiany myślenia, także w kontekście stosowania odpowiednich zabezpieczeń” – podsumowuje autor.

PAP/Szymon Kiepel, Rafał Pogrzebny/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2024