Coraz więcej Francuzów skarży się na hałas w pracy
Jak wynika z sondażu Ifop, 62 proc. Francuzów aktywnych zawodowo skarży się na hałas w pracy. Wśród najczęstszych skutków hałasu dla zdrowia wymieniane jest zmęczenie, znużenie i rozdrażnienie, a także wzmożony stres.
Zgodnie z sondażem francuskiego instytutu badań opinii Ifop 62 proc. Francuzów aktywnych zawodowo skarży się na hałas w pracy.
Jak stwierdza prezes Association nationale de l’audition, Jean-Luc Puel, cytowany przez dziennik „Midi Libre”, problem uciążliwego hałasu w pracy dotyczy „wszystkich grup wiekowych, wszystkich sektorów, bez wyjątku”.
Na hałas w pracy najbardziej skarżą się pracownicy sektora budowlanego – 83 proc. deklaruje uciążliwy hałas podczas pracy. Drugą grupą najczęściej deklarującą hałas w pracy są osoby pracujące w open space – 74 proc. Zgodnie z sondażem hałas szczególnie dotyka również pracowników sektorów rolnictwa i przemysłu (72 proc.).
Na uciążliwy hałas w miejscu pracy najczęściej skarżą się osoby w wieku poniżej 35. roku życia.
Wśród najczęstszych skutków hałasu dla zdrowia wymieniane jest zmęczenie, znużenie i rozdrażnienie (u 60 proc. osób), a także wzmożony stres (50 proc.), problemy ze snem (33 proc.), wyczerpanie psychiczne (31 proc.) oraz podwyższone ciśnienie (22 proc.). Jak tłumaczy Jean-Luc Puel, cytowany przez „Le Figaro”, regularne wystawienie na hałas prowadzi do mikrouszkodzeń słuchu, problemów ze snem i zwiększonego stresu, co z kolei może skutkować problemami z układem sercowo-naczyniowym.
73 proc. respondentów deklaruje, że doświadczyło przynajmniej jednego problemu zdrowotnego z powodu hałasu. Niemal połowa (49 proc.) doświadczyła natomiast problemów ze słuchem.
37 proc. Francuzów aktywnych zawodowo ma problem ze zrozumieniem tego, co mówi druga osoba, ze względu na hałas panujący wokół (przeważnie wśród pracowników sektora budowlanego). U 32 proc. respondentów występują natomiast problemy z szumem w uszach (głównie wśród robotników, osób pracujących przy taśmach produkcyjnych, w warsztatach i na placach budowy oraz osób pracujących na przedmieściach Paryża).
Pomimo że na hałas skarży się większość pracowników, niewielu z nich podjęło środki prewencyjne. Jedna czwarta osób aktywnych zawodowo poprosiła w miejscu pracy o sprzęt chroniący przed hałasem. 24 proc. osób wykonało test słuchu, a 22 proc. skorzystało z wizyty lekarskiej. 19 proc. osób poprosiło pracodawcę o sprzęt pomagający niwelować hałas podczas pracy zdalnej.
Zdaniem niemal połowy respondentów (44 proc.) pracodawcy wciąż za mało biorą pod uwagę zagrożenia dla zdrowia związane z hałasem w miejscu pracy. 53 proc. osób przyznaje, że pracodawcy zaproponowali rozwiązania, aby zniwelować hałas. 31 proc. respondentów otrzymało w miejscu pracy sprzęt chroniący przed hałasem, a 28 proc. – słuchawki ochronne. 23 proc. pracowników przyznaje, że ich miejsce pracy zostało przystosowane celem zniwelowania hałasu poprzez utworzenie odizolowanych przestrzeni.
Oprac. Julia Mistewicz-Delanne