
Coraz więcej kobiet w branży IT i Tech

Dr Bianka Siwińska twórczyni Perspektyw Women in Tech Summit podkreśla, że aby technologie się rozwijały, kobiety muszą być obecne w branżach technologicznych (IT i Tech).
Perspektyw Women in Tech Summit
.Trwa piąta edycja Perspektyw Women in Tech Summit. W Warszawie gości co najmniej 8000 uczestniczek i uczestników z 50 krajów. Wydarzeniu patronuje ponad 85 największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne. Jednocześnie Summit to też największe w Europie targi pracy dla kobiet w branży technologicznej – dla osób, które są na początku swojej kariery w IT/Tech, dla tych, które myślą o przebranżowieniu się i szukają nowych dróg oraz dla studentek i studentów.
W czasie Summitu poruszanych jest 200 tematów technologicznych – w tym komputery kwantowe, przyszłość półprzewodników i deep tech.
Tegorocznymi gośćmi specjalnymi są m.in.: prezydentka Harvey Mudd College Maria Klawe, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prezesi kluczowych firm działających w Polsce, takich jak m.in. Intel, Microsoft, Motorola Solutions, Google Cloud, GE Aerospace, Orange czy Dell.
Jak co roku, summit otworzył dyskusję na temat kobiet w branży IT/Tech. Jak powiedziała twórczyni Pespektyw Women in Tech Summit, aby technologie się rozwijały, kobiety muszą być obecne właśnie w branżach technologicznych. „Każda technologia potrzebuje tego, aby odzwierciedlać potrzeby ludzkości, musi rozwiązywać jakiś problem i to jest bardzo ważne, żeby brać pod uwagę problemy nie tylko połowy ludzkości, ale całości” – zaznaczyła.
„To jest świetna branża, bo daje stabilne zatrudnienie, duże pieniądze, niezależność. Bardzo dużo kobiet w tym momencie, które miały inne kariery, dołącza do IT, ponieważ można tam lepiej zarobić i mieć po prostu lepszą pracę” – podkreśliła Siwińska.
Przyznała, że kobiet w IT było bardzo mało, ale na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie się to zmienia. „Nadal, tylko wśród studentów uczelni technicznych, jest tylko 15 proc. studentek, aczkolwiek ta liczba wzrosła o 54 proc. w ostatnich latach, a w przypadku studentów tylko o 3 proc.” – powiedziała.
Kobiety w branży technologicznej
.Jako „typowo kobiece” kierunki wymieniła te związane z chemią, biologią czy medycyną. „Na architekturze są np. praktycznie same kobiety, ale jeśli chodzi o branże związane stricte z informatyką i nowymi technologiami – tam jest przewaga mężczyzn” – zaznaczyła.
Zdaniem Siwińskiej, kobiety w branżach technologicznych sprawdzają się równie dobrze, co płeć przeciwna. „Wystarczy posadzić kobietę, która ma odpowiednie wykształcenie i zrobi wszystko dobrze, a często lepiej niż facet” – oceniła.
„Od 15 lat wchodzimy do szkół, opowiadamy im, że dadzą radę i że fajnie jest studiować kierunki inżynierskie, techniczne i jeżeli to interesuje daną dziewczynę, to nie powinna się wahać, tylko rozwijać się w tym kierunku” – powiedziała Siwińska.
Kampania Dziewczyny na politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! to projekt promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej zainicjowany m.in przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.
Kariera naukowa kobiet
.Karierę naukową robi jednak wciąż bardzo mało kobiet. Jak twierdzi prezeska, szklany sufit dotykający płeć żeńską jest najtwardszy właśnie na uczelniach. „Kobiety tutaj o wiele rzadziej awansują, niż mężczyźni i jest ich mało na stanowiskach profesorskich. Jak mają dzieci, to – niestety – odpadają, ta kariera się załamuje i trudno jest wrócić na ten sam tor” – zauważyła.
Różnorodność powinna być istotna dla pracodawców, ponieważ niesie ze sobą korzyści dla firmy. „Zróżnicowane perspektywy, doświadczenia, umiejętności, różnorodność kulturowa, społeczna, płciowa, etniczna – wszystko to buduje innowacyjność i kreatywność w zespołach. Otwartość na różne perspektywy, która jest silnie z tym powiązana, prowadzi też do lepszego zrozumienia pracowników, rynku, czy dostosowania się do nowych trendów” – powiedziała PAP HR Director w Billennium Anna Telega-Gardyńska.
„Około 28 proc. naszych pracowników to kobiety. Zdaniem nie tylko moim, ale i wielu innych ekspertów, zwiększenie udziału kobiet na studiach technicznych i ich wejście do świata IT to ogromna szansa dla branży” – zauważyła.
Deficyt specjalistów IT w Polsce
Wskazała również na ogromny deficyt specjalistów IT w Polsce. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego i organizacji SoDA wynosi on przynajmniej 150 tys. etatów. „Nawet pomimo spadku dynamiki rozwoju w branży w ostatnich miesiącach czy wzrostu popularności rozwiązań opartych o AI, zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne” – zaznaczyła. „Talent może posiadać każdy, niezależnie od płci czy narodowości” – zaznaczyła.
Jak przyznała Telega-Gardyńska, coraz więcej kobiet zajmuje się programowaniem, DevOps czy podobnymi rolami, chociaż jest ich mniej, niż mężczyzn. „To jest oczywiście konsekwencja postrzegania przez lata informatyki, jako „męskiego” zawodu, ale to nieprawda. Każdy może posiadać odpowiednie predyspozycje, niezależnie od płci czy innych czynników. Trzeba tylko je zidentyfikować i wykonać kolejne kroki w tym kierunku” – dodała.
„Mam nadzieje, że przyszłość będzie pełna kobiet, które się rozwijają, spełniają w różnych obszarach związanych z technologiami, ale także z nauką. Chodzi o to, żeby była równowaga i żebyśmy w przyszłości po równo decydowali o tym, co jest ważne i jak do tego podchodzić” – podsumowała Dr Bianka Siwińska.
Wiedza, technologia i odpowiedzialność
.Potrzebna jest nam dzisiaj, jak nigdy dotąd, „komunikacja między dyscyplinami” – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” abp Vincenzo PAGLIA. W tekście pod tytułem „Między wiedzą a technologią” autor podkreśla, że „gwałtowne zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, których jesteśmy obecnie świadkami, wymagają przede wszystkim ich uważnego rozważenia i zachowania otwartego umysłu. Musimy postawić jasno pytania, które nasuwa nam zmieniająca się błyskawicznie rzeczywistość, oraz rzucić światło na jej dramatyczne sprzeczności. Dostrzegając kierunki zmian, widzimy, jak wiele jest w nich sprzeczności. Warto w tym kontekście zmierzyć się z tematem nowych, konwergencyjnych technologii, o których papież Franciszek mówi otwarcie w liście Humana communitas napisanym na 25. rocznicę powstania Papieskiej Akademii Życia. Nie chcąc sugerować jednoznacznych odpowiedzi, dobrze będzie przedstawić jednakże pewne punkty odniesienia dotyczące rozwoju technologii i kierunku, w którym zmierza nasza cywilizacja”.
PAP/ Delfina Al Shehabi/ Wszystko co Najważniejsze/ LK