Kim jest Corey Lewandowski, sojusznik polskich spraw?
Corey Lewandowski jest świetnie zorientowany w sprawach Polski i Europy Centralnej. Jest istotnym dla Polski politykiem o polskich korzeniach, na którego zawsze dotąd mogliśmy liczyć. Jest politykiem bliskim Donalda Trumpa, co sprawia, że jest politykiem istotnym z punktu widzenia relacji polsko-amerykańskich.
Kim jest Corey Lewandowski?
.Corey Lewandowski to amerykański politolog, ekspert od spraw kampanii wyborczej, szef firmy konsultingowej Lewandowski Strategic Advisors, polityczny komentator i doradca. Członek Partii Republikańskiej, który od lat jest związany z Donaldem Trumpem. Był szefem sztabu republikańskiego kandydata na urząd prezydenta USA w trakcie wyborów w 2016 r. Donald Trump zwolnił go jednak z tego stanowiska jeszcze w trakcie prawyborów w Partii Republikańskiej w tym samym roku. Następnie zaczął się udzielać w mediach takich jak One America News Network (OANN), Fox News, czy CNN. W 2024 r. ponownie został doradcą Donalda Trumpa.
Urodził się 18 września 1953 w mieście Lowell w Massachusetts. W tym położonym na północno-wschodnim wybrzeżu USA stanie spędził też dzieciństwo i młodość. Ma polskie i francuskie korzenie. Jest absolwentem politologii na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie – kierunek ten ukończył jako magister w 1997 r. Po studiach pracował m.in. jako lobbysta przemysłu rybnego Nowej Anglii, a dokładnie organizacji NESPA (Stowarzyszenia Producentów Rybnych Nowej Anglii).
W okresie lat 2004-2012 pracował dla agencji PR Schwartz MSL. W firmie tej zajmował stanowisko dyrektora ds. spraw publicznych. W 2011 r. został zarejestrowany jako lobbysta Schwartz MSL reprezentujący firmę Passport Systems zajmującej się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem krajowym. Od 2008 r. współpracował także z polityczną grupą interesu Ameryka za Dobrobytem. Był szefem oddziału tej organizacji w stanie New Hampshire. Właśnie za sprawą tej grupy wspieranej przez braci multimiliarderów, Charlesa Kocha i Davida Kocha, odbył on swoje pierwsze spotkanie z Donaldem Trumpem po konferencji w Concord w kwietniu 2014 r.
Marketingowiec w świecie polityki
.Na pół roku przed oficjalnym zadeklarowaniem przez Donalda Trumpa swojej kandydatury w prawyborach Partii Republikańskiej został zaproszony przez polityka do Trump Tower na Manhattanie w Nowym Jorku. Polityk złożył mu wówczas propozycję objęcia stanowiska kierownika jego sztabu wyborczego. Corey Lewandowski od razu zgodził się na pełnienie tej funkcji. Wraz z trzema innymi doradcami: Michaelem D. Cohenem, Rogerem Stonem, Samem Nunbergiem był główną postacią odpowiadającą za kształt kampanii prawyborczej Donalda Trumpa. Był autorem hasła „niech Trumpem będzie Trumpem”, które dobrze oddaje przyjętą przez prowadzony przez niego sztab strategię wyborczą. Motto to było zawieszone nawet na specjalnej w jego ówczesnym biurze.
Jako wysokiej rangi przedstawiciel sztabu wyborczego Donalda Trumpa miał znaczący wpływ na odniesienie przez swojego szefa sukcesu w prawyborach Partii Republikańskiej. Jego rola została w nich również doceniona przez miliardera. Jak sam mówił o nim: „Umie pojawić się w odpowiednim momencie, tak aby jego obecność była odczuwalna”. Po odniesieniu zwycięstwa w prawyborach w New Hampshire polityk podziękował swojemu doradcy, zaznaczając, iż jego działania na poziomie lokalnym miały wpływ na ten sukces. Po zwycięstwie w New Hampshire wypowiadał się o nim nawet jeszcze bardziej pozytywnie. „Corey dysponuje wielką energią, wspaniałą wizją polityki oraz ma najlepszego kandydata w historii wyborów” – mówił Trump, nie omieszkając wspomnienia na koniec o sobie.
„Co cię nie zabije, to cię wzmocni”
.Dobra passa Coreya Lewandowskiego w sztabie Donalda Trumpa nie trwała jednak długo, gdyż w marcu 2016 media rozpoczęły atak. Wybuchł skandal z jego udziałem po tym, gdy dziennikarka prawicowego portalu „Breitbart News” napisała, iż szef sztabu Donalda Trumpa chwycił ją za ramię i siłą odsunął od republikańskiego kandydata, gdy ta chciała zadać mu pytanie. Wydarzenie zarejestrowały liczne kamery przez co incydent nabrał dużo większego rozgłosu i jeszcze bardziej skandaliczny charakter. Jak wykazało śledztwo Corey Lewandowski działał wówczas zgodnie z poleceniami United States Secret Service (Tajnej Służby Stanów Zjednoczonych), która dążyła do tego, aby przejście w którym znalazła się dziennikarka było puste. Pod koniec marca tego samego roku został aresztowany na Florydzie przez policję w związku z oskarżeniem go o napaść na reporterkę. Ostatecznie jednak postępowanie związane z tym incydentem nie zostało podjęte.
Nadszedł czas kolejnych ataków, niektórych bardzo ostrych. To wtedy zaczęły się pojawiać doniesienia takie jak te opublikowane przez liberalny „New York Times”, zgodnie z którymi cechą charakterystyczną stylu uprawiania kampanii wyborczej przez Corey’a Lewandowskiego był względnie agresywny stosunek wobec mediów. Portal oskarżał go o krzyczenie na dziennikarzy, w tym używanie przekleństw. Jeszcze w kwietniu 2016 r. media informowały, iż wpływy Corey’a Lewandowskiego jako głównego menagera kampanii wyborczej Donalda Trumpa maleją. Na swoim stanowisku ekspert od spraw kampanii wyborczej utrzymał się jednak przez następne dwa miesiące do schyłku czerwca 2016 r.
20 czerwca 2016 r. sztab wyborczy Donalda Trumpa ogłosił oficjalne rozstanie z dotychczas stojącym na jego czele Coreyem Lewandowskim. Kluczowe znaczeniu w podjęciu takiej decyzji miała odegrać córka miliardera Ivanka, która miała poprosić ojca o zwolnienie Coreya. Za katastrofalne dla dalszej przyszłości kampanii wyborczej Trumpa uważała ona rady jego głównego dotąd doradcy, który opierały się na ofensywnym modelu prowadzenia polityki. Corey Lewandowski miał m.in. zachęcać kandydata Partii Republikańskiej do atakowania Hillary Clinton i rozpoczynania zbędnych gorących kłótni, zamiast opierania dalszej kampanii prezydenckiej o „istotne kwestie związane z przyszłością”. Wśród rodziny miliardera oraz pozostałych członków sztabu wyborczego miały wtedy pojawić się nawet realne obawy, iż przy dalszym podtrzymaniu takiego stylu uprawiania kampanii wyborczej Donaldowi Trumpowi grozi porażka z reprezentantką Partii Demokratycznej Hillary Clinton w listopadzie 2016. Za odsunięciem Coreya optował także jego rywal w ramach szefostwa sztabu wyborczego Trumpa, Paul Manafort, będący głównym strategiem polityka. Po zwolnieniu Coreya Lewandowskiego to właśnie Paul Manafort pełnił faktycznie funkcję szefa sztabu Donalda Trumpa.
Chociaż wedle informacji CNN, Corey Lewandowski miał być zszokowany decyzją o zwolnieniu go z piastowanego stanowiska, to jednocześnie rozstanie z konserwatywnym politykiem przebiegło w zgodzie i w polubowny sposób. Ekspert od marketingu politycznego podziękował swojemu dotychczasowemu szefowi za współpracę. Stwierdził wówczas, że jest „dumny z tego, co udało mu się osiągnąć w prawyborach wraz z zespołem”, a także powiedział, iż jego relacje z Donaldem Trumpem są świetne.
Corey Lewandowski – jeden z najbardziej wpływowych komentatorów politycznych 2016-2020
.W istocie jego kontakt z Donaldem Trumpem nie uległ pogorszeniu po jego zwolnieniu, a po zwycięstwie miliardera w listopadowych wyborach prezydenckich w USA z 2016 r. stał się nawet jeszcze większym orędownikiem swojego byłego szefa. Od momentu utraty funkcji szefa sztabu kampanii wyborczej Donalda Trumpa do 11 listopada 2016 r. został komentatorem politycznym w CNN, ale jego współpraca z tą telewizją zakończyła się, gdy pojawiły się informacje medialne, iż Corey Lewandowski będzie odgrywał jakąś rolę w administracji Trumpa. W następnych latach były pierwszy menadżer kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa nadal utrzymał ze swoim szefem dobre relacje.
Natomiast sam Donald Trump wciąż ufał Coreyowi Lewandowskiemu, gdyż to właśnie wraz z doradczynią ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomacji Jill Kelley wysłał w 2018 r. na spotkanie z polskim rządem w sprawie utworzenia amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce, która miała zostać nazwana jako „Fort Trump”. „Fort Trump” miał domyślnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa Polski oraz umożliwić pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej.
W latach 2017-2020 Corey Lewandowski pracował także jako komentator polityczny w konserwatywnych mediach „Fox News” i One America News Network (OANN). Powrócił także do pracy jako lobbysta, z tym, że już nie był zarejestrowanym lobbystą, gdyż sam za takowego się nie uważał. Kontynuował również swoją karierę w roli eksperta do spraw kampanii wyborczych. W grudniu 2019 r. Corey Lewandowski odwiedził Izrael, aby doradzać Benjaminowi Netanjahu i jego ugrupowaniu Likud w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na marzec 2020 r.
Corey Lewandowski w sztabie wyborczym Donalda Trumpa w 2024 r.
.Jako doradca wyborczy Donalda Trumpa powrócił w 2024 r., kiedy to 15 sierpnia wraz z czterema innymi osobami został wybrany na starszego doradcę kampanii. Jego wpływy na kampanię wzrosły po jego wcześniejszej pracy w 2024 r. w trakcie Konwencji Narodowej Republikanów w Milwaukee w stanie Wisconsin. Przed oficjalnym powrotem Lewandowskiego w mediach pojawiły się spekulacje, iż to on zostanie głównym szefem kampanii wyborczej Donalda Trumpa, ale później sam miliarder opisał jego rolę jako „swojego osobistego wysłannika”.
I w trakcie trzecich wyborów prezydenckich z udziałem Trumpa, które przeniosły po raz drugi mu zwycięstwo po czteroletniej przerwie od Białego Domu, dla Coreya powtórzył się scenariusz z kampanii z 2016 r. – znów został odsunięty od głównej kampanii po tym, gdy narósł jego konflikt z jednym z szefów kampanii Chrisem LaCivitą w sprawie tego jak powinny zostać rozdysponowane pieniądze. Po narastaniu napięć pomiędzy obydwoma ważnymi postaciami w sztabie Trumpa Corey Lewandowski został odsunięty do pracy w New Hampshire, będącym swing state.
Polska i Ameryka – relacje wzmocnią się za prezydentury Donalda Trupa
.W lipcu 2024 r. w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Corey Lewandowski deklarował, iż Stany Zjednoczone w trakcie drugiej kadencji Donalda Trumpa nie tylko będą podtrzymywać dotychczasowe dobre relacje amerykańsko-polskie, ale zadbają także o to, aby Polska była bezpieczna. „Relacje między Polską a USA umocnią się za prezydentury Donalda Trumpa. […] Zadbamy o to, aby Polska była dobrze chroniona” – mówił ekspert ds. kampanii wyborczych. Następnie dodał: „”Relacje między Polską a USA umocnią się za prezydentury Donalda Trumpa. […] Zadbamy o to, aby Polska była dobrze chroniona” – mówił ekspert ds. kampanii wyborczych”.
Corey Lewandowski jest żonaty z Alison Hardy. Para ślub wzięła w 2005 r. oraz doczekała się czwórki dzieci. Hardy została wdową w 2001 r. po tym, gdy jej pierwszy mąż Brian Kinney zginął w zamachach terrorystycznych z 11 września, kiedy był jednym z pasażerów porwanego samolotu United Airlines 175 – uderzył on w północną wieże. Corey Lewandowski jest wyznania rzymskokatolickiego.
Oprac. Marcin Jarzębski