
Johns Hopkins University podaję, że do 28 grudnia 2021 r. z powodu powikłań wynikających z zarażeniem się koronawirusem Sars-CoV-2 życie straciło 5 mln 400 tys. ludzi. Stanowi to prawie 0,07 proc. populacji świata, a liczba ta nadal rośnie. Tym samym pandemia COVID-19 znalazła się wśród najbardziej śmiercionośnych pandemii w historii.
Na pierwszym miejscu wśród najbardziej śmiercionośnych pandemii w historii znajduje się dżuma, która w latach 1347-1351 pochłonęła około 200 milionów ludzkich istnień. Mogło to stanowić nawet 40 proc. ówczesnej populacji świata. Liczba ta jest jednak trudna do ustalenia, w związku z czym obecne szacunki na temat liczby zgonów spowodowanych pandemią oscylują między 25 a 200 milionów. Wątpliwości istnieją także co do sposobu rozprzestrzeniania się „czarnej śmierci”, czyli udziału szczurów. Według najnowszych badań opublikowanych na łamach „Proceedings of the National Academy of Science” winę za rozprzestrzenianie się epidemii mogły ponosić również pasożyty ludzkie.

Drugą trwająca pandemią, która znalazła się w pierwszej dziesiątce najbardziej śmiercionośnych chorób jest AIDS, lub zespół nabytego niedoboru odporności, w wyniku której od 1981 roku zmarło prawie 35 milionów ludzi. Szacuje się, że nadal każdego roku około milion ludzi umiera z powodu powikłań wynikłych z zakażenia się wirusem HIV.
Dotychczas najbardziej śmiercionośna plagą, która miała miejsce od początku XX wieku jest hiszpanka, czyli grypa wywołana wirusem podtypu H1N1. Zmarło na nią od 40 do 50 milionów ludzi, co plasuje ją na trzecim miejscu wśród najbardziej śmiercionośnych pandemii w historii. Nazwa choroby jest mylnie związana z Hiszpanią, ponieważ było to jedyne państwo w latach 1918-1919, w którym dziennikarze mogli bez ograniczeń pisać na temat rozwijającej się epidemii, która doprowadziła do śmierci, nawet do 2,5 proc. globalnej populacji.
Przed COVID-19, na liście najbardziej śmiercionośnych pandemii, znalazła się Trzecia Plaga (1855 r., 12 milionów ofiar), Dżuma Justyniana (541-542 r. 30- 50 milionów ofiar) oraz ospa, która w 1520 roku zabrała 56 milionów ludzkich istnień.