Czego szukamy w Wikipedii?

Czego szukamy w Wikipedii

Lista osób zmarłych, kandydatka Demokratów na prezydenta USA Kamala Harris oraz historia indyjskiej ligi krykieta to najpopularniejsze w 2024 r. hasła wyszukiwane na anglojęzycznych stronach Wikipedii – poinformowała zarządzająca serwisem fundacja Wikimedia.

Czego szukamy w Wikipedii?

.W czołówce rankingu znajduje się lista osób zmarłych w 2024 r., Kamala Harris oraz wybory prezydenckie w USA w 2024 r. Kolejne miejsce zajmuje portret braci Lyle’a i Erika Menendez, skazanych w 1989 r. na karę dożywocia za zabójstwo swoich rodziców. Są oni także bohaterami filmu dokumentalnego opublikowanego w październiku na Netfliksie. Piąte miejsce w rankingu zajmuje prezydent elekt USA Donald Trump.

Amerykańska polityka zdominowała tegoroczną listę najpopularniejszych haseł Wikipedii. Użytkownicy szukali wiadomości m.in. o wiceprezydencie elekcie J.D. Vance’ie, obecnym prezydencie USA Joe Bidenie, amerykańskim miliarderze Elonie Musku i Robercie Kennedym Jr., którzy otrzymali nominacje od Trumpa do nowego rządu. Treści te były szczególnie popularne w dniu wyborów 5 listopada – wówczas ok. 4,2 mln osób wyświetliło artykuł o tegorocznych wyborach prezydenckich, a liczba wyświetleń o wyborach w 2020 r. wzrosła w tym miesiącu ponad dwukrotnie.

„Deadpool & Wolverine” oraz „Diuna”

.W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wyszukiwań na Wikipedii znalazło się także hasło dotyczące wyborów parlamentarnych w Indiach, które trwały od kwietnia do czerwca. Artykuł na ten to efekt pracy prawie 900 wolontariuszy. 4 czerwca, w dniu ogłoszenia wyników, wyświetlono to hasło ponad 1,2 mln razy.

Wysokie miejsca zajęły także hasła dotyczące kultury popularnej. Użytkownicy poszukiwali informacji m.in. o filmie o superbohaterach „Deadpool & Wolverine”, amerykańskiej gwieździe muzyki pop Taylor Swift oraz filmowej adaptacji powieści Franka Herberta „Diuna”. Zawodowa liga krykieta w Indiach, którą w bieżącym roku wygrała drużyna z Kalkuty, to najczęściej czytany artykuł dotyczący sportu na Wikipedii. Zainteresowanie także wzbudziły Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, mistrzostwa Europy w piłce nożnej oraz piłkarz Cristiano Ronaldo

Według opublikowanych danych użytkownicy spędzili ok. 2,4 mld godzin, czyli prawie 275 tys. lat, czytając anglojęzyczne strony Wikipedii w 2024 r. W tym czasie autorzy haseł dodali prawie 3,5 mld bajtów informacji wykonując ponad 31 mln edycji. W sumie nad hasłami pracowało ponad 260 tys. redaktorów z całego świata. Wprowadzili oni 82 mln zmian w ponad 300 różnych wersjach językowych Wikipedii. 

Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?

Na temat współczesnej polskiej literatury na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisze Zbigniew MENTZEL w tekście „Jaka opowieść o Polsce jest nam dzisiaj potrzebna?”.

„Polska literatura współczesna jest bogata i różnorodna, co roku niemal objawiają się w niej nowe talenty. Mamy wielu pisarzy i, chyba jeszcze więcej, pisarek wybitnych, otwartych na świat, ciekawych tego, jak się zmienia i co te zmiany nam przynoszą (wymienię dla przykładu, Magdalenę Grzebałkowską, Dorotę Masłowską, Olgę Tokarczuk). A jednak…”.

”A jednak jako czytelnik polskiej literatury współczesnej (przyznaję: nie dość systematyczny, co mój sąd osłabia) często miewam poczucie niedosytu, poczucie, że twórczy potencjał, żywotne siły w literaturze tej zawarte są z różnych powodów krępowane, nie znajdują ujścia, że pełno w niej możliwości zmarnowanych, tematów zaniechanych, nie podjętych. Powtarzam sobie wtedy słowa przytoczone w jednym ze szkiców tej książki, słowa Kazimierza Wyki, krytyka i historyka, który polską literaturę znał i ducha jej pojmował jak mało kto polską literaturę znał i ducha jej pojmował jak mało kto: „Literatura polska w jej rozwoju od Bogurodzicy do braci Brandysów (B+B+B), jest taka, jaką jest, ale (…) ona mogła być inną. Ona powinna być inną”.

.”Szkice tu zebrane pochodzą z różnych lat, ale we wszystkich wyrażane są przeze mnie dwa te same zasadnicze przekonania, niezbyt zapewne oryginalne. Pierwsze, że tym, którzy w literaturze poszukują prawdy, nie wolno przeszkadzać, pogrążając ich w kłamstwie i dwuznacznościach. Drugie, że pisać o rzeczywistości „bez stawiania jej pytań: po co jest i czemu służy?” (Wyka), to zadanie zbyt łatwe, niegodne artysty” – pisze Zbigniew MENTZEL.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 grudnia 2024
Fot. Dunk/Flickr.