Czesi budują elektrownię jądrową z Koreańczykami, Bruksela poucza, że powinni z Francuzami

Dukovany

Komisja Europejska ma zastrzeżenia dotyczące wyłonienia przez Czechy południowokoreańskiej KHNP w przetargu na rozbudowę elektrowni jądrowej Dukovany – poinformował 12 maja rzecznik KE Thomas Regnier. Skargę do Komisji złożyła francuska firma EDF, która przegrała przetarg KHNP.

Koreańczycy rozbudują elektrownie Dukovany

.Na początku maja premier Czech Petr Fiala odwołał udział w ceremonii podpisania umowy z KHNP na budowę nowych bloków energetycznych w elektrowni jądrowej Dukovany. Jej zawarcie zablokował czeski sąd, do którego odwołała się francuska EDF. Zgodnie z orzeczeniem do czasu rozstrzygnięcia procedury odwoławczej umowa nie może zostać podpisana.

Francuska EDF złożyła skargę nie tylko do czeskiego sądu, ale także do KE. Thomas Regnier powiedział, że KE w liście do Czech podniosła swoje zastrzeżenia na mocy rozporządzenia o subsydiach zagranicznych. Dotyczy ono kontrolowania pomocy udzielanej przez rządy krajów trzecich przedsiębiorstwom działającym na unijnym wspólnym rynku. Pismo skierował do Pragi wiceprzewodniczący KE, Francuz Stephane Sejourne.

Komisja Europejska poucza Czechów

.Thomas Regnier podkreślił, że KE już w lutym poinformowała Czechy o swoich zastrzeżeniach, ale nie otrzymała na nie odpowiedzi. Zwrócił jednak uwagę, że KE nie przyczyniła się do opóźnienia czegokolwiek, co ma związek z realizacją projektu rozbudowy elektrowni Dukovany – zrobił to bowiem wcześniej czeski sąd.

„To nie jest tak, że francuski komisarz broni francuskich interesów, wręcz przeciwnie – to członek KE, który angażuje się w egzekwowanie prawa unijnego” – podkreślił Thomas Regnier, nawiązując do faktu, że pod listem KE podpisany jest francuski komisarz. Po udzieleniu odpowiedzi na list KE może wszcząć dochodzenie w sprawie ewentualnych subsydiów zagranicznych.

Rozbudowana siłownia Dukovany ma generować 1200 MW energii elektrycznej. Czesi ogłosili plan wsparcia budowy w marcu 2022 r. Najpierw zgłosili ten plan do KE, która go zaakceptowała; dopiero potem wyłonili KHNP jako partnera. Polska czeka na zaakceptowanie swojego wniosku wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej; dostawcą technologii będzie amerykański Westinghouse. Z kolei KHNP ma być dostawcą dla znajdującego się we wstępnej fazie projektu budowy drugiej elektrowni.

Atom – główne źródło energii w Polsce przyszłości?

.Na temat polskiej transformacji energetycznej, w ramach której docelowo jednym z głównych źródeł energii w Polsce ma stać się energetyka nuklearna, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz NOWACKI w tekście “Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?“.

“Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach. To głównie firmy budowlane i dostarczające wyposażenie do elektrowni jądrowych. Analiza Ministerstwa Energii wykazała także, że ponad 200 polskich przedsiębiorstw posiada kompetencje, które można bardzo szybko dostosować do wymagań sektora jądrowego. To olbrzymi potencjał i szansa na jak największy udział polskiego przemysłu w realizacji projektu jądrowego w naszym kraju. Warto w tym kontekście wspomnieć o Korei Południowej, która budowała swoją potęgę jądrową stopniowo. Pierwszą elektrownię w tym kraju w całości zbudował dostawca technologii, czyli strona amerykańska, lecz każda kolejna siłownia jądrowa była budowana z coraz większym udziałem przemysłu koreańskiego. Obecnie to Koreańczycy wytwarzają zbiorniki reaktora i wytwornice pary dla elektrowni amerykańskich, a przede wszystkim eksportują elektrownie za granicę, czego przykładem są cztery reaktory zbudowane ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.

“Konieczność transformacji naszej energetyki wymaga podjęcia decyzji. Czy zbudujemy teraz stabilne źródło energii dla czterech pokoleń, czy też nasze dzieci, a później także wnuki będą musiały co pokolenie odtwarzać wielkim kosztem moc wytwórczą w sektorze elektroenergetyki?”.

.“Kierując się interesem obywateli, a nie krótkoterminową perspektywą zysku dla ograniczonego kręgu inwestorów komercyjnych, należy przyjąć długą perspektywę czasową. Elektrownie jądrowe będą produkowały energię elektryczną nawet przez 80 lat, co mimo wysokich kosztów inwestycyjnych czyni je najtańszym źródłem energii elektrycznej. Dla przykładu, podczas gdy koszty paliwa i emisji dwutlenku węgla to 70–80 proc. kosztów prądu w elektrowni gazowej, w elektrowni jądrowej to zaledwie 10 proc.” – pisze Tomasz NOWACKI.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/tomasz-nowacki-energetyka-jadrowa-szybki-zysk-czy-tania-energia-dla-nastepnych-pokolen/

PAP/Magdalena Cedro/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 maja 2025