Czy debata Harris - Trump przejdzie do historii?
Słowny pojedynek kandydatki Partii Demokratycznej, wiceprezydent Kamali Harris oraz byłego prezydenta USA Donalda Trumpa odbędzie się 10 września w Filadelfii. Wyborcze sondaże, wskazujące na nieznaczą przewagę wiceprezydent tylko zwiększają emocje. Debata Harris – Trump zdaniem wielu może przejść do historii. Przedstawiamy zestawienie tego, jak w minionych latach wygladały starcia kandydatów na prezydenta.
Pierwsza nowoczesna debata prezydencka
.Amerykanie po raz pierwszy masowo zgromadzili się przed telewizorami i odbiornikami radiowymi, gdy republikanin, Richard Nixon starł się w debacie z późniejszym prezydentem USA, Johnem Fitzgeraldem Kennedym. Ta pierwsza nowoczesna, masowo relacjonowana debata naznaczyła początek polityki innej niż dotychczas. Wcześniej przeciętny wyborca często głosował w oparciu o dokonania danego kandydata, oraz jego przynależność partyjną. W 1960, ponad 64 milionów wyborców mogło zobaczyć i usłyszeć, w jaki sposób politycy wysławiają się, jaki jest ich język ciała, jak reagują na krytykę, stres i tym podobne czynniki.
Nixon, wcześniej uważany za faworyta z racji bycia doświadczonym, radiowym rozmówcą i politykiem o znacznie większym stażu, poniósł historyczną porażkę. Pocił się, odmówił pomocy telewizjnych specjalistek od makijażu, a jego ubiór zlewał się z tłem studia. W porównaniu z nim młody, przystojniejszy Kennedy prezentował się znacznie lepiej. Co ciekawe, jego przewaga jednoznacznie wynikała z lepszej mowy ciała i prezencji. Słuchacze radiowi byli bowiem po równo podzieleni w kwestii tego, kto zwyciężył. Tak czy inaczej, od razu po debacie jego sondaże poszybowały do góry, a on sam pokonał Nixona, który nie nadrobił strat, spowodowanych telewizyjnym starciem.
Jimmy Carter i Ronald Reagan – weterani debat
.Wyborcy musieli czekać 16 lat na następne słowne pojedynki polityków. W 1976 roku Gerard Ford, który zastąpił Nixona po tym jak ten poddał się do dymisji, zgodził się na 3 debaty z demokratą, Jimmym Carterem. Rywale ścierali się w serii 3 dyskusji, każdej o innych zagadnieniach – polityce wewnętrznej, kwestiach zagranicznych oraz w tematyce dowolnej. Historia zapamiętała Forda jako przegranego, który lekceważająco odpowiadając na pytania w 2 debacie, przekreślił swoje szansę na zwycięstwo. Carter zdobył miejsce w Białym Domu, ale w kolejnej debacie to on był tym pokonanym.
.W 1980 roku prezydent Jimmy Carter zmierzył się z Ronaldem Reaganem, Republikaniem i byłym aktorem, który do tego momentu nie był uważany za faworyta. Jego doświadczenie w show-biznesie okazało się jednak zaskakującym atutem. Reagan ujął wyborców charyzmą i krasomówstwem, zdecydowanie pokonując Cartera w wyborach prezydenckich. Co więcej, w kolejnych latach po raz kolejny wypadł dobrze w debacie, deprecjonując Waltera Mondale’a, który próbował wykorzystać podeszły wiek Reagana przeciwko niemu.
Jeden gest może kosztować bardzo wiele
.W 1992 r. po raz piewszy odbyła się debata, w której uczestniczyli zarówno kandydaci głównych partii, jak i kandydat trzeciej partii, miliarder Ross Perot, którzy wystąpili przeciwko prezydentowi Bushowi i nominowanemu przez Demokratów Billowi Clintonowi.
Bush był krytykowany za próbę nie przyjęcia zaproszenia do debaty, która dla wielu Amerykanów stała się już stałym, obowiązkowym niemal elementem kampanii wyborczej. Co więcej, krytykowano go także za patrzenie na zegarek, który według doradców miał początkowo sprawdzać, czy pozostali kandydaci debatują w wyznaczonym terminie Ostatecznie jednak okazało się, że prezydent rzeczywiście sprawdzał, ile czasu pozostało do debaty. Bush wybory przegrał.
Czy debata Harris – Trump może być dla Demokratów podobnym sukcesem, co pojedynek Baracka Obamy z Mitten Romneyem?
.Dwie kandencje Barracka Obamy są do dzisiaj uważane za moment prosperity dla Partii Demokratycznej. Nie każdy jednak pamięta, że na losy jego prezydentury w dużym stopniu wpływ miała debata wyborcza.
Uważano wtedy, że Obama zaskoczył wyborców swoim pierwszym, słabym występem w debacie przeciwko republikaninowi Mittowi Romneyowi, który wypadł wtedy powyżej oczekiwań. Jednak podczas drugiej rundy Romney, odpowiadając na pytanie dotyczące równości wynagrodzeń ze względu na płeć, nie wykazał się wyczuciem, a jego odpowiedź szybko stała się internetowym memem, który przyczynił się do jego porażki.
Dwie debaty Joe Bidena
.Prezydent Stanów Zjednocznych, Joe Biden, kojarzony jest z dwoma debatami, które oceniane były bardzo róźnie. W 2020 Demokrata zaskoczył wyborców swoich wigorem i ostrymi docinkami, które były odpowiedzią na docinki personalne Donalda Trumpa. Mimo wieku, który już wtedy zdaniem wielu miał być jego głównym wrogiem, dobrze radził sobie w rozmowie, przekonując do siebie tych z wyborców, którzy wątpili w jego kondycje umysłową. Słynne „Czy ty się zamkniesz, człowieku” szybko zostało uznane jako dowód jego politycznej werwy, co ostatecznie pomogło mu w zwycięstwie nad ówczesnym prezydentem.
Z kolei pojedynek z 2024 skończył się dla niego na tyle niekorzystnie, że ostatecznie zrezygnował z swojej kandydatury. Biden jąkał się, mówił niewyraźnie i na tle niewiele młodszego przeciwnika wydawał się osobą z zupełnie innej grupy wiekowej. W rezultacie, 10 września odbędzie się debata Harris – Trump, a to, jak będzie wygladała ta dyskusja, może wpłynąć na bieg historii.
W obliczu wzrostu potęgi Chin i Indii oraz prób odbudowy mocarstwowej pozycji Rosji utrzymanie hegemonii przez Stany Zjednoczone staje się coraz trudniejsze
.Wiele wskazuje na to, że świat jednobiegunowy zmierza ku końcowi lub – jak twierdzą niektórzy – już się skończył. „Podstawowe pytanie brzmi: po który wariant strategiczny ze swojego bogatego repertuaru sięgną w związku z tym Stany Zjednoczone? Tradycja polityczna mająca korzenie już w czasach Ojców Założycieli pokazuje, że niezależnie od intencji Europejczyków Amerykanie we wszystkich swoich poczynaniach będą się kierować własnym interesem. Po roku 1945 sytuacja międzynarodowa ułożyła się tak, że stała obecność w Europie była Stanom Zjednoczonym na rękę. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej interwencja na Starym Kontynencie również opłacała się Amerykanom, ale w dwudziestoleciu – już nie” – zastanawia się na łamach Wszystko co Najważniejsze Patryk PALKA, Patryk PALKA, historyk , publicysta kierujący działem „Piękno Historii” i redaktor Gazety na Niedziele.
WszystkocoNajważniejsze/Maciej Bzura