Czy dojdzie do spotkania Donald Trump - Xi Jinping

Mimo eskalacji wojny handlowej, może dojść do pierwszego od dawna spotkania Donald Trump – Xi Jinping

​​Zawarcie nowej umowy handlowej z Chinami jest możliwe

.Media informowały już 20 stycznia – zaledwie kilka dni przed powrotem Trumpa do Białego Domu – że Donald Trump i prezydent Chin Xi Jinping odbyli rozmowę telefoniczną i rozmawiali na temat wielu kwestii.

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi rozmawiał także ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio. Politycy nie odbyli jednak jeszcze żadnego oficjalnego spotkania. Należy jednak pamiętać, że amerykański polityk został objęty sankcjami przez Pekin i nadal nie może odwiedzić Chin.

Według źródeł, które mają być bliskie administracji w Waszyngtonie, Donald Trump deklarował chęć odwiedzenia Chin w pierwszych 100 dniach swojej administracji. Z kolei eksperci od chińskiej polityki uważają, że gdyby prezydent USA odwiedził Pekin w najbliższym czasie, byłby to sukces Xi Jinpinga, który mógłby powiązać to z niedawno zakończymi sesjami podsumowującymi działania jego rządu. Trwająca wojna handlowa między obydwoma państwami może utrudnić planowanie ewentualnej wizyty, ale śledztwo w sprawie praktyk handlowych Chin, zarządzone wcześniej przez Trumpa, ma się zakończyć do kwietnia. Jego wyniki mogą stanowić podstawę do kolejnych działań handlowych wymierzonych w Pekin.

Donald Trump, przedstawia jednak siebie jako osobę gotową dokonać politycznych transakcji, i sygnalizował swoją gotowość do negocjacji z Chinami, mówiąc, że uważa, że ​​zawarcie nowej umowy handlowej z Chinami jest „możliwe”. Ponad to wielokrotnie zapewniał o swoich „bardzo dobrych osobistych relacjach” z X Jinpingiemi.

Prezydent Donald Trump odwiedził Chiny w listopadzie 2017 r. podczas swojej pierwszej prezydentury. Jego następca Joe Biden nie odwiedził Chin podczas swojej kadencji jako prezydent USA. W 2023 r. Xi Jinping wziął udział w szczycie Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w San Francisco i odbył szczyt z Joe Bidenem na marginesie wydarzenia. Niektóre amerykańskie źródła wskazują że przywódca USA ma odwiedzić Chiny w kwietniu lub maju. Wszystko wskazuje na to, że prace przygotowawcze do spotkania Donald Trump – Xi Jinping, a delegacja chińska podobno odwiedziła Waszyngton, aby porozmawiać z administracją prezydenta USA.

Spotkanie Donald Trump – Xi Jinping może zapewnić stabilność

.”Świat doświadcza coraz więcej wojen i naruszeń prawa międzynarodowego. Instytucje słabną, stabilność ekonomiczna jest coraz bardziej niepewna. Ten stan rzeczy zagraża dobrobytowi, którym pochwalić się może spora część narodów świata. Sytuacja międzynarodowa może doprowadzić do wojen, w tym nawet do katastrofalnej w skutkach wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Dążenie do jakiegoś porozumienia, jakiegoś ładu, jest kluczowe.

Jakie więc są priorytety dla krajów, które łączy ta misja? Należy zacząć od szacunku dla 80-letniej Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także prawa międzynarodowego, zwłaszcza tego mówiącego o suwerenności. Te prawa wspierają kluczowe instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Świadomość korzyści płynących z prawa międzynarodowego może służyć jako podstawa nowych porozumień, odnoszących się do innych kluczowych kwestii: środowiska, technologii, kosmosu…

To nie jest nostalgia za złotymi czasami ONZ. Nie sugeruję, że próba ratowania multilateralizmu z ery II wojny światowej jest wiarygodna. Zbyt silna jest rywalizacja między USA i Chinami, a także Rosją i Iranem. Nie zwracam się do Waszyngtonu, żeby znowu grał rolę „globalnego policjanta”. USA tego nie chce, o czym przypomina prezydent Trump, a większość świata również by tego nie poparła. Ale jest to apel do tych, którzy szanują porozumienia międzynarodowe, by przekonywali o ich wartości i żeby próbowali je utrzymać i rozwijać. To propozycja dla nowej administracji Trumpa, nawet jeżeli on i jego ludzie nie używają dokładnie takich terminów. To także propozycja dla Xi Jinpinga. Prezydent Chin często w swoich przemowach broni ładu międzynarodowego, a jego kraj rozwija się, nawet jeżeli Chiny ignorują zasady, kiedy jest im to na rękę – zwłaszcza te związane z prawem morskim oraz prawami własności intelektualnej.

Zwracam się też do krajów, które nie są mocarstwami, żeby wykorzystały daną im szansę na zyskanie nowych wpływów. Nowy ład międzynarodowy potrzebuje grupy państw, która mogłaby pełnić funkcję lidera. Dotyczy to tradycyjnych sojuszników USA, Japonii, Korei Południowej, Kanady, Australii. Co więcej, rząd Wielkiej Brytanii ma szansę wykorzystać tę okazję dziejową, by wspierać prawo międzynarodowe. Istnieje realna szansa pracy nad stale powstającymi porozumieniami za kulisami i wspieranie wartości prawa międzynarodowego dla krajów globalnego Południa. Swoją rolę mogą odegrać w szczególności te kraje, które nie mają rządów autorytarnych, takie jak Brazylia i Indonezja; istnieje również szansa, aby wpłynęły one na powstające zasady i sojusze” – mówiła podczas swojego wystąpienia Bronwen MADDOX, dyrektor londyńskiego think tanku Chatham House.

Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/bronwen-maddox-jak-uratowac-porzadek-miedzynarodowy/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 marca 2025