Dar NBP dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

NBP

Kilkadziesiąt monet kolekcjonerskich przekazanych w ostatnich latach przez Narodowy Bank Polski (NBP) Muzeum Narodowemu we Wrocławiu będzie można od wtorku oglądać na wystawie czasowej w gmachu głównym tej placówki. Darowizny NBP trafiają do zbiorów wrocławskiego muzeum od lat 60. XX w.

Dar NBP dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu

.Na wystawie „Monety z daru Narodowego Banku Polskiego w 2024 r.” prezentowane będą srebrne monety przekazane przez bank Muzeum Narodowemu we Wrocławiu w 2022 r. i w 2023 r. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. srebrną monetę wybitą z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika czy monetę w kształcie prostokąta zwieńczonego łukiem upamiętniająca odsiecz wiedeńską.

Prezentowana będzie również seria „Skarby Stanisława Augusta” upamiętniająca Augusta II Mocnego, Stanisława Leszczyńskiego i Augusta III. Zobaczyć będzie można też m.in. dwudziestozłotówkę wybitą z okazji 100. rocznicy powstania portu Gdynia czy monetę o nominale 10 zł wydaną z okazji 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej.

Tradycja przekazywania monet kolekcjonerskich przez NBP do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu sięga lat 60. XX w. Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że organizacja niedużych wystaw prezentujących fragmenty zbiorów wydawanych przez NBP monet pokazuje, że polska numizmatyka intensywnie się rozwija.

„Cieszy się przy tym dużym zainteresowaniem. Podziw dla tych drobnych form rzeźbiarskich, tych malarskich reliefów jest bowiem czymś stałym i nieprzemijającym. Także uznanie dla twórców tych monet, dla ich pomysłowości i talentu” – powiedział Piotr Oszczanowski. Ekspozycję będzie można oglądać w gmach głównych Muzeum Narodowego we Wrocławiu do 31 sierpnia.

„Jeśli Polacy utrzymają obecną formę, wkrótce staną się bogatsi od nas”

.Dochód narodowy na mieszkańca według siły nabywczej osiągnie w Polsce w tym roku 50 000 dolarów (38 000 GBP), a w Wielkiej Brytanii 60 000 dolarów (o ile dopisze nam szczęście). Polska nadgania dzięki krajowemu boomowi gospodarczemu, który trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci, napędzany przez zalew inwestycji zagranicznych i silną etyką pracy. Polska gospodarka jest ponad dziewięć razy większa niż w 1989 r., kiedy relacjonowałem upadek reżimu komunistycznego, który sparaliżował kraj.

„Lepsza jest również obrona 38,5 miliona Polaków. Podczas gdy nam z trudem udaje się przekazać choćby 2 proc. PKB na siły zbrojne (z czego wiele jest zresztą marnowane), Polska w przyszłym roku wyda na ten cel aż 5 proc. swojego PKB. Jej siły zbrojne są już trzecie co do wielkości w NATO (po USA i Turcji). Polski rząd kupuje nowoczesne czołgi, artylerię i myśliwce” – zaznacza w swoim artykule Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”.

Powód jest prosty: Polacy wiedzą, że ambicje Kremla sięgają daleko poza Ukrainę. Już teraz Rosja wkracza na południe Polski. Węgier Viktor Orbán, miękki w stosunku do Chin i Rosji, a coraz bardziej autokratyczny na arenie państwowej, był kiedyś wyjątkiem w polityce europejskiej. Niedawne wybory skierowały sąsiednią Słowację w tę samą stronę; następna będzie Austria, a po przyszłorocznych wyborach do tego grona mogą dołączyć również Czechy.

Rosnące wpływy Rosji w Europie Środkowej tworzą czarne punkty dla szpiegów; Austria od dawna jest pariasem na tym froncie. Odbija się to również na szybkości podejmowania decyzji w NATO i UE, a kwestia ta ma przecież kluczowe znaczenie w czasie kryzysu. Polska spogląda więc na północ, w kierunku krajów o podobnych poglądach.

.Bałtyccy sąsiedzi – Estonia, Łotwa i Litwa – biją na alarm od dziesięcioleci. Kraje nordyckie szybko się budzą. Szwecja i Finlandia dołączyły do NATO. Dania zwiększa wydatki na obronność. Łączny PKB tego rodzącego się północno-wschodniego „minilateralnego” sojuszu wynosi 2,4 biliona funtów. Jego kraje – o łącznej populacji 70 milionów ludzi – mają gospodarkę prawie wielkości Rosji, jeśli wziąć pod uwagę siłę nabywczą. Mogą sobie pozwolić na samodzielną obronę.

Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/edward-lucas-warszawa-sercem-europy/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2025
Fot. Narodowy Bank Polski.