Debata wyborcza Biden-Trump 27 czerwca – znamy ustalenia

Biden-Trump

Debata wyborcza pomiędzy urzędującym prezydentem USA Joe Bidenem a byłym prezydentem Donaldem Trumpem odbędzie się 27 czerwca. Półtorej godziny debaty bez publiczności i z ograniczonym czasem wypowiedzi, to ramy tego spotkania – przekazała w sobotę telewizja CNN, która będzie organizatorem wydarzenia.

Debata wyborcza Biden-Trump

.Pojedynek głównych kandydatów w amerykańskich wyborach prezydenckich odbędzie się w Atlancie w stanie Georgia bez udziału publiczności. CNN informowała wcześniej, że taką formułę preferuje Biden.

W sobotę stacja ogłosiła, że zespoły wyborcze obu kandydatów zaakceptowały szereg innych postanowień, w tym używanie identycznych mównic i wyłączanych mikrofonów.

„Mikrofony zostaną wyłączone w czasie debaty, z wyjątkiem mikrofonu kandydata, który będzie miał zabrać głos” – precyzuje CNN, dodając, że prezenterzy, Jake Tapper i Dana Bash, „wykorzystają wszystkie dostępne im narzędzia, by wyegzekwować harmonogram i zagwarantować cywilizowaną dyskusję”.

Dalsze szczegóły

.Jak podaje kanał, 90-minutowa debata zostanie przerwana dwiema sekwencjami reklamowymi, a sztaby wyborcze nie będą w tych przerwach mogły wchodzić w interakcję z kandydatami.

Kandydaci nie będą też mogli korzystać z wcześniej przygotowanych notatek, ale na planie „dostaną długopis, kartkę papieru i butelkę wody”.

Demokratyczny prezydent i jego republikański poprzednik zgodzili się na dwie debaty przed listopadowymi wyborami, 27 czerwca i 10 września. Drugą debatę zorganizuje kanał ABC.

Ewangelikalizm Trumpa czy katolicyzm Bidena?

„Co jest bardziej niebezpieczne – »ewangelikalizm« Trumpa czy »gorliwy« katolicyzm Bidena?” – pyta prof. Carl R. TRUEMAN, specjalista w zakresie studiów biblijnych i religijnych w Grove City College oraz współpracownik Centrum Etyki i Polityki Publicznej. 

Jak podkreśla, „ewangelikalizm jest przedstawiany jako źródło wszelkiego współczesnego zła. Niedawno uruchomiona przez Donalda Trumpa sprzedaż Biblii z dodatkiem dokumentów założycielskich Stanów Zjednoczonych jeszcze dodaje oliwy do ognia. I choć wydawało się, że Trump zdobędzie złoty medal w kategorii najbardziej bluźnierczego działania czołowego polityka Ameryki, prześcignął go prezydent Joe Biden. Ogłosił on, że w 2024 roku Niedziela Wielkanocna będzie oficjalnym dniem widoczności osób trans, oczywiście podkreślając przy tym, że wszelkie głosy sprzeciwu wynikają wyłącznie z nienawiści”.

Wobec tego powstanie dylemat – „partia, której przywódca myli kanon biblijny z pismami Jeffersona, czy partia, która uchwala zniesienie człowieka i chwali się tym w swojej kampanii wyborczej? Zobaczymy, czy »New York Times« lub »The Atlantic« kiedykolwiek postawią takie pytanie; niemniej jednak jest to trafne określenie punktu, w którym znaleźliśmy się jako naród amerykański i republika. Naprawdę trudno też będzie udzielić na nie zdecydowanej odpowiedzi, kiedy przyjdzie nam zmierzyć się z nim w lokalach wyborczych”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 czerwca 2024
Fot. Krassotkin, CC BY-SA 2.0, Wikimedia.