Program defilady 15 sierpnia

defilada 15 sierpnia

Na defiladzie w Warszawie 15 sierpnia pojawią się m.in. HIMARSy, Abramsy K2, Patrioty czy Bayraktary, a także Kraby, Rosomaki czy samobieżne moździerze Rak; w defiladzie udział weźmie ponad 2 tys. żołnierzy, a na niebie – blisko 100 statków powietrznych – zapowiedział Sztab Generalny WP.

Defilada 15 sierpnia

.Dnia 15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego; z tej okazji w Warszawie zaplanowana jest m.in. defilada wojskowa. O szczegółach defilady poinformował w piątek Sztab Generalny Wojska Polskiego na stronie internetowej. Jak czytamy, defilada 15 sierpnia rozpocznie się o godz. 14 na warszawskiej Wisłostradzie. „W wydarzeniu weźmie udział ponad 2 tysiące żołnierzy, 200 jednostek sprzętu wojskowego ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP” – zapowiada SGWP.

Czołgi M1A1 Abrams i wyrzutnie rakietowe HIMARS

.W komunikacie zapowiedziano, że wśród zaprezentowanego sprzętu znajdą się m.in. kupione od USA czołgi M1A1 Abrams, zakupione w Korei Południowej czołgi K2 i haubice samobieżne K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, samobieżne armatohaubice Krab, tureckie drony bojowe Bayraktar TB2, a także zestawy obrony powietrznej Patriot. Wśród sprzętu polskiej produkcji znajdą się m.in. nowe bojowe wozy piechoty Borsuk, transportery opancerzone Rosomak i samobieżne moździerze Rak, a także pojazdy minowania narzutowego Baobab-K oraz lekkie pojazdy zwiadowcze Żmija.

Blisko 100 statków powietrznych

.”Ponadto na niebie będzie można obserwować blisko 100 statków powietrznych, w tym nowe FA-50, a także wielozadaniowe samoloty bojowe F-16 i bezzałogowce. Podczas defilady zostanie zaprezentowany polski, koreański i amerykański sprzęt, w tym najnowszy, zakupiony w ostatnich latach” – podano.

„Silna Biało-Czerwona”

.W ubiegłym tygodniu szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że hasłem tegorocznych obchodów będzie „Silna Biało-Czerwona”. Oprócz defilady w programie obchodów przewidziano trwające od 12 do 15 sierpnia w całym kraju pikniki wojskowe. Szef MON poinformował, że w defiladzie oprócz żołnierzy Wojska Polskiego uczestniczyć będą też żołnierze stacjonujących w Polsce sił sojuszniczych – ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Defilada „Wierni Polsce” 2019 w Katowicach

.Ostatnia defilada z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego pod hasłem „Wierni Polsce” odbyła się w 2019 roku w Katowicach. Miejsce zostało wybrane w związku z setną rocznicą wybuchu I powstania śląskiego – jednego z trzech powstańczych zrywów, które doprowadziły do włączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Wzdłuż trasy przejazdu defilady zgromadziły się tysiące ludzi, którzy obserwowali przemarsz 2,6 tys. żołnierzy.

W latach 2020-2021 defilada nie odbywała się ze względu na zagrożenie epidemiczne. W zamian wojsko organizowało pikniki wojskowe. W roku 2022 MON również zrezygnował z organizacji uroczystej defilady w Święto Wojska Polskiego – powodem była wojna w Ukrainie. Zdecydowano się na organizację pikników, pokazów sprzętu i skoncentrowano się na rekrutacji ochotników do wojska. 

Polska z największą armią UE

.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej UE, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE. „Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która jest dzisiaj – siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą na tyle silne, by do tego ataku nie doszło. By ich siła odstraszająca wystarczyła, aby do takiego ataku zniechęcić” – podkreśla Jarosław Kaczyński, lider rządzącego PiS”.

.”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej. Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lipca 2023
Fot. Twitter/MON