Dekada Franciszka. Spotkanie autorskie w Krakowie

Warto starać się zrozumieć tytułową „dekadę Franciszka” bez klisz i stereotypów, analizując to, co się w Kościele ostatnio wydarzyło. Nie tylko z polskiej czy europejskiej perspektywy - twierdzi Michał Kłosowski, autor książki „Dekada Franciszka

W poniedziałek, 13. marca zapraszamy czytelników „Wszystko Co Najważniejsze” na spotkanie z autorem książki „Dekada Franciszka” (Wydawnictwo Wszystko co Najważniejsze, 2023), Michałem KŁOSOWSKIM. Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Literackiej w Krakowie, ul. Krakowska 41 o godzinie 17:00, rozmowę poprowadzi red. Marta ŁYSEK.

Burzliwa Dekada

„Początek „dekady Franciszka” wyznacza czas wprowadzenia na rynek pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła”, pisze autor.

Książka została wydana w przeddzień pierwszej dekady rządów Franciszka na Watykanie. Podczas spotkania Michał Kłosowski opowie o najważniejszych wydarzeniach pontyfikatu papieża Franciszka. Autor opowie przed jakimi wyzwaniami stanął kard. Jorge Mario Bergoglio w 2013 r. oraz w jaki sposób sprostał – lub też nie sprostał – wyzwaniom współczesnego świata, takim jak np. pogłębiająca się cyfryzacja i globalizacja, ale również konflikty na świecie, w których udział biorą chrześcijanie.

„To skupienie się na wyzwaniach świata doczesnego, zwłaszcza tych związanych z rozwojem technologii tak bardzo, bowiem to właśnie współczesny naukowy boom próbuje ofiarować człowiekowi to, co dotychczas było nie od pomyślenia: zbawienie na Ziemi. Wielu już przecież próbowało. Różnorakie totalitarne ideologie XX wieku, większość z których miała zabarwienie mesjanistyczne, próbowała przekonać ludzkość do tego że możemy osiągnąć niebo na Ziemi wyłącznie za sprawą własnej pracy, techniki czy rywalizacji; ludzie radzieccy nawet latali w kosmos by powiedzieć, że „Boga niet”. Czy w końcu się to uda? Czy różnorakie działania papieża Franciszka mają przeciwstawić się temu trendowi i skierować Kościół na nowe tory?”, pyta Michał Kłosowski.

*******

Papież Franciszek jest pierwszym papieżem wywodzącym się ze światowego Kościoła katolickiego. Książka Michała Kłosowskiego pomaga zrozumieć kluczowe kwestie, które naznaczyły ten pontyfikat: społeczną naukę Kościoła, ekonomię, relację między peryferiami a centrum, synodalność i hierarchię, działalność dyplomatyczną Kościoła. Książka ta zawiera również trafne spostrzeżenia dotyczące Watykanu i jego stosunku do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z publikacją tą powinni zapoznać się także ci, którzy nie patrzą na Kościół z punktu widzenia jego historii.

Prof. Massimo FAGGIOLI
Villanova University 

Katolicka nauka społeczna jest kluczowym zasobem dla Polski, Europy i całego świata. Św. Jan Paweł II zdał sobie z tego sprawę, tworząc niektóre z najpotężniejszych nauk społecznych XX wieku i podnosząc je do poziomu teologii moralnej, czyniąc je tym samym integralną częścią głoszenia wiary chrześcijańskiej we współczesnym świecie. Franciszek kontynuuje wizję papieża Polaka, zabierając nas na społeczne i środowiskowe peryferie naszego świata i pokazując, że Chrystus spotka się tam z nami na nowo.

Siostra prof. Helen ALFORD
Papieski Uniwersytet św. Tomasza w Rzymie

Michał Kłosowski, autor książki „Dekada Franciszka” przygląda się sposobom sprawowania władzy przez Franciszka i stara się dać odpowiedź tym, którzy zbyt pospiesznie krytykują wypowiedzi papieża i jego aktywność dotyczącą globalizmu, synodalności i ekologii. Autor podkreśla, że papież uprawia „dyplomację miłosierdzia” oraz „dyplomację peryferii” i że skupia swą uwagę przede wszystkim na zmarginalizowanych ubóstwem i wykluczeniem zakątkach kuli ziemskiej. W momentach niezgody z papieżem Michał Kłosowski woli raczej zadawać pytania (na razie bez odpowiedzi), niż bezwzględnie potępiać. Na zakończenie autor stawia śmiałe postulaty dotyczące przyszłości Kościoła. Każdy, kto chce zrozumieć papieża Franciszka, powinien przeczytać tę książkę.

Prof. Ewa Thompson 
Rice University

Papież Globalnego Południa 

Podczas spotkania autorskiego w Warszawie, które miało miejsce 10. marca w Bibliotece miasta stołecznego Warszawy Michał Kłosowski zwrócił również uwagę na istotne różnice doświadczeń historycznych polskiego Kościoła katolickiego i jego argentyńskiego odpowiednia. – Franciszek wyrasta ze społeczeństwa w którym Kościół był zupełnie inny niż polski Kościoła lat minionych, doby walki z komunizmem w latach 70. i 80. To był Kościół kompletnie połamany przez tamtejszą władzę, bardzo mocno prawicową i nacjonalistyczną wówczas w Argentynie. I Franciszek jako jezuita musiał podejmować pewnego rodzaju decyzje bazując na własnym rozeznaniu. Nie miał wsparcia instytucjonalnego, nie miał silnego Kościoła, silnych instytucji, silnego wsparcia społecznego, bo po prostu nie mógł ich mieć. Tylko pytanie czy to jest złe – może to jest właśnie to coś, co wniósł do dzisiejszego Kościoła – powiedział watykanista.

Wstęp wolny. Książka dostępna już w sprzedaży w Sklepie Operonu [LINK]

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 marca 2023