Deklaracja COP28 o konieczności odejścia od paliw kopalnych. Rosja i kraje arabskie przeciw

Delegacje państw uczestniczących w Dubaju konferencji klimatycznej ONZ COP28 przyjęły w drodze konsensusu decyzję, wzywającą do

Delegacje państw uczestniczących w Dubaju konferencji klimatycznej ONZ COP28 przyjęły w drodze konsensusu decyzję, wzywającą do „odejścia” od paliw kopalnych. To pierwsze tego rodzaju porozumienie, sygnalizujące ostateczny koniec ery ropy naftowej – podaje w środę agencja Reutera.

Deklaracja COP28

.Na otwarciu sesji plenarnej kończącej 28. konferencję sygnatariuszy ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu, zwaną w skrócie COP28, delegaci przyjęli decyzję przygotowaną przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, wywołując owację na stojąco i długie oklaski.

Przyjęty dokument nie wzywa do „wycofania” paliw kopalnych, o co lobbowali przedstawiciele przeszło 100 państw, ale „odejścia od paliw kopalnych w systemach energetycznych, w sposób sprawiedliwy, uporządkowany i równy (…) tak, aby osiągnąć zerowy poziom emisji netto do 2050 r. zgodnie z nauką” – głosi przyjęty dokument.

Przewiduje on osiągnięcie szczytowych emisji CO2 do 2025 r., ale daje swobodę poszczególnym krajom, takim jak Chiny, aby osiągnąć szczyt później.

Wzywa również do trzykrotnego zwiększenia produkcji prądu z energii odnawialnej do 2030 r. w skali świata, przyspieszenia wysiłków na rzecz ograniczenia zużycia węgla i przyspieszenia technologii, takich jak wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, które mogą oczyścić trudne do dekarbonizacji gałęzie przemysłu.

Historyczna decyzja

.Jest to pierwsze wyraźne odniesienie do użycia wszystkich paliw kopalnych (węgla, ropy i gazu) w przyszłości, które zostało ujęte w tekście z COP.

To „historyczna decyzja o przyspieszeniu działań na rzecz klimatu” – powiedział Sułtan Ahmed al-Dżaber, przewodniczący konferencji ONZ. Okrzyknął on porozumienie klimatyczne, zatwierdzone przez prawie 200 krajów, „historycznym pakietem” środków, które stanowią „solidny plan” utrzymania celu zahamowanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. Celsjusza.

Ale al-Dżaber, będący na co dzień ministrem przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz szefem giganta naftowego ADNOC, ostrzegł również, że skuteczność porozumienia zależy od jego realizacji. „Czyny są ważniejsze niż słowa” – powiedział.

Porozumienie zawarte w Dubaju po dwóch tygodniach ciężkich negocjacji miało być silnym sygnałem dla inwestorów i decydentów politycznych, że świat jest teraz zjednoczony w swoim dążeniu do odejścia od paliw kopalnych, co według naukowców jest ostatnią szansą na uniknięcie nieodwracalnych zmian klimatu. 

Nie reagujemy dostatecznie, goszczący nas świat rozpada się

.„Minęło już osiem lat od opublikowania encykliki Laudato si, w której papież Franciszek chciał podzielić się ze wszystkimi głębokim niepokojem o nasz wspólny dom. Ale wraz z upływem czasu zdaję sobie sprawę, że nie reagujemy dostatecznie, bowiem goszczący nas świat rozpada się i być może zbliża się do punktu krytycznego” – pisze papież Franciszek w opublikowanej 4 października 2023 r. nowej adhortacji apostolskiej „Laudate Deum”. 

W tym apelu do społeczności międzynarodowej, biskup Rzymu zaznacza nieuchronność zmian klimatycznych, i konieczność działania przeciwko nim. Jego zdaniem nikt nie może ignorować faktu, że w ostatnich lat każdy był świadkiem zjawisk ekstremalnych, okresów wyjątkowych upałów, susz i innych kryzysów ze strony Ziemi. Śą jedynie namacalnymi przejawami choroby, która dotyka lub niedługo dotknie nas wszystkich. 

„Prawdą jest, że nie wszystkie katastrofy można przypisać globalnym zmianom klimatycznym. Można jednak sprawdzić, że niektóre zmiany klimatu wywołane przez człowieka, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo częstszych i bardziej intensywnych zdarzeń ekstremalnych” — zaznacza w adhortacji papież Franciszek.

Za kluczowy uważa on w dodatku fakt, że w jego opinii negowanie tych zmian klimatu jest spieraniem się z faktami naukowymi. Argumenty o tym, że na ziemi potrafią występować także nagłe ochłodzenia, Franciszek uważa za krótkowzroczne, i wygłaszane w złej wierze. Wprawdzie ochłodzenia klimatu faktycznie się zdarzają, ale ich nagłe występowanie tym bardziej świadczą o zaburzonym cyklu przyrody na naszej planecie – zaznacza papież Franciszek w tekście „Nie reagujemy dostatecznie na kryzys klimatyczny„.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2023