Luwr utworzy departament sztuki bizantyjskiej i chrześcijańskiej

departament sztuki bizantyjskiej Luwr Paryż

W Luwrze w 2027 r. powstanie departament sztuki bizantyjskiej i cywilizacji chrześcijańskich Wschodu. Utworzenie nowego departamentu, poświęconego wschodnim cywilizacjom chrześcijańskim, ma pozwolić na waloryzację dorobku kultury bizantyjskiej i wschodnich cywilizacji chrześcijańskich. 

.W nowym departamencie Luwru, zajmującym powierzchnię 3 000 metrów kwadratowych, zostanie zebrane 12 000 dzieł, obecnie znajdujących się w różnych częściach paryskiego muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć kolekcję dzieł, pochodzących z różnych epok, od początków chrześcijaństwa do początku XX wieku. Prezentowana kolekcja, obejmująca m.in. ikony, tkaniny, płaskorzeźby, wazy czy miniatury świątyń, ma pokazać różnorodność kultur wschodnich cywilizacji chrześcijańskich, od Etiopii i Lewantu, po Bałkany i Kaukaz. 

Departament sztuki bizantyjskiej i cywilizacji chrześcijańskich Wschodu ma pozwolić zwiedzającym na zrozumienie specyfiki tego obszaru oraz “jego związków z cywilizacją grecką i rzymską, ze sztuką islamu oraz z kulturą Europy wschodniej”. Departament będzie sąsiadować z już istniejącymi departamentami starożytnej sztuki greckiej, etruskiej i rzymskiej, sztuki islamu oraz sztuki starożytnego Egiptu.

“Utworzenie departamentu sztuki bizantyjskiej i cywilizacji chrześcijańskich Wschodu jest okazją do podkreślenia bogactwa skrzyżowania cywilizacji, które obecne działy Luwru podejmują jedynie częściowo. W jego salach pokazane zostaną (…) wymiany, wpływy i krzyżowanie się społeczeństw, wyznań i wyrazów artystycznych (…). Posiadający odnowioną scenografię, ten nowy departament przekaże publiczności wszystkie klucze historyczne tej strefy geograficznej i kulturowej” –  precyzuje komunikat prasowy Luwru. Utworzenie departamentu ma na celu przede wszystkim przyczynienie się do zachowania i waloryzacji dziedzictwa kultury bizantyjskiej i wschodnich cywilizacji chrześcijańskich, zagrożonego przez zanik niektórych wspólnot chrześcijańskich na Wschodzie.

Utworzenie departamentu sztuki bizantyjskiej i cywilizacji chrześcijańskich Wschodu było również okazją do akwizycji nowych dzieł do zbiorów Luwru. Kolekcja paryskiego muzeum została wzbogacona o XVII-wieczną miniaturę Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie oraz ikonę – tryptyk, przedstawiający św. Mikołaja, św. Aleksandrę i św. Aleksego Wyznawcę. 

.Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum sztuki na świecie. W 2023 r. paryskie muzeum odwiedziło ponad 8 milionów osób. Obecnie w muzeum istnieją departamenty: starożytnej sztuki greckiej, etruskiej i rzymskiej, sztuki islamu, sztuki starożytnego Egiptu, starożytnej sztuki wschodniej, malarstwa oraz grafiki.

Julia Mistewicz-Delanne
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 września 2024