Aż 13 proc. japońskich uczniów ma objawy depresji
Badania przeprowadzone na grupie uczniów japońskich podstawówek, gimnazjów i liceów w październiku 2022 roku wykazało, że 13% z nich miało objawy depresji, które kwalifikują się do konsultacji psychiatrycznej. Wśród powodów wskazano obostrzenia związane z COVID-19. W odpowiedziach uczniów przewijały się maseczki i jedzenie w ciszy.
.Państwowe Centrum Zdrowia Dzieci i ich Rozwoju zebrało odpowiedzi ponad 10 tysięcy uczniów od piątej klasy podstawówki do pierwszej klasy licealnej w grudniu 2020 i 2021 i październiku 2022 roku. Zadano im szereg pytań o samopoczucie, problemy z koncentracją oraz skłonności do samookaleczenia się. Depresja wśród japońskich uczniów staje się coraz większym problemem.
W październiku 2022 roku 13% badanych zadeklarowało objawy depresji, które kwalifikują ich do konsultacji psychiatrycznej bądź wizyty w szpitalu.
Badanie przeprowadzone w 2020 roku wskazało 6% takich przypadków. Ich liczba wzrosła do 11% w 2021 roku. W poprzednich edycjach badań uwzględniono jednak mniej poszczególnych klas.
Wyniki badań o depresji wśród japońskich uczniów zbiegają się z innymi smutnymi rekordami. W 2022 roku Japonia zarejestrowała 514 samobójstw wśród dzieci w wieku od 6 do 18 lat. To najwięcej w historii prowadzonych statystyk. Wśród z nich znalazło się 17 uczniów podstawówek, 143 gimnazjalistów oraz 354 licealistów. Wśród powodów ponownie wskazano pandemię COVID-19.
Japonia zrezygnowała z ostatnich obostrzeń związanych z COVID-19 w kwietniu i maju 2023 roku. Centrum Zdrowia Dzieci ostrzega, że najmłodsi mogą potrzebować jednak więcej czasu na regenerację psychiczną i fizyczną. Co ciekawe, pogorszenie się stanu psychicznego dzieci idzie w parze z polepszaniem się sytuacji ich rodziców. Depresja wśród japońskich uczniów dotyka również rodziców.
„Dorośli mogą łatwiej wrócić do przepandemicznego poziomu stabilności psychicznej, ale dzieciom zajmuje to więcej czasu. Po pierwsze, dzieci nie mają narzędzi do rozpoznania, że mają depresję” – podkreśla Naho Mirosaki z japońskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
.Wiele państw na świecie przeprowadza teraz badania związane z kondycją psychiczną najmłodszych. W polskich badaniach także są grupą, która deklaruje największe zniechęcenie i niepokój.
Oprac. Agnieszka Pawnik