Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko demencji - przełomowe badania naukowców

dieta śródziemnomorska

Tradycyjna dieta śródziemnomorska może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji o prawie jedną czwartą – informuje pismo „BMC Medicine”.

.Prospektywne badanie kohortowe przeprowadzone przez ekspertów z Newcastle University było jednym z największych tego rodzaju – wcześniejsze prace dotyczyły raczej niewielkich grup. Tym razem dokonano analizy danych z brytyjskiego Biobanku, dotyczących 60 298 osób z całej Wielkiej Brytanii. Uczestników obserwowano przez prawie dekadę, w tym czasie odnotowano 882 przypadki demencji.

Dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko demencji

.Jak się okazało, grupa stosująca dietę zbliżoną do śródziemnomorskiej, bogatą w owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze, miała do 23 proc. mniejsze ryzyko demencji niż osoby, które tego nie robiły. Pracami kierowali dr Oliver Shannon oraz profesorowie Emma Stevenson i David Llewellyn. W badaniach uczestniczyli również eksperci z uniwersytetów w Edynburgu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Exeter w ramach konsorcjum NuBrain.

„Demencja wpływa na życie milionów osób na całym świecie, a obecnie istnieją ograniczone możliwości leczenia tej choroby. Znalezienie sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji jest zatem głównym priorytetem dla naukowców i klinicystów. Nasze badanie sugeruje, że stosowanie diety bardziej zbliżonej do śródziemnomorskiej może być jedną ze strategii pomagających zmniejszyć ryzyko demencji” – powiedział dr Oliver Shannon.

Geny a demencja

.Autorzy wzięli pod uwagę genetyczne ryzyko demencji u każdej osoby, oceniając to, co jest znane jako ryzyko poligeniczne (wpływ różnych genów związanych z ryzykiem demencji). Nie znaleziono istotnej interakcji między wielogenowym ryzykiem demencji a powiązaniami między przestrzeganiem diety śródziemnomorskiej.

Naukowcy zapowiadają dalsze badania

.Jak się wydaje, nawet w przypadku osób z wyższym ryzykiem genetycznym lepsza dieta może zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Niemniej autorzy zalecają prowadzenie dalszych badań, aby ocenić wpływ interakcji między dietą a genetyką na ryzyko demencji, zwłaszcza że obecnie omawiane badania ograniczały się do osób, które same zgłosiły swoje pochodzenie etniczne jako białe, brytyjskie lub irlandzkie. Potrzebne są dalsze prace dotyczące wielu populacji w celu określenia potencjalnych korzyści stosowania diety śródziemnomorskiej.

Zdrowa dieta kluczem do zdrowia

.Na temat tego jak powinna wyglądać zdrowa i zbilansowana dieta, służąca zdrowiu oraz samopoczuciu, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agnieszka MIELCZAREK w tekście “W poszukiwaniu energii życia“. Autorka porusza w nim również kwestię stresu oksydacyjnego.

“Dzięki odpowiedniej diecie organizm broni się sam. To co jemy nie tylko wpływa na nasze zdrowie ale także na kondycję naszej skóry i młody wygląd. Starzenie się to proces naturalny i nieuchronny. Możemy go jednak spowolnić i wcale nie jest nam do tego potrzebny chirurgiczny skalpel ani strzykawka z wypełniaczami”.

“Antyoksydacja, czyli usuwanie z organizmu szkodliwych związków występujących w postaci wolnych rodników, to jeden z naturalnych procesów biologicznych. Jeśli rozpatrujemy starzenie się jako istotne zmniejszenie zdolności organizmu do neutralizowania procesów oksydacyjnych, to ich drastyczny spadek notuje się między 45. a 50. rokiem życia. Stąd tak istotne w tym momencie jest dostarczenie organizmowi naturalnych antyoksydantów. Dieta bogata w te związki to jedyna droga, by dłużej zachować młodość”.

“Rodniki tlenowe nie zawsze są naszymi wrogami. Bywają potrzebne, ponieważ organizm wykorzystuje je do walki z bakteriami, wirusami i innymi patogenami. Zabierając elektrony ich białkom i DNA, neutralizują je i w ten sposób pozbywamy się chorób. W prawidłowych warunkach w zdrowym ciele istnieje równowaga pomiędzy utleniaczami a przeciwutleniaczami. Jednak w wyniku nadmiernego działania rodników tlenowych lub spadku aktywności antyoksydacyjnej równowaga ta zostaje zakłócona i dochodzi do tak zwanego stresu oksydacyjnego.  Jest to biochemiczna reakcja organizmu opisana już w 1956 roku przez amerykańskiego gerontologa Denhama Harmana jako destrukcyjne działanie utleniających molekuł na organizm ludzki, czego efektem jest proces starzenia się”.

.”Przyczyny stresu oksydacyjnego: alkohol, dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, tłuszcze i białka zwierzęce, chemioterapia, stres, zbyt intensywny wysiłek fizyczny, selen i jego nieorganiczne związki, kontakt z metalami ciężkimi (ołów, kadm, rtęć) oraz z tlenkami azotu poprzez zanieczyszczenie środowiska, leki, nikotyna, niektóre choroby o podłożu genetycznym, pestycydy, nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne” – pisze Agnieszka MIELCZAREK.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 kwietnia 2023