Dimitrij Muratow sprzedaje medal honorujący Pokojową Nagrodę Nobla

Dimitrij Muratow sprzedaje medal honorujący Pokojową Nagrodę Nobla

Rosjanin i zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla Dimitrij Muratow sprzedaje noblowski medal. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz ukraińskich uchodźców.

Dimitrija Muratowa uhonorowano Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 r.  za działania na rzecz ochrony wolności słowa. Przez lata, jako redaktor naczelny „Nowaja Gazieta” bronił wolności ostatnich niezależnych mediów w Rosji i sprzeciwiał się zaostrzaniu cenzury przez państwo. „Nowaja Gazieta” krytykowała działania Kremla, dlatego też w marcu 2022 r. – po tym jak informowanie o konflikcie w sposób odbiegający od stanowiska Kremla stało się przestępstwem – zawiesiła swoją działalność.

Licytację, podczas której Muratow sprzedaje medal Nobla ogłoszono 1 czerwca w dzień Międzynarodowego Dnia Dziecka. Natomiast licytację na żywo rozpoczęto 20 czerwca w Światowy Dzień Uchodźcy. Tego dnia rano najwyższa oferta wynosiła 550 tys. dolarów. Oczekuje się jednak, że cena zakupu wzrośnie do milionów. Pieniądze ze sprzedaży trafią bezpośrednio do UNICEF-u, który prowadzi działania na rzecz pomocy dzieciom przesiedlonym w wyniku wojny na Ukrainie.

Wystawienie nagrody na aukcję charytatywną było pomysłem Muratowa. Zaznaczył on, że gest oddania drogocennego przedmiotu ma być symbolem solidarności z Ukraińcami, którzy stracili swoje bezcenne pamiątki i „swoją przeszłość”.
– Ideą darowizny jest danie dzieciom-uchodźcom szansy na przyszłość – powiedział noblista.

– Mój kraj najechał na inne państwo, Ukrainę. Teraz jest tam 15,5 miliona uchodźców. […] Chcą odebrać im swoją przyszłość, ale musimy upewnić się, że ich przyszłość jest zabezpieczona… najważniejszą kwestią, którą chcemy pokazać, jest to, że ludzka solidarność jest niezbędna – powiedział Muratow w wywiadzie dla agencji Reuters.

Warto przeczytać: Dimitrij MURATOW: Antidotum na tyranię

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 czerwca 2022