Dlaczego siwieją coraz częściej młodzi ludzie? - najnowsze badanie

Siwienie włosów, choć może wystąpić także u osób stosunkowo młodych, to typowy objaw starzenia się. Występująca w warzywach luteolina może przyczyniać się do zapobiegania siwieniu włosów – informuje pismo „Antioxidants”.

Siwienie włosów, choć może wystąpić także u osób stosunkowo młodych, to typowy objaw starzenia się. Występująca w warzywach luteolina może przyczyniać się do zapobiegania siwieniu włosów – informuje pismo „Antioxidants”.

Siwienie włosów – dlaczego siwieją młodzi? Dlaczego tak szybko?

.Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nagoya w Japonii pod kierownictwem profesora Masashi Kato i Takumi Kagawy sugerują jednak, że przeciwutleniacz taki jak luteolina może hamować proces jakim jest siwienie włosów.

Luteolina występuje w warzywach, na przykład selerze, brokułach, marchwi, cebuli i papryce. Japońskie badanie skupiło się na trzech przeciwutleniaczach — luteolinie, hesperetynie i diosmetynie — aby ocenić ich działanie zapobiegające siwieniu u myszy, które hodowano tak, aby siwiały jak ludzie.

Różnica była wyraźnie widoczna: myszy, którym podano luteolinę, zachowały czarne futro, nawet gdy futro pozostałych gryzoni stało się szare, niezależnie od tego, czy luteolina była podawana zewnętrznie czy wewnętrznie.

„Ten wynik był zaskakujący — powiedział profesor Kato. – Chociaż spodziewaliśmy się, że przeciwutleniacze mogą przeciwdziałać siwieniu, tylko luteolina, a nie hesperetyna lub diosmetyna, wykazały znaczące działanie. To odkrycie sugeruje, że luteolina może mieć wyjątkowe działanie lecznicze, które zapobiega siwieniu”.

Zapobiegające siwieniu działanie luteoliny jest ściśle powiązane z jej wpływem na endoteliny — białka, które odgrywają kluczową rolę w komunikacji komórkowej. Podawanie luteoliny pozwoliło zachować ekspresję endotelin i ich receptorów, wspierając zdrowe ścieżki sygnałowe, zapobiegając spadkowi aktywności wytwarzających ciemny barwnik melanocytów.

Przeprowadzone badania naukowe

.„Co ciekawe, luteolina miała ograniczony wpływ na cykle włosów, co wskazuje, że jej główny wpływ dotyczy pigmentacji, a nie wzrostu lub wypadania włosów — powiedział profesor Kato. – To ukierunkowane działanie sprawia, że luteolina jest szczególnie intrygującym kandydatem do rozwiązania problemu siwienia włosów związanego z wiekiem”.

Oprócz występowania w warzywach, luteolina jest dostępna jako suplement do stosowania miejscowego i doustnego, co czyni ją realnym kandydatem do dalszego rozwoju jako kuracji przeciw siwieniu.

Dr Kagawa przewiduje szersze zastosowania luteoliny w badaniach związanych z wiekiem. „Ciekawe byłoby zbadanie, czy działanie przeciwstarzeniowe luteoliny można by również zastosować w przypadku innych zmian związanych z wiekiem, w tym łysienia” – dodaje.

Badania naukowe, które zmieniają nasz świat

.Profesor nauk technicznych i wiceprzewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC), Andrzej JAJSZCZYK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Trudno jest przecenić rolę badań naukowych w tym, co osiągnęła nasza cywilizacja. Wyniki pracy naukowców spowodowały, że żyjemy dziś znacznie dłużej niż jeszcze sto lat temu, głód stał się udziałem wyłącznie osób mieszkających w krajach upadłych i nękanych wojnami, podróże po całym świecie są już dostępne prawie dla każdego, przynajmniej w krajach bogatszych, a tania łączność zmieniła życie miliardów ludzi, nawet w najbiedniejszych zakątkach naszego globu. Dzięki badaniom naukowym nie tylko wiemy, jak żyli nasi przodkowie tysiące lat temu, ale także, jak funkcjonują rynki i co wpływa na nasze zbiorowe działania. Nauka służy także zaspokajaniu naszej zwykłej, ludzkiej ciekawości, przy okazji pozwalając odkrywać rzeczy, które dają szanse na zmianę naszego życia na lepsze”.

„W obszarze nauk ścisłych i technicznych najwięcej badań w ostatnich latach prowadzi się w dyscyplinach inżynierii materiałowej i nauki o materiałach. Ich praktyczny potencjał nie podlega dyskusji. Następne dyscypliny w kolejności finansowania przez ERC to chemia fizyczna, fizyka materii skondensowanej i ciała stałego, elektronika i fotonika, a także chemia organiczna. Po nich następują informatyka i kryptologia, oddziaływania fundamentalne, w tym oddziaływania grawitacyjne czy elektromagnetyczne. Listę najpopularniejszych badawczo dyscyplin zamyka fizyka kwantowa. Warto przy tym pamiętać, że wspomniana kolejność nie wynika z jakichkolwiek priorytetów czy preferencji ERC, lecz jedynie z pojawiania się najbardziej interesujących pomysłów badawczych zgłaszanych przez samych naukowców” – prof. Andrzej JAJSZCZYK w tekście „Badania naukowe zmieniają nasz świat“.

PAP/ Paweł Wernicki/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lutego 2025