Do Notre-Dame trafią tapiserie stworzone przez współczesnych artystów

Tapiserie

Do kaplic bocznych w katedrze Notre-Dame w Paryżu zamówiono siedem ozdobnych tkanin. Tapiserie zaprojektowane będą przez współczesnych artystów i zostaną w całości wykonane ręcznie w warsztatach we Francji.

.Przygotowanie projektu tapiserii do kaplic bocznych katedry Notre-Dame powierzono Miquelowi Barceló i Michaelowi Armitage’owi, rozpoznawalnym artystom współczesnym (których dzieła obecne były na wystawach m.in. w Luwrze czy MoMa w Nowym Jorku). Miquel Barceló wcześniej odpowiedzialny był m.in. za wystrój jednej z kaplic w katedrze na Majorce. Seria siedmiu tapiserii do katedry Notre-Dame zamówiona została przez archidiecezję paryską.

Tkaniny zostaną wykonane ręcznie we Francji, w państwowej manufakturze gobelinów (Manufacture de Gobelins) w Paryżu, w manufakturze w Beauvais i w warsztacie w Aubusson. Tkaniny z Beauvais i Aubusson są rozpoznawalne we Francji jako element francuskiego dziedzictwa i najwspanialszy przykład sztuki tapiserii.

Gobeliny były bardzo częstym elementem wystroju francuskich katedr, również paryskiej Notre-Dame, do XVIII wieku. W połowie XVII wieku w katedrze Notre-Dame umieszczono siedem wielkich tapiserii przedstawiających życie Matki Bożej. Prezentowane były podczas ważnych świąt, a po kilku dekadach, po przebudowie chóru, zostały usunięte i umieszczone w różnych kościołach Paryża. W 1739 r. sprzedano je diecezji Strasburga. Katedra w Strasburgu prezentuje je odwiedzającym i wiernym raz w roku, w okresie Adwentu i aż do Epifanii.

Przewiduje się, że przygotowanie tapiserii do katedry Notre-Dame w Paryżu zajmie 5–6 lat. Prace mają rozpocząć się w 2025 r. Współczesne gobeliny, o wymiarach 4,75 m na 3,50 m, będą przedstawiać sceny ze Starego Testamentu. Umieszczone zostaną w kaplicach poświęconych postaciom biblijnym: Noemu, Abrahamowi, Mojżeszowi, Dawidowi, Salomonowi, Izajaszowi i Eliaszowi. Archidiecezja paryska chciała, aby na każdym gobelinie znalazł się werset ze Starego Testamentu, odnoszący się do każdej z tych postaci.

Za koordynację projektu odpowiada Mobilier national – instytucja odpowiedzialna za kontynuowanie i promowanie dziedzictwa francuskich publicznych manufaktur sztuk dekoracyjnych przez współczesną twórczość, przeznaczoną dla narodowych kolekcji i wystroju instytucji państwowych oraz budynków należących do państwa. Projekt siedmiu współczesnych tkanin do kaplic bocznych w katedrze Notre-Dame w Paryżu powstaje we współpracy z archidiecezją paryską i stowarzyszeniem Revoir Notre-Dame de Paris.

Tapiserie mają być ostatnim współczesnym elementem zamówionym do katedry Notre-Dame w Paryżu. Oprócz współczesnego wyposażenia kościoła, zaprojektowanego przez Guillaume’a Bardeta, w katedrze znajdą się również krzesła zaprojektowane przez Ionnę Vautrin, współczesny relikwiarz korony cierniowej autorstwa Sylvaina Dubuissona oraz szaty liturgiczne zaprojektowane przez Jeane’a-Charles’a de Castelbajac. Wciąż nie wiadomo natomiast, czy w jednej z kaplic w katedrze umieszczone zostaną współczesne witraże i kto będzie odpowiadał za ich wykonanie.

.Katedra Notre-Dame zostanie ponownie otwarta 8 grudnia, po odbudowie po pożarze z 15 kwietnia 2019 r. Z tej okazji, podczas uroczystości ponownego otwarcia katedry, w kaplicach bocznych świątyni znajdą się tkaniny wypożyczone z francuskich kolekcji, zaprojektowane przez XX-wiecznych artystów, m.in. Henriego Matisse’a czy Georges’a Braque’a.

Julia Delanne z Paryża

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 grudnia 2024