Profesor Chantal Delsol odebrała doktorat honoris causa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Prof. Chantal Delsol

20. października na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL) francuska profesor Chantal Delsol, filozof i myślicielka polityczna, odebrała doktorat honoris causa. To prestiżowe wyróżnienie podkreśla wkład francuskiej intelektualistki w współczesną myśl europejską, szczególnie w dziedzinach filozofii politycznej, etyki oraz antropologii.

Kim jest prof. Chantal DELSOL?

.Prof. Chantal Delsol jest ceniona za analizę moralnych i filozoficznych dylematów cywilizacji zachodniej, będąc istotnym głosem w debatach intelektualnych na temat sekularyzacji, totalitaryzmu oraz obrony godności człowieka.

Wygłaszając swój wykład podczas uroczystości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, profesor Chantal Delsol skupiła się na temacie „bycia świadkiem”, czerpiąc z dorobku czołowych myślicieli chrześcijańskich, francuskich zwłaszcza, aby zgłębić moralną odpowiedzialność jednostki we współczesnym społeczeństwie. W wykładzie, przesyconym głębokimi refleksjami filozoficznymi, położyła francuska profesor szczególny nacisk na konieczność zachowania osobistej i intelektualnej integralności w dawaniu świadectwa prawdzie, zwłaszcza w czasach ideologicznego zamętu zwracając uwagę, że obecny moment historii to czas świadków, którzy mniej głoszą a bardziej są.

Świadectwo zakorzenione w historii

.Profesor Chantal Delsol odwołała się między innymi do myśli Hansa Ursa von Balthasara, szwajcarskiego teologa znanego z prac na temat estetyki, teologii i duchowości, oraz Francuza, Blaise’a Pascala, filozofa, matematyka i apologety chrześcijańskiego. Łącząc ich refleksje, podkreśliła ponadczasową aktualność ich myśli o kondycji ludzkiej oraz egzystencjalnej walce o prawdę w świecie coraz bardziej odrywającym się od swoich duchowych korzeni.

Cytując Balthasara, Delsol zaznaczyła, że „świadectwo jest aktem miłości,”. – Świadczyć to nie tylko mówić o prawdzie, ale i żyć nią – mówiła francuska profesor. Zaznaczyła także, że akt dawania świadectwa jest głęboką decyzją wymagającą odwagi i przekonania, niezależnie od presji społecznych czy niepewności czasów. W swoim rozważaniu prof. Chantal Delsol wskazała jednoczenie fakt pewności, w dawaniu świadectwa. – Nie świadczy się przecież o tym, czego nie jest się pewnym – zaznaczyła.

Twórczość prof. Chantal Delsol

.Wykład profesor Delsol wpisywał się w szerszy kontekst jej twórczości, w której często krytykuje współczesne ideologie liberalne i zanik poczucia transcendencji w cywilizacji zachodniej. W swoich filozoficznych rozważaniach francuska filozof konsekwentnie wzywa do ponownego zaangażowania się w wartości chrześcijańskie, jako przeciwwagi dla moralnej i duchowej pustki, jaka pozostała po spadku religijności w Europie. Nie poprzez słowa, ale przez działanie.

Uroczystość zgromadziła wielu wybitnych naukowców, ludzi uniwersytetu, duchownych i studentów, którzy wyrażali uznanie dla dorobku prof. Chantal Delsol w obszarze współczesnej myśli. Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Kalinowski, wychwalał Delsol jako „jedną z najwnikliwszych i najodważniejszych myślicielek naszych czasów”, której twórczość stanowi niezbędną krytykę intelektualnych i duchowych kryzysów współczesnej Europy. Na uroczystości obecny była także arcybiskup lubelski, Kanclerz Wielki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, abp. Stanisław Budzik.

Wiara w XXI wieku

.Profesor Chantal Delsol, członkini prestiżowej francuskiej Académie des Sciences Morales et Politiques, jest autorką wielu prac, w tym „Nieuświadomione lekcje XX wieku” oraz „Upadek Ikara. Poszukiwanie sensu w niepewnym świecie”. Jej wizja filozoficzna, głęboko zakorzeniona w antropologii chrześcijańskiej, oferuje krytykę moralnego chaosu współczesności i wzywa do odzyskania sensu poprzez zaangażowanie w tradycję i transcendencję.

Wyróżnienie honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego potwierdza długoletnią relację profesor Chantal Delsol z polskim środowiskiem akademickim i wspólnotą katolicką, wyrażając jej głęboki szacunek dla bogatego dziedzictwa filozoficznego i duchowego Polski. Rozpoczynając swój wykład wspomniała prof. Chantal Delsol dom rodzinny, kiedy różnorakie wydarzenia historyczne, dotykające Europę Środkowe, były silnie przeżywane przez jej rodzinę. – Niestety pierwszy raz odwiedziłam Polskę dopiero w 1990 roku – powiedziała francuska profesor.

Doktorat honoris causa przyznany prof. Chantal Delsol jest kolejnym osiągnięciem w jej karierze, poświęconej refleksji nad wiarą, rozumem i poszukiwaniem prawdy w skomplikowanym, pełnym sprzeczności świecie.

Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 października 2024