Dokumenty IPN w konkursach Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Filmy dokumentalne zrealizowane przez Instytut Pamięci Narodowej będą rywalizowały w konkursach 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni
.”IPN już po raz kolejny będzie obecny na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W ramach Festiwalu zostanie pokazanych kilka naszych produkcji” – przekazał naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych IPN Konrad Starczewski. Wyjaśnił, że filmy zrealizowane przez IPN wezmą udział w konkursach polskich filmów dokumentalnych oraz dokumentów międzynarodowych. W pierwszej kategorii IPN zaprezentuje trzy filmy: „Matusia” w reżyserii Macieja Fijałkowskiego, film Wiktora Bojanowskiego „Wiara ’44” oraz „Stanisław Helski. Dlatego” w reżyserii Michała Torza.
Dokument międzynarodowy „Pokojówka”
.”W kategorii dokument międzynarodowy pokazujemy film «Pokojówka». Jest to koprodukcja, którą przygotowaliśmy z TVP. Reszta to produkcje Instytutu” – mówił Starczewski. Festiwal NNW rozpoczął się w środę w Gdyni. „Jest on bardzo ważny dla IPN, ponieważ, przekazuje te treści historyczne i patriotyczne, które wynikają z misji, jaką pełni Instytut” – tłumaczył Starczewski.
Różnorodna tematyka filmowa na festiwalu
.Zaznaczył, że tematyka filmowa poruszana podczas festiwalu jest bardzo różnorodna, tak jak filmy przygotowane przez Instytut. „Mamy filmy związane z wydarzeniami z okresu II wojny światowej, jak filmy „Wiara ’44” czy „Marusia”, ale mamy też tematy związane z niedawnymi wydarzeniami. Jest to film „Stanisław Helski. Dlatego”, który opowiada historię człowieka, który w 1993 r. podczas prezentacji książki Wojciecha Jaruzelskiego podszedł do niego i uderzył go kamieniem w głowę” – podkreślił pracownik IPN.
Wystawa „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”
.Dodał, że ten film jest próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego tak się stało i wyjaśnienia tych motywów. Starczewski podał, że IPN na festiwalu, poza filmami, zaprezentuje wystawę „Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów”. „Jest to związane z ostatnimi wydarzeniami, czyli beatyfikacje rodziny Ulmów. Wydarzenie, które miało wydźwięk ogólnoświatowy” – mówił.
Ponad 150 pokazów filmowych i ponad 250 wydarzeń towarzyszących
.Zorganizowany we wrześniu 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW potrwa do soboty. Zaplanowano ponad 150 pokazów filmowych i ponad 250 wydarzeń towarzyszących – debaty i spotkania, które będą się odbywały w pięciu miejscach: w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, w Muzeum Miasta Gdyni i w Muzeum Marynarki Wojennej.
Oscarowe schematy
.Na temat tego jakie kryteria kreatywne, fabularne musi spełniać obecnie dany film, aby Amerykańska Akademia Filmowa rozpatrywała jego nominację do Oscara na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Wiesław KOT w tekście „Oscarowe schematy. Jak dostać nagrodę za najlepszy film?„.
„Tu warto przypomnieć, co wiadomo od pierwszych edycji Oscarów. Na jurorów z Amerykańskiej Akademii Filmowej ciągle działa najsilniej ten sam zestaw impulsów. Przede wszystkim – kluczowa postać filmu. Najlepiej, jeżeli jest to osoba uciemiężona, która zmaga się z uprzedzeniami i stereotypami oraz ogólną życiową niedolą. Dobrze, gdy taki znękany bohater jest czarny lub pochodzi z kręgów mniejszości narodowościowych. Ostatnio modne są mniejszości seksualne. Dobrze widziane są też choroby – od zawsze alkoholizm, ostatnio preferowany jest alzheimer. Atutem jest też bycie kaleką lub kobietą poddaną opresji (jurorzy chętnie widzą kobiety na ekranie, ale na czerwonym dywanie – już nie. Pierwsza kobieta – Kathryn Bigelow – nagrodę za reżyserię dostała od tych panów dopiero w roku 2009). To filmowe cierpienie powinno zostać odpowiednio uwznioślone, na przykład poprzez rozmieszczone w fabule aluzje do wielkich dzieł literatury czy do klasyków filmowych. I względy ściśle taktyczne – dobrze, żeby film miał premierę pod koniec roku, za który przydziela się Oscary, bo wtedy jurorzy do stycznia czy lutego roku następnego (ustalenie nominacji) lepiej go zapamiętają”.
.”A wszystko zostało oddane potokiem wizualnych metafor. W filmach Jane Campion – w tym, ale też w słynnym Fortepianie (1993) – strona wizualna obrazu opowiada na równi z fabułą o specyficznych aspiracjach, planach i wyborach kobiet. A te, w imię podkreślania własnej natury, nie boją się podejmować życiowego ryzyka, nawet jeżeli prowadzi ono ku niejasnej przyszłości. Ilustrowała to metafora wizualna, którą kończył się Fortepian: ciało kobiety zanurzone w morskich głębinach, uwięzione na linie przytwierdzonej do jej ulubionego instrumentu opadającego na dno. Z kolei ostatnia sekwencja Portretu damy (1996), utrzymana w tonacji czarno-białej, przypominająca szkic czekający na wypełnienie kolorami, staje się wizualną metaforą kobiecości gotowej na przyjęcie rozmaitych możliwości” – pisze Wiesław KOT.
„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, wspólnie z Państwem chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Piotr Mirowicz/WszystkoCoNajważniejsze/MJ