Donald Trump ostro przeciw dyskryminacji białych mieszkańców RPA

RPA -

Prezydent USA Donald Trump podpisał 7 lutego rozporządzenie o wstrzymaniu pomocy zagranicznej dla Republiki Południowej Afryki oraz promocji osiedlania się dyskryminowanych białych Afrykanerów w USA. Prezydent potępił prawo pozwalające na konfiskatę ziemi białych farmerów w RPA.

Dyskryminacja białych w RPA

.Podpisany przez Donalda Trumpa dekret mówi o wstrzymaniu wszelkiej pomocy dla RPA oraz o „promowaniu przesiedlania się afrykanerskich uchodźców, którzy uciekają przed dyskryminacją rasową wspieraną przez rząd”. Dokument rozkazuje resortom dyplomacji i bezpieczeństwa krajowego, by „nadać priorytet pomocy humanitarnej, w tym przyjmowaniu i przesiedlaniu za pośrednictwem programu przyjęć uchodźców Stanów Zjednoczonych, dla Afrykanerów w Republice Południowej Afryki, którzy są ofiarami niesprawiedliwej dyskryminacji rasowej”. Polecenie to Donald Trump wydał w czasie, gdy nadal zawieszone są wszystkie przesiedlenia uchodźców do USA oraz wstrzymana została niemal cała amerykańska pomoc zagraniczna.

Rozporządzenie jest reakcją na uchwalone w RPA kontrowersyjne prawo, które pozwala na konfiskatę ziemi białych rolników, którzy „nie czynią z niego dobrego pożytku”. Według prawa państwo może wywłaszczyć właściciela ziemi, jeśli ten z niej nie korzysta i nie zgodzi się na jej sprzedaż.

Donald Trump już wcześniej w ostatnich dniach potępiał południowoafrykańskie władze za robienie „okropnych rzeczy niektórym klasom ludzi”. Sekretarz stanu USA Marco Rubio oznajmił natomiast, że w proteście zdecydował się zbojkotować spotkanie szefów dyplomacji G20 w Johannesburgu. Dyskryminację władzom RPA od dawna zarzuca też doradca Donalda Trumpa Elon Musk, który urodził się i wychował w tym kraju.

Walka o Afrykę

„Zamach stanu w Nigrze w lipcu 2023 r. pogrążył Afrykę Zachodnią w chaosie. Wybrany w 2021 r. prezydent Bazoum został obalony przez generała Omara Tchianiego i spiskowców z elitarnej Gwardii Prezydenckiej. Od tego czasu prezydent i jego rodzina są więzieni, a kraje członkowskie ECOWAS (Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej) zastanawiają się, jak zareagować na zamach stanu, który został potępiony przez Unię Afrykańską, Unię Europejską i Stany Zjednoczone” – pisze Nathaniel GARSTECKA w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Dlaczego powinniśmy interesować się tym, co dzieje się w Afryce?„.

„To, co dzieje się obecnie, jest kolejnym epizodem długiej serii wstrząsów geopolitycznych, które miały miejsce w tej części świata w ostatnich latach. Francja, była potęga kolonialna, która stara się utrzymać swoje wpływy, staje w obliczu coraz bardziej otwartej konkurencji ze strony Chin, a przede wszystkim Rosji. Rosja ma tradycję infiltracji krajów afrykańskich od czasów sowieckich, postrzega osłabienie Francji jako okazję do rozszerzenia swojej strefy wpływów kosztem Zachodu i zdobycia bogactwa tych krajów. Rosja dąży również do rozwoju sieci handlowych i wojskowych poprzez instalację baz i obecność grup paramilitarnych, a także do eksportu swojego przemysłu nuklearnego i gazowego” – opisuje Nathaniel GARSTECKA, dziennikarz Wszystko co Najważniejsze.

.„To, co dzieje się obecnie, jest kolejnym epizodem długiej serii wstrząsów geopolitycznych, które miały miejsce w tej części świata w ostatnich latach. Francja, była potęga kolonialna, która stara się utrzymać swoje wpływy, staje w obliczu coraz bardziej otwartej konkurencji ze strony Chin, a przede wszystkim Rosji. Rosja ma tradycję infiltracji krajów afrykańskich od czasów sowieckich, postrzega osłabienie Francji jako okazję do rozszerzenia swojej strefy wpływów kosztem Zachodu i zdobycia bogactwa tych krajów. Rosja dąży również do rozwoju sieci handlowych i wojskowych poprzez instalację baz i obecność grup paramilitarnych, a także do eksportu swojego przemysłu nuklearnego i gazowego” – opisuje Nathaniel GARSTECKA, dziennikarz Wszystko co Najważniejsze.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/nathaniel-garstecka-kontynent-afrykanski/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2025