Drony - jeszcze jedno zastosowanie

Położona w pobliżu Osijeka na wschodzie Chorwacji gmina Kneżevi Vinogradi włączyła do walki z plagą komarów drony. Władze lokalne podkreślają, że skuteczność nowej metody, która zwalcza komary wynosi 100 proc. – poinformował portal Klix.

Innowacyjne rozwiązanie w Chorwacji

Gmina znajduje się w pobliżu chronionych obszarów mokradeł nad Dunajem i Drawą. Mieszkańcy podkreślają, że – szczególnie po deszczu – nie mogą wychodzić z domów, ponieważ obecność insektów jest nie do zniesienia – zaznaczyły lokalne media.

„Dlatego w tym roku po konsultacjach z ekspertami zdecydowaliśmy się na kilka innowacyjnych rozwiązań i po raz pierwszy uwzględniliśmy drony. Pierwsze wyniki pokazują, że jesteśmy na dobrej drodze” – powiedział Vedran Kramarić, wójt gminy Kneżevi Vinogradi.

Komary są skutecznie zwalczane przez larwobójcze drony

.Zaangażowanie dronów do rozpylania środków przeciwko komarom kosztowało gminę 2 tys. euro. Dotychczas metoda wykazuje 100 proc. skuteczność. Do walki z plagą komarów drony wykorzystają również władze Osijeka i okolicznych miejscowości. Na cel ten przeznaczonych zostanie rekordowe 1,9 mln euro.

„W trakcie zabiegów larwobójczych będziemy znacząco wykorzystywać drony i to największa różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość wykorzystania na terenach trudno dostępnych” – wyjaśnił Dragan Vulin, zastępca burmistrza Osijeka.

W położonej na wschodzie Chorwacji żupanii planuje się również otworzenie specjalnego Centrum Zwalczania Komarów, na którego wyposażenie mają trafić najnowocześniejsze technologie zwalczania insektów.

Rozwój technologii zmienia nasz świat

.O szansach, które dla Polski niosą z sobą badania najnowszych technologi pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze Abishur PRAKASH, futurolog geopolityki.

„Wyobraźmy sobie świat, w którym zwykli ludzie mogą używać satelitów do własnych potrzeb, tak jak firmy i rządy robią to od dziesiątek lat. Taka jest wizja SatRevolution, polskiej firmy z branży kosmicznej, która w 2018 roku wypuści cztery minisatelity wydrukowane w technice 3D, nazwane imieniem słowiańskiego boga wojny, płodności i obfitości – Światowida” – opisuje ekspert.

To Polska jako pierwsza na świecie – nie Stany Zjednoczone, Chiny, Rosja czy Indie – może dać ludziom możliwość, której nigdy nie mieli: wykorzystanie satelitów.

„Udostępnianie klientom usługi satelitarnej na żądanie wpisuje się w rosnący trend, zauważalny na całym świecie. Państwa coraz częściej wykorzystują nowatorskie technologie, by stworzyć lepsze warunki ekonomiczne dla swoich społeczeństw. Ale gdy przyjrzymy się temu z bliska, obraz ten wygląda jeszcze nieco inaczej: nowe technologie pozwalają państwom zyskiwać przewagę geopolityczną. Czy możliwe jest, że Polska zwiększy swoje wpływy geopolityczne dzięki technologii? A jeśli tak, to jak to osiągnąć” – zastanawia się ekspert.

W jego ocenie opowiedzią może być utworzenie Wolnego Rynku Robotyki (ang. Free Market for Robotics, FMR) w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wolny – tworzony przez Polskę – rynek może obejmować przede wszystkim kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Polska mogłaby się stać liderem automatyzacji w regionie. W przyszłości FMR mógłby przekształcić się w nowy rodzaj sojuszu geopolitycznego zaproponowanego i kontrolowanego przez Warszawę.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 maja 2024