Dwie czarne dziury połączą się tworząc kosmicznego giganta

Według obliczeń astronomów oddalone o 1,2 mld lat świetlnych od Ziemi czarne dziury połączą się. Ich zderzenie i połączenie może nastąpić za 100 dni lub do trzech lat.

.W galaktyce znajdującej się 1,2 miliarda lat świetlnych od Ziemi dwie czarne dziury połączą się w jedną, tworząc kosmicznego giganta. Przewidywanie to zostało opublikowane na serwerze arXiv pod koniec stycznia. „Dwie gigantyczne czarne dziury, o łącznej masie setek milionów Słońc, przygotowują się do kataklizmicznego połączenia już za 100 dni” – przekazało czasopismo Sience. Zespół badaczy opiera swoje przewidywania o kilka obserwowanych cykli.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do połączenia, naukowcy pierwszy raz będą obserwowali tego rodzaju zjawisko. Obserwacja zjawiska może dostarczyć informacji o tym, w jaki sposób czarne dziury rosną i osiągają swoje gigantyczne rozmiary.

Łączna masa obu obiektów jest równa setek milionów słońc. Jak przewidują naukowcy zderzenie czarnych dziur może wyzwolić potężną eksplozję światła w całym spektrum elektromagnetycznym (od promieniowania gamma po fale radiowe). Może spowodować także przypływ fal grawitacyjnych i cząstek zwanych neutrinami. Cząstki te mogą zawierać informacje, które pozwolą zrozumieć szczegóły zderzenia. „Naprawdę nie wiemy, czego się spodziewać” – powiedział Scott Ransom z National Radio Astronomy Observatory.

W opublikowanym badaniu astronomowie szczegółowo opisują swoje przewidywania zderzenia czarnych dziur i możliwości ich zbadania po kolizji. Jak komentował Andrew Fabian z Universitu Cambridge, szansa na podobne połączenie się czarnych dziur tak blisko Ziemi w danym roku, wynosi jeden na 10 tys. „Jeśli to prawda, ważne jest, aby zanotować jak najwięcej z obserwacji, aby dowiedzieć się, jak działa czarna dziura” – powiedział naukowiec.

Obserwacje w najbliższych miesiącach powinny pokazać, czy odległość między czarnymi dziurami nadal się skraca.

.Do tej pory niewiele wiadomo o czarnych dziurach. Jest to spowodowane zbyt gęstą ich masą i brakiem możliwości przedostawania się cząstek z ich środka. Naukowcy nie umieją odpowiedzieć również na pytanie jak możliwym jest, że ciała te rosną do tak dużych rozmiarów. Szybkie tempo wzrostu – jak tłumaczy czasopismo Sience – może być powodowane łączeniem się czarnych dziur. Jak przekazują badacze, niektóre sporadycznie zasysają otaczającą materię, gwałtownie ją ogrzewając. W konsekwencji galaktyka świeci, jako tak zwane aktywne jądro galaktyczne (AGN).

Przeczytaj też, jak kosmos może wpłynąć na internet. Prof. Sangeetha Abdu JYOTHI: Internet nie jest niezniszczalny

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2022