Dymisja rektor Uniwersytetu Pensylwanii. Powodem „niejasna postawa” wobec antysemityzmu

Elizabeth Magill, rektor Uniwersytetu Pensylwanii, ustąpiła ze stanowiska po ostrej krytyce jej wyjaśnień złożonych podczas przesłuchania w Kongresie na temat antysemickich incydentów na uczelni.

Elizabeth Magill, rektor Uniwersytetu Pensylwanii, ustąpiła ze stanowiska po ostrej krytyce jej wyjaśnień złożonych podczas przesłuchania w Kongresie na temat antysemickich incydentów na uczelni.

Elizabeth Magill składa rezygnację

.Uniwersytet oświadczył, że Elizabeth Magill „dobrowolnie złożyła rezygnację” po kilku dniach nawoływań do jej ustąpienia.

Kontrowersyjne uwagi wypowiedziała we wtorek przed komisją Izby Reprezentantów wraz z rektorami Harvardu i MIT Claudine Gay i Sally Kornbluth.

Republikańska kongresmenka z Nowego Jorku, Elise Stefanik, zapytała je: „Czy nawoływanie do ludobójstwa Żydów narusza kodeks postępowania lub system wartości waszego uniwersytetu ? Tak czy nie?”

Elizabeth Magill oraz jej koleżanki z MIT i Harvardu wielokrotnie powtarzały, że będzie to zależeć od kontekstu i spotykały się z krytyką za to, że nie potępiły stanowczo nawoływań do ludobójstwa Żydów.

W oświadczeniu wideo opublikowanym po przesłuchaniu w Kongresie Elizabeth Magill przeprosiła za swoje wypowiedzi.

Uniwersytety w USA oskarżone o zaniedbania w związku z aktami antysemityzmu

.Uniwersytety w całych Stanach Zjednoczonych zostały oskarżone o zaniedbanie ochrony żydowskich studentów w związku z doniesieniami o narastającym antysemityzmie po ataku Hamasu na Izrael 7 października, napisała w sobotę w liście skierowanym do rektorów szkół wyższych i uniwersytetów gubernator Stanu Nowy Jork Kathy Hochul

„W tym tygodniu, podobnie jak wielu Amerykanów, byłam zszokowana, gdy zobaczyłam, że rektorzy kilku czołowych uniwersytetów – odpowiedzialni za kształcenie młodych umysłów przywódców jutra – nie potępili jasno i jednoznacznie antysemityzmu i wezwań do ludobójstwa narodu żydowskiego na kampusach uniwersyteckich” – napisała gubernator Kathy Hochul w swoim liście.

To Uniwersytet powinien stanowić centrum naszego świata

.„Albo wspólnie zapanujemy nad przyszłością, albo nieprzewidywalna przyszłość zapanuje nad nami. Uniwersytet wciąż pozostaje kluczowym elementem w procesie tworzenia się społeczeństwa wiedzy” – pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Naukowiec stoi na stanowisku, że „jak tlenu potrzebujemy do życia silnych i twórczych uniwersytetów, jako głównych instytucji kształtujących społeczeństwo wiedzy przez promocję jakości i doskonałości w nauczaniu, badaniach naukowych i działalności innowacyjnej oraz przez umożliwienie szerokiego dostępu do nauki i rozwój oferty kształcenia ustawicznego”.

„Wykorzystując doświadczenia z przeszłości i tworząc kapitał intelektualny na przyszłość właśnie teraz decydujemy o naszym losie na nadchodzące, trudne ale także fascynujące lata. Świadomość naszej wspólnej za to odpowiedzialności przesądza o znaczeniu edukacji, nauki i kultury – kluczowych elementów dla osiągania mądrej synergii płynącej z rozumienia przeszłości, świadomego działania w teraźniejszości i aktywnego kształtowania przyszłości” – twierdzi prof. Michał KLEIBER.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/SN

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 grudnia 2023
Fot. George Chriss / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons