Działacze opozycji niepodległościowej odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności

Krzyże wolności i solidarności

W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczono działaczy opozycji niepodległościowej z lat 1956–89. Uroczystość odbyła się w środę 13 grudnia 2023 roku w Warszawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Stan wojenny

.W imieniu prezydenta Polskiej Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

„13 grudnia 1981 roku to jedna z najbardziej tragicznych dat polskiej historii najnowszej” – powiedział w środę 13 grudnia 2023 prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. „Zabrała całemu pokoleniu Polaków wiele lat nadziei na Polskę wolną, solidarną, demokratyczną” – dodał.

Jak podkreślił, „13 grudnia 1981 roku to jedna z najbardziej tragicznych dat polskiej historii najnowszej”. „Dlatego że na ulicach polskich miast z rąk komunistów zginęły niewinne osoby, ponad 10 tysięcy osób przez komunistów zostało internowanych za rzeczy, których mieli się dopuścić w przyszłości, a więc nawet z pogwałceniem komunistycznego, a ponad 10 tysięcy osób zostało skazanych, często drakońskimi wyrokami za przywiązanie do wolności, także dlatego, że tysiące integrowano w wojskowych obozach internowania, co również było komunistyczną represją” – mówił. Zaznaczył również, że „13 grudnia 1981 roku to jedna z bardziej tragicznych dat polskiej historii najnowszej także dlatego, że zabrała całemu pokoleniu Polaków wiele lat nadziei na Polskę wolną, solidarną, demokratyczną”.

„I to tragedia także dlatego, że dzień 13 grudnia 1981 roku i stan wojenny położył się na Polskę roku 1989 i cały system reformacji ustrojowej w III Rzeczpospolitą. Nie kto inny, jak zbrodniarz stanu wojennego Wojciech Jaruzelski został pierwszym prezydentem odradzającej się Rzeczpospolitej, a komunistów objęła nie tylko abolicja prawna, formalna, ale także publiczna” – mówił Karol Nawrocki.

Zapewnił, że „Instytut Pamięci Narodowej wciąż dąży do sprawiedliwości transformacyjnej, składając kolejne dziesiątki wniosków o uchylenie immunitetów dla zbrodniarzy sądowych czasu stanu wojennego, kolejne zarzuty i gromadząc kolejne zarzuty wobec tych, którzy wrzucali do więzień i wysyłali do obozów internowania”. „Stoimy więc na straży sprawiedliwości transformacyjnej” – dodał.

„W tej historii są oczywiście źli, który zniewolenie nieśli w sercach, którzy wolność tłamsili, dokonywali wielu operacyjnych działań, inwigilacji, niszczyli zwykłych ludzi pragnących wolności. Ale w tej historii, w której nie ma miejsca na szarości, są też ci dobrzy, którzy nieśli wolność w sercu przez całe latach osiemdziesiąte i którzy donieśli ją do roku 1989 i niosą do dnia dzisiejszego. Tymi dobrymi historii 13 grudnia 1981 roku jesteście wy – inwigilowani, represjonowani, a wciąż nieugięcie walczący o ważne dla was wartości, które przyniosły nam wolną i niepodległą Polskę” – podkreślił Nawrocki.

Krzyże Wolności i Solidarności

.Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Piotr Władysław Bagiński, Jerzy Józef Błachnio, Michał Stanisław Bojanowski, Adam Zygmunt Chajewski, Małgorzata Grażyna Draws, Janusz Fila, Filip Grzejszczyk, Dorota Monika Janiszewska-Jakubiak, Marek Witold Jochym, Zbigniew Stanisław Libera, Iwona Janina Maj, Edward Jan Malinowski, Piotr Paprocki, Tomasz Maciej Rycielski, Krzysztof Sobolewski, Sławomir Szelewicz, Marian Antoni Talma, Maria Walawska-Paprocka, Jacek Mariusz Wilczak, Jan Załęcki, Piotr Jan Adamski (pośmiertnie) i Włodzimierz Stanisław Adamski (pośmiertnie).

Stan wojenny wprowadzono na terenie całego kraju w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. decyzją komunistycznych władz wojskowych gen. Jaruzelskiego. Celem było zniszczenie wielomilionowego ruchu społecznego – „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu osób, tysiące osób internowano.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm RP 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu (1976). Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność (w latach 1956–89) na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości ustanowiony w 1930 r.

Stan wojenny

.O stanie wojenny pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Karol NAWROCKI, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Reżim Jaruzelskiego wyprowadził na ulice czołgi, by stłumić pokojową rewolucję „Solidarności”. Jeszcze zanim komunistyczna junta proklamowała stan wojenny, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatrzymali setki osób – czołowych działaczy związkowych i wszystkich, w których widziano potencjalnych organizatorów oporu”.

Rozbili mi drzwi i zawieźli mnie na komendę – zapamiętał Jan Ludwiczak, wówczas 44-letni szef «Solidarności» w katowickiej Kopali Węgla Kamiennego „Wujek”. Jego kolegów, którzy próbowali go bronić, dotkliwie pobiła milicja. Gdy w odpowiedzi górnicy ogłosili strajk, władza nie cofnęła się przed użyciem broni. Od kul zginęło dziewięć osób” – wyjaśnia Karol Nawrocki.

„Stan wojenny, proklamowany nawet z naruszeniem komunistycznego prawa, to nie tylko tysiące internowanych i skazanych, lecz także kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. Jedni umierali od postrzałów, inni w wyniku pobicia, jeszcze inni – w nie do końca jasnych okolicznościach. Sprawcy czuli się nietykalni, bo komunistyczna prokuratura nie kwapiła się do ich ścigania. Wszczynano śledztwa, ale prowadzono je niedbale, ze z góry założoną tezą – i zazwyczaj szybko umarzano” – podaje prezes IPN.

PAP/Maciej Replewicz/Anna Kruszyńska/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2023