Ponad 70 proc. Francuzów przeciw działaniom aktywistów ekologicznych - "Le Figaro"

działania ekologów

Jak wynika z sondażu, opublikowanego przez „Le Figaro”, zdecydowana większość Francuzów (70 proc.) jest przeciwna metodom działań skrajnych ekologów. W ostatnich latach aktywiści ekologiczni, aby ostrzec przed zmianami klimatycznymi, m.in.blokowali drogi i pasy startowe na lotniskach, czy nielegalnie zajmowali teren, na którym miała powstać nowa infrastruktura lub obiekt szkodliwy dla środowiska. Większości Francuzów przeszkadzają skrajne działania ekologów.

.Ponad 70 proc. Francuzów nie zgadza się z działaniami skrajnych ekologów. Zdecydowana większość Francuzów (88 proc.) sprzeciwia się oblewaniu przez aktywistów farbą dzieł sztuki. 85 proc. respondentów nie zgadza się na sabotaże infrastruktury i gospodarstw rolnych (m.in.niszczenie cementowni, przebijanie rur czy degradacje szklarni). 77 proc. osób przeciwna jest nielegalnemu wkraczaniu aktywistów ekologicznych na teren drażliwych obiektów, jak centrale nuklearne czy centra przemysłowe. Nieco mniej (74 proc.) osób sprzeciwia się metodzie „przyklejania rąk” do ziemi lub ścian przez aktywistów, co uniemożliwia siłom porządkowym ich wyprowadzenie z nielegalnie zajętego terenu.

72 proc. Francuzów jest przeciwna blokowaniu przez skrajnych ekologów dróg i lotnisk. 65 proc. respondentów natomiast sprzeciwia się zajmowaniu przez aktywistów ekologicznych terenu, na którym przewidziana jest budowa nowej infrastruktury.  Nieco ponad połowa (55 proc.) Francuzów uważa, że wobec zagrożenia nielegalnego wkroczenia przez aktywistów ekologicznych, centra przemysłowe, instalacje i infrastruktura są za mało chronione. 

Aby walczyć z działaniami ekologicznych aktywistów, większość Francuzów (82 proc.) widzi rozwiązanie w zatrudnieniu ochroniarzy, będących stale przy wejściu do obiektów i chroniących do nich dostęp, a także w zainstalowaniu większej liczby kamer w obiektach. 81 proc. respondentów twierdzi, że skuteczne w walce z działaniami aktywistów byłoby zwiększenie płac i lepsze szkolenie ochroniarzy. 78 proc. osób uważa za skuteczne używanie dronów do ochrony okolic centrów przemysłowych. Obecność uzbrojonych ochroniarzy w obiektach szczególnie drażliwych jest rozwiązaniem problemu działań aktywistów ekologicznych według 72 proc. respondentów. 68 proc. osób uważa, że prywatni ochroniarze powinni mieć pozwolenie na ochronę dróg publicznych wokół centrów przemysłowych. 60 proc. Francuzów uważa natomiast, że w walce z działaniami aktywistów ekologicznych pomoże lepsze oświetlenie centrów przemysłowych. Większości Francuzów przeszkadzają skrajne działania ekologów.

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lipca 2023