Dzięki sztucznej inteligencji potwierdzono pochodzenie obrazu Renoira

Dzięki sztucznej inteligencji potwierdzono pochodzenie obrazu Renoira

W Zurychu dzięki sztucznej inteligencji potwierdzono, że obraz „Portret kobiety (Gabrielle)”, należący do jednego ze szwajcarskich kolekcjonerów, został namalowany przez Pierre’a Auguste’a Renoira. 

.Nie mogąc uzyskać pewnej odpowiedzi w sprawie pochodzenia obrazu ze strony specjalistów z centrum badań nad historią sztuki, właściciel obrazu zwrócił się do start-upu Art Recognition. Mający swoją siedzibę w Zurychu, start-up specjalizuje się w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w dziedzinie sztuki.

Po analizie przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, algorytm wykazał, że prawdopodobieństwo na to, że obraz został namalowany przez Renoira, wynosi 80,58%. Wynik został wypracowany dzięki porównaniu przez sztuczną inteligencję wysokojakościowych fotografii obrazu „Portret kobiety (Gabrielle)” i jego szczegółów z 206 innymi obrazami Renoira. Algorytm zanalizował styl, formę pociągnięć pędzla i kombinację kolorów w każdym z dzieł. 

Technologia ta wciąż jednak ma pewne ograniczenia. Algorytm nie bierze bowiem jeszcze pod uwagę złego stanu płótna, związanego z brudem, nowymi warstwami farby, czy z ewentualną przeprowadzoną renowacją obrazu, bardziej lub mniej wierną oryginałowi, również pod względami technicznymi. Faktory te mogą fałszować dane, wykorzystywane przez sztuczną inteligencję. 

Sztuczna inteligencja nie może również zastąpić analiz, przeprowadzonych przez specjalistów, dotyczących pigmentów używanych przez artystę. 

Precyzja algorytmów zależy zatem od jakości konserwacji obrazów, które analizuje. Ponadto, w przypadku gdy wśród porównywanych innych obrazów danego artysty znajduje się kopia bądź falsyfikat, albo jeden z obrazów uległ uszkodzeniu w jakiś sposób, wówczas poziom wiarygodności algorytmu jest o wiele niższy. 

Do tej pory, szwajcarski start-up Art Recognition przeprowadził 500 autentykacji dzieł sztuki dzięki sztucznej inteligencji, która rozpoznała 300 artystów – zarówno impresjonistów, jak i dawnych mistrzów – będących ich autorami. Kilka miesięcy temu przedstawiciele start-upu ogłosili, że według analizy przez sztuczną inteligencję, jedyny przypisywany Tycjanowi obraz znajdujący się w kolekcjach muzealnych w Szwajcarii (w Kunsthaus w Zurychu), prawdopodobnie nie został tak naprawdę namalowany przez tego malarza. 

.Jak mówią twórcy start-upu, ta technologia nie ma za zadanie zastąpić całkowicie ekspertów od historii sztuki, ale może pomóc im potwierdzić bądź zaprzeczyć pochodzenie obrazu. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 grudnia 2022