Dzieła sztuki ewakuowane z Ukrainy trafiły do Luwru

Dyrektor Luwru Laurence des Cars poinformowała, że od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać dzieła sztuki ewakuowane z Ukrainy. Ukraińskie prace – w tym pięć ikon bizantyjskich z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Barbary Chanenko w Kijowie – zostały ocalone przed rosyjską inwazją.

Dyrektor Luwru Laurence des Cars poinformowała, że od 14 czerwca do 6 listopada w muzeum w paryskim Luwrze będzie można oglądać dzieła sztuki ewakuowane z Ukrainy. Ukraińskie prace – w tym pięć ikon bizantyjskich z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Barbary Chanenko w Kijowie – zostały ocalone przed rosyjską inwazją.

.Ponadto jedenaście innych wielkich dzieł z ukraińskiego muzeum, wybranych do współpracy naukowej nad renowacją, będzie przechowywanych w Luwrze – powiedziała des Cars agencji AFP.

Akcja ratowania 16 wybranych dzieł, wspierana finansowo przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Ochrony Dziedzictwa w Strefach Konfliktów (ALIPH), została oficjalnie zainicjowana podczas wizyty na Ukrainie francuskiej minister kultury Rimy Abdul Malak w lutym tego roku, a wybrane obiekty były eskortowane przez wojsko podczas podróży przez Polskę i Niemcy na początku maja.

Wystawa ikon bizantyjskich, zatytułowana „Pochodzenie świętego obrazu”, będzie zapowiedzią otwarcia w 2027 roku w Luwrze działu Sztuki Bizantyjskiej i Chrześcijaństwa Wschodniego.

„Od początku wojny naszym zadaniem, podobnie jak innych dużych instytucji muzealnych, było wspieranie naszych ukraińskich kolegów. Jesienią, w obliczu nasilenia konfliktu, zdecydowaliśmy się na tę akcję ratunkową” – oświadczyła de Cars.

„To mały, ale symboliczny gest w tym oceanie smutku i rozpaczy” – dodała des Cars i podkreśliła, że jest „świadoma wagi ocalenia tego tysiącletniego dziedzictwa w sercu Europy”.

Gdy w październiku 2022 r. des Cars przyjmowała delegację przedstawicieli ukraińskich muzeów, w tym dyrektora Muzem Narodowego, na prowadzonej przez ministerstwo kultury w Kijowie liście zniszczonych lub uszkodzonych podczas wojny obiektów kultury widniało 468 pozycji, w tym 35 muzeów.

Ochrona sztuki i dziedzictwa kulturowego

.Już w maju 2022 r. prof. Michał KLEIBER –na łamach Wszystko co Najważniejsze – ostrzegał przez zniszczeniami dzieł sztuki i miejsc dziedzictwa kultury na Ukrainie przez Rosjan. W czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wiele miejsc chronionych przez UNESCO zostało zniszczonych. Jak wskazał prof. Michał KLEIBER, praktyka ta była już wcześniej stosowana w wojnach w Syrii, Iraku czy na Bałkanach.

„Priorytetem naszych działań musi oczywiście być wszechstronna pomoc wszystkim potrzebującym dzisiaj niezbędnego wsparcia. […] Pamiętać musimy [też] w szczególności o wszelkich zabytkowych obiektach, zgromadzonych dziełach sztuki i dokumentach ukazujących historię i osiągnięcia kultury, elementach niezwykle ważnych, wręcz niezbywalnych dla tożsamościowych podstaw istnienia każdego społeczeństwa. Niestety, w wielu rejonach świata przebieg dramatycznych wydarzeń tylko w ostatnich dekadach, nie wspominając już nawet o bardziej odległej historii, udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było często wręcz celem prowadzonych działań militarnych” – pisze prof. Michał Kleiber.

PAP/Katarzyna Stańko/WszystkocoNajważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 czerwca 2023