Dzień Długu Ekologicznego. 2 maja w Polsce, 28 lipca na świecie

Dzień Długu Ekologicznego wyznacza datę, w której ludzkość zużyła wszystkie zasoby, jakie Ziemia może wyprodukować w ciągu jednego roku. W 2022 roku dzień ten przypada w czwartek, 28 lipca. Data ta systematycznie zbliża się wcześniej – ze sporadycznymi wyjątkami – od 1970 roku.
.Od tej pory ludzkość żyje na kredyt. Co roku Dzień Długu Ekologicznego – data, do której ludzkość zużyła wszystkie zasoby, jakie Ziemia może w sposób zrównoważony wyprodukować w ciągu jednego roku – nadchodzi wcześniej. W 1970 roku przypadł na 29 grudnia, w 1990 roku na 11 października, a w tym roku na 28 lipca.
Chociaż przez większość ostatnich pięciu dekad data ta występowała wcześniej w roku, zdarzały się wyjątki. W 2020 roku, z powodu pandemii COVID-19, Dzień Długu Ekologicznego przypadł na 22 sierpnia.

Global Footprint Network oblicza Dzień Długu Ekologicznego od 1971 roku na podstawie danych z raportów ONZ, krzyżując ślad ekologiczny na osobę (ilość miejsca potrzebnego na żywność, transport, mieszkania itp.) z biokondycją świata (zdolnością ekosystemów do odnawiania się) na osobę.
Wskaźnik ten różni się znacznie w zależności od kraju. Według listy opracowanej przez think tank Global Footprint Network, w tym roku najgorzej radzi sobie Katar, który osiągnął swój roczny limit zasobów już 10 lutego, a zaraz za nim Luksemburg – 14 lutego. Francja osiągnęła ten dzień 5 maja, a Polska 2 maja.
Na Dzień Długu Ekologicznego zwraca uwagę prof. Zygmunt KĄCKI, dyrektor ogrodu botanicznego we Wrocławiu.
W Polsce z 2,5 tysiąca gatunków roślin naczyniowych na czerwonej liście roślin zagrożonych znajduje się aż 765 taksonów. To jest ponad 30 proc.! Co trzeci spotykany gatunek roślin jest potencjalnie zagrożony wyginięciem. Zagraża to stabilności wielu ekosystemów – pisze we „Wszystko co Najważniejsze”
Global Footprint Network podkreśla, że potrzeba byłoby biokondycji 1,75 Ziemi, aby odnowić wszystko, czego ludzkość obecnie wymaga od natury, a 50-letnie utrzymywanie się Dnia Długu Ekologicznego oznacza, że roczne deficyty skumulowały się w dług 19 lat regeneracji planety. Rezultatem jest powszechna degradacja ekosystemów i atmosfera wypełniona gazami cieplarnianymi.
W tym roku Dzień Długu Ekologicznego i koniec roku dzieli 156 dni.