Inicjatywy edukacyjne Instytutu Pileckiego w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, polskie święto uchwalone, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W tym dniu w 1943 r. świat dowiedział się o zbrodni, do której ZSRR oficjalnie przyznał się 47 lat później. Zapraszamy do zapoznania się i udziału w inicjatywach edukacyjnych Instytutu Pileckiego w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.
.Od 3 do 13 kwietnia Instytut Pileckiego prowadzi publikację materiałów (infografik, wywiadów, animowanych postów i podcastów) na temat zbrodni katyńskiej na swoim profilu Facebook. Natomiast 14 kwietnia, także na portalu Facebook Instytutu Pileckiego, udostępniony zostanie premierowy zapis wykładu dr. Jerzego Rohozińskiego na temat sowieckiej zmowy milczenia wokół zbrodni i okoliczności zabójstw w Kalininie (Twerze).
Działania Instytutu można obserwować na Facebooku: facebook.com/InstytutPileckiego
„Świadkowie Epoki” Katynia
Instytut Pileckiego na prowadzonym przez siebie kanale YouTube pt. „Świadkowie Epoki„ udostępnił nagrania traktujące o zbrodni katyńskiej, m.in. serię relacji dzieci ofiar Katynia oraz świadectwo Henryka Troszczyńskiego, który jesienią 1942 r. został przez Niemców skierowany na roboty przymusowe w okolice Katynia, a od miejscowych tam chłopów dowiedział się, że w 1940 r. miała tam miejsce »wielka zbrodnia« i niedaleko znajdują się groby polskich żołnierzy; W późniejszym czasie Henryk Troszczyński był świadkiem ekshumacji ofiar zbrodni katyńskiej.
„Świadkowie Epoki„ to archiwum historii mówionej poświęcone relacjom i świadectwu osób, które doświadczyły tragedii wojny i powojennego systemu komunistycznego. Znajduje się tam ponad 1200 zapisów wspomnień żołnierzy, cywilów, więźniów politycznych i świadków zbrodni wojennych.
Relacja Henryka Troszczyńskiego. Świadkowie Epoki
Seria relacji dzieci ofiar Katynia. Świadkowie Epoki
Ocalona pamięć o zbrodni katyńskiej – 112 dokumentów w portalu „Zapisy Terroru”
„Zapisy Terroru” to przedsięwzięcie, które łączy misję popularyzacji historii i kultury pamięci oraz zadanie realizacji badań naukowych Instytutu Pileckiego. Na potrzeby projektu stworzono internetową bazę, w której publikowane są relację obywateli polskich, ofiar totalitaryzmów wojennych. Wśród nich znalazło się 112 zapisów pochodzących z kolekcji Jędrzeja Tucholskiego, znajdujących się obecnie w zbiorach Muzeum Katyńskiego.
112 relacji z kolekcji Jędrzeja Tucholskiego
Na portalu opublikowano także artykuł Wojciecha Markerta pt. „Zbrodnia katyńska w 1940 roku„, w którym autor rozjaśnia czytelnikom takie zagadnienia, jak podjęcie decyzji o mordzie, zbrodnicze plany dotyczące zagłady jeńców, a także porusza kwestię walki o prawdę.
Losy rodzin katyńskich – nowa książka Instytutu Pileckiego
Pod koniec kwietnia ukaże się książka dr Joanny Kurczab pt. „Ofiary dwóch totalitaryzmów. Losy rodzin katyńskich pod okupacją sowiecką i niemiecką”. Praca porusza zagadnienie historii rodzin osób zamordowanych w zbrodni katyńskiej; przedstawia ich losy, codzienność i bezbronność człowieka w obliczu dramatu wojny i okupacji. Także 11 kwietnia na stronie internetowej www.instytutpileckiego.pl opublikowany zostanie wywiad z Autorką.
Dr Joanna Kurczab jest stypendystką projektu „Polski wiek XX. Nowe perspektywy” organizowanego przez Instytut Pileckiego.