Dziennikarz izraelski przebrany za księdza w Jerozolimie dokumentował skalę nienawiści wobec chrześcijan

Izraelski dziennikarz Yossi Eli z Chanel 13 został wyszydzony i opluty, gdy spędził dzień przebrany za księdza w Jerozolimie, aby zbadać rosnącą liczbę przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom w mieście.

Izraelski dziennikarz Yossi Eli z Chanel 13 został wyszydzony i opluty, gdy spędził dzień przebrany za księdza w Jerozolimie, aby zbadać rosnącą liczbę przestępstw z nienawiści przeciwko chrześcijanom w mieście – donosi dziennik Haaretz.

Antychrześcijańskie przestępstwa

.Zakładając brązową szatę księdza, dziennikarz Yossi Eli z Channel 13 został opluty zaledwie pięć minut po wyruszeniu z franciszkańskim duchownym, ojcem Alberto.

Nieco później mężczyzna zaczął z nich szydzić po hebrajsku, mówiąc: „Wybacz mi ojcze, bo zgrzeszyłem”. Następnie 8-latek opluł ich, podobnie jak żołnierz, gdy grupa żołnierzy przechodziła obok.

Z nienawiści do chrześcijan

.To nie pierwszy raz, kiedy żołnierze zostali przyłapani na popełnianiu przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Jerozolimie. W listopadzie żołnierze z brygady piechoty Givati opluwali arcybiskupa ormiańskiego podczas procesji. Zostali oni później zdyscyplinowani przez armię.

Raport Channel 13 pojawia się w momencie, gdy ataki na chrześcijan w Jerozolimie – od wandalizmu miejsc pochówku aż po fizyczne napaści – gwałtownie rosną, a policja niechętnie tropi sprawców.

Polityka i jej wpływ na agresje w mieście

.W swoim pierwszym wywiadzie dla izraelskiej telewizji, watykański kustosz Ziemi Świętej, ojciec Francesco Patton, obwinił izraelskich polityków, argumentując, że fala ataków rozpoczęła się „kiedy język polityczny stał się bardziej brutalny”.

Wspomniał o zbezczeszczeniu luterańskiego cmentarza, zdewastowaniu maronickiej sali modlitewnej i napisach „śmierć chrześcijanom” na ormiańskiej własności, a wszystko to w ciągu kilku tygodni. Zauważył również „odpowiedzialność przywódców, tych, którzy mają władzę”.

Atakowani duchowni w Jerozolimie

.Kanał 13 nawiązał do kilku niedawnych incydentów, w tym zbezczeszczenia 33 grobów na cmentarzu protestanckim na Górze Syjon. Dwóch nastolatków zostało oskarżonych.

Kanał 13 rozmawiał również z ormiańskim duchownym ojcem Gurionem, który został zaatakowany przez grupę Żydów na Starym Mieście, a następnie zatrzymany przez policję. Gurion, który po raz pierwszy przybył do Izraela w 1996 r. Powiedział, że przestępstwa z nienawiści zawsze miały miejsce, ale sytuacja uległa pogorszeniu.

Bez kary „czują, że wszystko jest dozwolone” mówił Gurion. Dodając, że ludzie oddawali mocz na święte miejsca, filmując przy tym akt wandalizmu.

Przyszłość chrześcijaństwa

.Chrześcijaństwo nie rości sobie prawa do dostarczania kulturze nowych treści. Natomiast dostarcza ono nowej perspektywy. Chrześcijańska rewolucja, jeśli można tak powiedzieć, jest rewolucją fenomenologiczną. Polega ona na ukazaniu tego, co dotychczas było niewidoczne – twierdzi na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Rémi BRAGUE.

„Istnieje bardziej umiarkowana wersja patrzenia na chrześcijaństwo. Przyznaje ona chrześcijaństwu miejsce, i to miejsce zaszczytne, w intelektualnej historii Europy, ale miejsce w rzeczywistości nieodwołalnie minionej. Chrześcijaństwo spełniło oczywiście swoją misję w Europie, ale tak, że można teraz obyć się bez niego. Zawartość chrześcijańskiego orędzia miałaby tak głęboko przeniknąć do kultury europejskiej, że można teraz zrzucić wierzchnią warstwę. W każdym wszyscy razie mamy chrześcijańską mentalność. Można by więc w sensie heglowskim (auheben) podźwignąć chrześcijaństwo i w ten sposób mielibyśmy nową wersję liberalnego protestantyzmu, czy może raczej jego karykatury, jaką zrobili z niego przeciwnicy”. 

Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 czerwca 2023