
EDITO Redaktora Naczelnego:
Jest tak, jak każdy widzi: przytłacza nas codziennie mnóstwo często trudnych do pogodzenia i emocjonalnie artykułowanych informacji, nieskładających się w żaden sposób w spójną i przekonującą wizję naszej przyszłości. Jednostronność wyrażanych opinii, typowa dla naszego rynku prasy, internetu, radia czy telewizji, szalenie utrudnia nam myślenie w kategoriach mądrze rozumianego dobra wspólnego. Tym bardziej z ogromną satysfakcją odnotowujemy rosnący zasięg zarówno portalu internetowego WszystkoCoNajwazniejsze.pl, jak i papierowej wersji naszego magazynu.
Znalazły uznanie Czytelników głęboko przemyślane teksty polskich i zagranicznych autorów uważanych za wiarygodnych ekspertów w swych dziedzinach. Jak Państwo zauważyli, unikamy politycznie motywowanej, wyraźnej stronniczości, a nacisk staramy się kłaść na tematy budujące wspólnotę, na sprawy, które łączą, a nie te, które dzielą.
Tematem wiodącym w niniejszym numerze jest problematyka społeczeństwa przyszłości. Społeczeństwa kształtowanego przez niesłychanie dynamiczny rozwój nauki i technologii, stojącego w dodatku wobec wielu trudnych wyzwań etycznych i zmieniających się norm obyczajowych. Wspólne dla nas wszystkich i być może już niebawem aktualne wyzwanie zawarte jest w opisanej w tym numerze problematyce transhumanizmu, będącego filozofią przyzwolenia czy nawet niecierpliwego oczekiwania na radykalne zmiany w naszej naturze, wynikające z postępu nauki i technologii. Są w tej filozofii poglądy przynajmniej w teorii nietrudne do szerokiej akceptacji, takie jak wsparcie badań wydłużających życie czy zwiększających nasze umysłowe bądź fizyczne możliwości, są jednak także postawy budzące silne kontrowersje, takie jak wiara w pożądane skutki stworzenia niebawem kategorii nadludzi, czyli osób o całkowicie zmienionej naturze w wyniku rozwoju sztucznej inteligencji i bezpośredniej komunikacji mózgu z komputerem czy stosowania zaawansowanych metod inżynierii genetycznej.
W tym numerze przedstawiamy m.in. wyzwania związane z jednej strony z szeroko rozumianymi nierównościami społecznymi w kontekście wpływu na nie nowych technologii i poszukiwaniem właściwych relacji pomiędzy polityką społeczną a wolnością gospodarczą z drugiej. Zastanawiamy się nad przyczynami braku strategicznej refleksji nad państwem: stawiamy diagnozę, ale także zmierzamy do rozwiązań. Piszemy także o nie do końca przez wielu z nas rozumianych konsekwencjach powszechnej komunikacji internetowej, o problemach naszej edukacji, o fenomenie atrakcyjności Wrocławia czy Katowic, publikujemy też ważne teksty istotnych analityków o postrzeganiu dziś Polski w Izraelu i Europie Zachodniej.
Obiecujemy, że również w przyszłości poruszać będziemy równie ciekawe tematy, próbując dochodzące do nas zewsząd chaotyczne informacje zamieniać w solidną wiedzę o Polsce i otaczającym nas świecie. Wiedzę o kluczowym znaczeniu dla współczesnego, skutecznie funkcjonującego społeczeństwa obywatelskiego. Ciekawej lektury!
Prof. Michał KLEIBER
Redaktor naczelny
6. nr „Wszystko Co Najważniejsze” w EMPIKach w całym kraju, oraz wysyłkowo via OPERON: [LINK]