Edukacja dorosłych jako fundament nowoczesnego społeczeństwa - jak szkoły policealne kształtują przyszłość Polski?

Szkoły policealne pełnią jedną z głównych ról w edukacji osób dorosłych, w znaczący sposób przyczyniając się do rozwoju nowoczesnego, innowacyjnego, otwartego na zmiany i świadomego społeczeństwa.
Rozwijanie umiejętności i promocja uczenia się
Szkoły policealne są dowodem na to, że edukacja jest dostępna dla osób w różnym wieku, które pragną rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Program edukacyjny, realizowany w szkołach policealnych, w znaczącym stopniu stymuluje rozwój umiejętności zawodowych. Poprzez kształcenie specjalistycznych kwalifikacji w różnych dziedzinach, jak m.in. medycyna, technologia informacyjna, zarządzanie czy ekonomia szkoły wprowadzają na rynek pracy osoby gotowe do pełnienia nowych ról zawodowych. To o tyle ważne, że rynek pracy podlega stałym zmianom, szkoły policealne przygotowują więc absolwentów do pracy we wciąż zmieniającej się rzeczywistości społecznej i gospodarczej, opartej na wiedzy.
Siłą szkół ponadpodstawowych w kształtowaniu przyszłości Polski jest również próba zachęcania osób dorosłych do zdobywania nowych kompetencji i to przez całe życie. To istotna wartość w erze cyfrowej transformacji, gdy coraz popularniejszym modelem funkcjonowania w świecie staje się „lifelong learning”, czyli kształcenia przez całe życie. Edukację ukierunkowaną na przyszłość oferują bezpłatne szkoły policealne Cosinus.

Tworzenie kapitału ludzkiego
Wartością szkół policealnych jest również zwiększanie poziomu wykwalifikowanych pracowników w różnych sektorach gospodarki, a tym samym poprawy konkurencyjności polskich firm w europejskiej i światowej gospodarce. Jest to możliwe dzięki realizowanym w szkołach programach edukacyjnych, dzięki którym uczniowie otrzymują stałą możliwość nabywania praktycznych umiejętności niezbędnych do zawodowego funkcjonowania w wielu dziedzinach. Wiele interesujących propozycji edukacyjnych przygotowały szkoły policealne Gdynia.
Integracja społeczna i wyrównywanie szans
Szkoły policealne ponadto potrafią zapewnić odpowiednie warunki do nauki, tworząc środowiska sprzyjającego innowacjom i twórczemu myśleniu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie łączenie różnych pokoleń, a więc również doświadczeń, poprzez wspólne zajęcia, projekty i praktyczne działania. Kreowanie sieci kontaktów międzyludzkich i zawodowych to w społeczeństwach opartych na idei sieciowania bardzo ważna umiejętność, ułatwiająca działania w wielu przedsięwzięciach.
Szkoły policealne to również dla wszystkich chętnych możliwość kontynuowania nauki bez ograniczeń wiekowych, a także ze względu na status materialny. W znaczący sposób przyczyniają się również do adaptacji do zmian demograficznych, w tym starzenia się społeczeństw. Poprzez programy edukacyjne dla osób dorosłych oraz starszych w znaczący sposób pomagają w utrzymaniu aktywności zawodowej wśród osób starzejących się czy zagrożonych wykluczeniem zawodowym.

Szkoły policealne to inwestycja w przyszłość
Szkoły policealne bardzo mocno oddziałują na tworzenie mocnego i nowoczesnego społeczeństwa, które nieustannie musi mierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nim stale zmieniająca się rzeczywistość XXI wieku. Ideą przyświecająca szkołom policealnym jest nie tylko przygotowanie osób w różnym wieku do wejścia bądź powrotu na rynek pracy z szerokim zapleczem umiejętności i wiedzy, lecz również bezpośrednie wpływanie na stabilność ekonomiczną kraju. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zachęcanie do stałego doskonalenia się i adaptacji do stale zmieniającego się świata. Szkoły policealne w znaczący sposób kształtują przyszłość Polski, aby zapewnić lepszą przyszłość wszystkim pokoleniom.
Magdalena Ochnio