Ekologiczna odbudowa Ukrainy po wojnie – konferencja w Wilnie
Konferencję wysokiego szczebla na temat ekologicznej odbudowy na Ukrainie, zorganizowana przez Komisję Europejską, rozpoczyna się we wtorek 28 listopada w Wilnie. „Chciałbym pokazać ukraińskim przywódcom politycznym i przedsiębiorstwom, że UE jest gotowa wspierać Ukrainę w lepszej odbudowie dzięki finansowaniu” – oświadczył komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius.
Ekologiczna odbudowa Ukrainy po wojnie – konferencja w Wilnie
.Komisja Europejska podała, że komisarz Sinkeviczius jako jej reprezentant podkreśli zaangażowanie na rzecz dalszej współpracy z Ukrainą i udzielania jej pomocy w jej wysiłkach na rzecz trwałej odbudowy.
Konferencja ma na celu podsumowanie przyszłych wyzwań i omówienie z ukraińskimi decydentami politycznymi, burmistrzami i przedsiębiorstwami strategii i konkretnych rozwiązań, leżących u podstaw ekologicznej odbudowy i ożywienia gospodarczego.
„Chciałbym pokazać ukraińskim przywódcom politycznym i przedsiębiorstwom, że UE jest gotowa wspierać Ukrainę w lepszej odbudowie dzięki finansowaniu, dysponując zdolnościami technicznymi i legislacyjnymi. Chcemy pomóc Ukrainie w odbudowie po niszczycielskich skutkach wojny i w pełnej harmonii z zasadami zrównoważonego rozwoju” – powiedział Sinkeviczius.
Najgorsza katastrofa ekologiczna od czasu Czarnobyla
.W forum, które potrwa do 1 grudnia, wezmą udział prezydent Litwy Gitanas Nauseda, litewski minister środowiska Simonas Gentvilas oraz ukraiński minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłeć. Odbędzie się też debata z udziałem ukraińskich burmistrzów.
Szacuje się, że do tej pory szkody wyrządzone przez wojnę środowisku wynoszą 52 mld euro. 20 proc. obszarów leśnych jest zagrożonych.
KE zwraca też uwagę na dewastację środowiskową wynikającą ze zniszczenia elektrowni wodnej w Kachowce, która jest „najgorszą katastrofą spowodowaną przez człowieka od katastrofy w Czarnobylu”.
Dewastacja dóbr kultury przez Rosjan
.W wyniku wojny na Ukrainie na masową skalę niszczone są także dzieła sztuki. Prof. Michał Kleiber pisze we „Wszystko co Najważniejsze”, że celowa dewastacja dóbr kultury była cechą wielu wojen, które w ostatnich dekadach toczyły się na świecie – i nie inaczej jest za nasza wschodnią granicą. Jego zdaniem rosyjskie działania sprawiają wrażenie precyzyjnie zaplanowanych, by celowo uderzać w najcenniejsze elementy ukraińskiej narodowej tożsamości.
„Według danych Sekretariatu UNESCO z końca marca br. zniszczone zostały 53 obiekty o wielkim dla kultury, takie jak zabytkowe budowle, pomniki, świątynie, biblioteki itp. Władze Ukrainy podają jeszcze parokrotnie większą liczbę strat. Liczby te zwiększają się w zastraszającym tempie i nie obejmują w dodatku zniszczeń dokonanych w wielu miejscowościach niedostępnych obecnie ze względu na prowadzone działania wojenne, takich jak Mariupol czy Chersoń” – podkreśla profesor.
Odbudowa tych zabytków zajmie dziesięciolecia, jeśli w ogóle będzie możliwa.
Prof. Michał Kleiber przypomina, że poczynania Rosji stanowią pogwałcenie konwencji międzynarodowych o ochronie dziedzictwa kulturowego i na tej podstawie można oskarżyć agresorów o popełnienie zbrodni wojennych.
PAP/Łukasz Osiński/Wszystko co Najważniejsze/JT