Elektronika roślin, tranzystor z drewna i inne odkrycia naukowców wychodzą ku przyszłości

drewniany tranzystor

Szwedzki zespół opracował pierwszy na świecie w pełni działający tranzystor z drewna. Na razie powstał w ramach badań podstawowych, ale zdaniem naukowców może znaleźć różne zastosowania, w tym do sterowania wzbogaconych o elektronikę roślin.

.Wymyślone przed wiekiem krzemowe tranzystory dzisiaj działają praktycznie w każdym układzie elektronicznym. To z ich zminiaturyzowanej wersji składają się np. wszystkie procesory – te działające w komputerach, telefonach czy nawet inteligentnych żarówkach. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Linköping opracowali nietypowy rodzaj tranzystora – jest nim tranzystor z drewna.

Tranzystor z drewna

.„Wymyśliliśmy zupełnie nowy sposób na budowę tranzystora. To prawda, że jest on powolny i duży, ale działa i ma ogromny potencjał” – mówi prof. Isak Engquist, współautor pracy opublikowanej w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Nad podobnym urządzeniem pracowano już wcześniej, ale udało się jedynie zbudować wykorzystujący przewodnictwo specjalnych jonów układ, który przestawał działać, gdy zasób jonów ulegał wyczerpaniu. Dzieło szwedzkiej grupy to natomiast pełnoprawny tranzystor zdolny do ciągłej pracy. Naukowcy do jego budowy wykorzystali balsę ze względu na jej równomierną wewnętrzną strukturę.

Regulujący przepływy prądu drewniany tranzystor

.Usunęli z drewna ligninę, pozostawiając jedynie celulozowe włókna, co poskutkowało powstaniem kanalików w miejscach po usuniętej ligninie. Do kanalików tych wprowadzili następnie przewodzący prąd polimer. Urządzenie, tak jak typowe tranzystory potrafi regulować przepływ prądu, wyłączać go i włączać. Duże rozmiary tranzystora mogą umożliwiać jego działanie przy -potrzebnym czasami – relatywnie wysokim natężeniu prądu.

Elektronika roślin

.Jako jedno z potencjalnych zastosowań naukowcy wymieniają wzbogacanie o elektronikę roślin. To technologie rozwijane już w różnych ośrodkach. „Nie stworzyliśmy drewnianego tranzystora, mając na myśli jakieś konkretne zastosowanie. Zrobiliśmy, ponieważ byliśmy w stanie – pokazaliśmy, że to możliwe. Mamy jednak nadzieję, że nasza praca zainspiruje inne badania, które doprowadzą do konkretnych aplikacji” – podkreśla prof. Engquist.

Nauka w Unii Europejskiej

.Na temat tego które nauki w Unii Europejskiej cieszą się największym wsparciem finansowym ze strony Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK w tekście “Badania naukowe zmieniają nasz świat“.

“Jakkolwiek ostatecznym celem nauk o życiu jest wydłużenie ludzkiego życia i podniesienie jego jakości, główny wysiłek badawczy koncentruje się obecnie na zrozumieniu podstawowych mechanizmów działania organizmów na poziomie komórkowym i na sposobach sterowania tymi mechanizmami”.

“Nie jest więc przypadkiem, że najwięcej badań finansowanych przez ERC dotyczy takich dyscyplin, jak: biologia komórki, genetyka, neuronauka i biologia molekularna, a same tematy badań koncentrują się wokół różnicowania komórek, czyli zamiany jednego rodzaju komórek w inne; dotyczy to szczególnie komórek macierzystych. Warto jednak pamiętać, że znaczące już osiągnięcia w tym obszarze badań tylko w bardzo niewielkim stopniu przekładają się, na razie, na zastosowania kliniczne”.

“Inne gorące tematy to sterowanie genami, zwane też sterowaniem ekspresją genów, epigenetyka, czyli w uproszczeniu różnicowanie komórek o tym samym genotypie, a także procesy przekazywania informacji między komórkami. Postęp we wszystkich tych badaniach daje nadzieję na bardziej skuteczną walkę z chorobami nowotworowymi i neurodegeneracyjnymi”.

.“Postęp w naukach o życiu jest możliwy między innymi dzięki rozwojowi metod badawczych. Intensywnie rozwijają się metody modelowania komputerowego i symulacji w tzw. modelach in silico, a także korzystające z metod uczenia maszynowego. Następuje także dalszy rozwój mikroskopii i metod obrazowania oraz modyfikowanych modeli zwierzęcych odwzorowujących organizm ludzki” – pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 kwietnia 2023