92,5 proc. Polaków za elektrownią jądrową w Polsce. Najwyższy wynik w historii

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie br. wynika, że zdaniem 92,5 proc. Polaków elektrownia jądrowa w Polsce powinna zostać zbudowana. Na to, by taka konstrukcja stanęła w okolicy ich miejsca zamieszkania, zgodziłoby się 79,6 proc. badanych.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Przemysłu w listopadzie br. wynika, że zdaniem 92,5 proc. Polaków elektrownia jądrowa w Polsce powinna zostać zbudowana. Na to, by taka konstrukcja stanęła w okolicy ich miejsca zamieszkania, zgodziłoby się 79,6 proc. badanych.

Elektrownia jądrowa w Polsce. Rekordowe poparcie społeczeństwa

.Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Przemysłu zostało zrealizowane przez firmę DANAE w dniach 12-28 listopada br. metodą CATI (wywiady telefoniczne) na grupie 2060 Polaków w wieku 15-75 lat.

Z informacji zmieszczonych na stronach internetowych resortu przemysłu wynika, że wyniki ostatniego sondażu są najlepsze w historii badań realizowanych co rok od 2012 r.

Badanie wskazało, że 92,5 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, przy czym 67,9 proc. robi to w sposób zdecydowany. Z kolei 5,9 proc. jest przeciwnego zdania, a odsetek osób zdecydowanie przeciwnych wynosi 2,8 proc.

„Szczególnie ważne jest, że większość badanych (79,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 18,8 proc. jest przeciwnego zdania. Liczba zwolenników budowy elektrowni jądrowej w swoim sąsiedztwie wzrosła o 3 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego” – poinformowało ministerstwo.

90,3 proc. Polaków uważa, że budowa elektrowni jądrowej będącej niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Natomiast 94,2 proc. jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Jak dodano, Polacy swoją wiedzę na temat energetyki jądrowej oceniają średnio na ocenę dobrą (3,9) – w trakcie badania 65,1 proc. respondentów wskazało na ocenę dobrą lub wyższą. Jednocześnie 96,6 proc. badanych uważa, że w Polsce potrzebna jest kampania informacyjna na temat energetyki jądrowej. Źródłami, z których Polacy najczęściej czerpią informacje o energetyce jądrowej, są: internet (72,3 proc.), telewizja (34,7 proc.) oraz rozmowy ze znajomymi (29,1 proc.) – wynika z badania.

Mężczyźni są większymi zwolennikami energetyki jądrowej w Polsce (96,8 proc.), poparcie wśród kobiet wynosi 88,4 proc. W przypadku wieku pozytywne opinie dotyczące budowy elektrowni jądrowej w Polsce dominują wśród osób do 39 lat oraz w najstarszej kategorii wiekowej 60-75 lat.

„Zwolennikami budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju są najczęściej mieszkańcy średnich miejscowości tj. od 50 do 100 tys. mieszkańców (94,4 proc.) i powyżej 200 tys. mieszkańców (93,1 proc.). Przeciwnikami natomiast osoby zamieszkujące małe miasta do 5 tys. mieszkańców (10,9 proc.)” – podano.

Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?

.„Polski sektor energetyczny czeka transformacja. Możemy ją przeprowadzić, wprowadzając nowe źródło – energetykę jądrową, która zapewni nam prąd po przewidywalnej cenie nawet przez 80 lat. Ale możemy też patrzeć przez pryzmat zysku tu i teraz, obarczając każde kolejne pokolenie kosztami transformacji energetycznej” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Tomasz NOWACKI, dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej w PGE Polskiej Grupie Energetycznej, od 2024 r. prezes zarządu spółki PGE PAK.

Jak podkreśla, „energetyka jądrowa to pewne źródło energii w długiej perspektywie. Zapewnia stabilną podstawę systemu energetycznego, wykorzystując swoje moce w 90 proc., co sprawia, że jest najefektywniejszym źródłem wytwarzania. Z tego względu należy traktować inwestycje w elektrownie jądrowe jako wkład w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju”.

„W polskim sektorze energetycznym w długiej perspektywie energetyka jądrowa zapewni nam nie tylko stabilne źródło energii, bezpieczeństwo energetyczne i redukcję emisji dwutlenku węgla, lecz przede wszystkim tanią energię dla następnych pokoleń. To projekt na miarę budowy portu morskiego w Gdyni czy uniezależnienia się od rosyjskich dostaw gazu. Za jego realizację podziękują nam nasze wnuki” – pisze Tomasz NOWACKI.

Tekst jego autorstwa poświęcony polskiej energetyce jądrowej dostępny jest w całości pod linkiem:

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/tomasz-nowacki-energetyka-jadrowa-szybki-zysk-czy-tania-energia-dla-nastepnych-pokolen/

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/sn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 grudnia 2024