Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego – rekordowa liczba zgłoszeń

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego rozpoczną się 23 kwietnia i potrwają do 4 maja 2025 roku. Jury eliminacji pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego wybierze ok. 80 pianistów, którzy wezmą udział w październikowych zmaganiach.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego rozpoczną się 23 kwietnia i potrwają do 4 maja 2025 roku. Jury eliminacji pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego wybierze ok. 80 pianistów, którzy wezmą udział w październikowych zmaganiach.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego

.Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego będą się odbywać w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie w dwóch sesjach – porannej od godz. 10 oraz popołudniowej od godz. 17.

Pianiści wykonają ok. 30-minutowe recitale, prezentując wybrane utwory Fryderyka Chopina. Spośród artystów, którzy zaprezentują się przed warszawską publicznością, dziesięcioosobowe jury eliminacji pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego wybierze ok. 80 pianistów, którzy wezmą udział w październikowych zmaganiach.

Jak zaznaczył Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w przesłanej PAP informacji, XIX edycja przyniosła kolejny rekord pod względem liczby zgłoszeń. Do etapu kwalifikacji przystąpiło 642 pianistów z 54 krajów. W eliminacjach weźmie udział 166 pianistów.

Najliczniej reprezentowane będą Chiny (ponad 60 zakwalifikowanych), Korea Południowa, Japonia, Polska, Kanada i Włochy, ale wystąpią również reprezentanci z takich krajów Brazylia, Tajlandia, Malezja i Uzbekistan.

Przesłuchania Eliminacji XIX Konkursu Chopinowskiego będzie można oglądać także w transmisji na stronie Konkursu oraz na Facebooku i oficjalnym kanale Instytutu Chopina na YouTube. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski ma prawie sto lat

Co pięć lat pianiści z całego świata przybywają do Warszawy, by walczyć o tytuł najlepszego chopinisty swojego pokolenia. Oczywiście udział w konkursie to niesamowita próba nerwów, co jednak znacznie ważniejsze – to możliwość zaprezentowania swojego talentu milionom widzów z całego świata, wreszcie – wspaniała okazja, by rozpocząć oszałamiającą karierę o globalnym rozmachu – pisze Aleksander LASKOWSKI, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Konkurs Chopinowski powołał do życia Jerzy Żurawlew, polski pianista urodzony w 1887 roku w Rostowie nad Donem. Do poświęcenia się zawodowo pianistyce miały go przekonać trzy zdarzenia – zauroczenie grą Ignacego Jana Paderewskiego, którego usłyszał w ósmym roku życia, fascynacja Polonezem A-dur Fryderyka Chopina oraz opinia Józefa Hoffmana, że posiada wybitny talent muzyczny. W 1907 roku Żurawlew przyjechał do Warszawy, gdzie podjął studia w Instytucie Muzycznym u Aleksandra Michałowskiego.

W 1922 roku, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Żurawlew założył szkołę muzyczną w Białymstoku. Jak przyznawał, to właśnie wtedy zaczął myśleć o zorganizowaniu konkursu w całości poświęconego muzyce Chopina – cały tekst [LINK].

PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2025