Elon Musk próbuje stworzyć rywala ChatGPT

Elon Musk próbuje stworzyć rywala ChatGPT

Elon Musk zwrócił się w ostatnich tygodniach do specjalistów od sztucznej inteligencji w sprawie utworzenia nowego laboratorium badawczego w celu opracowania alternatywy dla ChatGPT – podał we wtorek Reuters, cytując portal branży technologicznej “The Information”.

Rywal ChatGPT

W ostatnich miesiącach Musk wielokrotnie krytykował OpenAI (twórcę ChatGPT) za zainstalowanie zabezpieczeń, które uniemożliwiają ChatGPT tworzenie tekstów, które mogłyby urazić użytkowników.

Musk, który współtworzył OpenAI w 2015 roku, ale od tego czasu zerwał więzi ze startupem, zasugerował w zeszłym roku, że technologia OpenAI jest przykładem “szkolenia sztucznej inteligencji, aby była obudzona”.

Jego komentarze sugerują, pisze „The Information”, że rywal ChatGPT miałby mniej ograniczeń dotyczących tematów wywołujących kontrowersje w porównaniu do ChatGPT i pokrewnego chatbota, który Microsoft niedawno uruchomił.

Wcześniejszy projekt

ChatGPT wystartował 30 listopada, ale jest częścią szerszego zestawu technologii opracowanych przez OpenAI, który ma bliskie powiązania z Microsoftem. Od tego czasu zyskał miliony użytkowników z wieloma używającymi go do spraw związanych z pracą, takich jak pisanie e-maili, zagadnienia badawcze itp.

Pomimo tego, że szef Tesli i SpaceX był jednym ze współzałożycieli OpenAI, Musk podkreślał w piątek, że to „nie było to, co zamierzał”.

Musk podkreśla, że ChatGPT lub AI jako całość mają „zarówno pozytywne, jak i negatywne strony” i wielokrotnie prognozował “wielkie zagrożenie” związane z nieskrępowanym rozwojem sztucznej inteligencji. Biznesmen oceniał, że jest ona “znacznie bardziej niebezpieczna” niż głowice nuklearne.

ChatGPT

Założyciel Studio Mentals, szkoły językowej działającej w oparciu o autorski program obcowania z językiem, Jędrzej STĘPIEŃ, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: Dawno żaden produkt z dziedziny technologii edukacyjnej (EdTech) nie wywołał takiego zamieszania, jakie pod koniec 2022 roku zafundował nam ChatGPT, nowy asystent językowy stworzony przez amerykański startup OpenAI. Wcześniej oczywiście też wiele się działo: były elektroniczne translatory z DeepL na czele, asystenci w rodzaju Siri czy Cortany, Duolingo do nauki języków i wiele innych. Nie pamiętam jednak, żeby przy premierze któregokolwiek z tych narzędzi nauczyciele tak szybko, w popłochu niemal, organizowali specjalną konferencję o jego wpływie na pracę, karierę i przyszłość edukacji – a z czymś takim mamy do czynienia na początku 2023 roku”.

„ChatGPT należy do t.zw. generatywnej SI (generative AI), co oznacza, że treści produkowane przez oprogramowanie nie są zwykłym „kopiuj-wklej” z Wikipedii czy innego źródła internetowego, tylko są swego rodzaju syntezą informacji posiadanych przez system. Efektem tego jest tworzenie przez aplikację unikalnych treści o dowolnej tematyce, długości i w dowolnym stylu. ChatGPT potrafi więc napisać esej, fraszkę, rozwiązać zadanie matematyczne, pomóc w pisaniu kodu, a w niedalekiej przyszłości zapewne tworzyć też grafikę i muzykę. Co więcej, jeśli nie podoba nam się pierwotna wersja jego odpowiedzi, możemy mu polecić, by ją skorygował, dodając jakieś informacje, pisząc bardziej zwięźle czy zmieniając styl z poważnego na lżejszy… Wszystko to sprawia wrażenie, że maszyna potrafi myśleć, improwizować i – co najbardziej intrygujące – brzmieć sensownie” – pisze Jędrzej STĘPIEŃ w tekście „ChatGPT a przyszłość edukacji“.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 lutego 2023