Emmanuel Macron - dołączenie Ukrainy do NATO jest mało realne

Emmanuel Macron - dołączenie Ukrainy do NATO jest mało realne

Dołączenie Ukrainy do NATO jest mało prawdopodobne – powiedział prezydent Francji Emmanuel MACRON w środę w rozmowie z zagranicznymi mediami. Francuski prezydent ponownie podkreślił potrzebę udzielenia „gwarancji bezpieczeństwa” Ukrainie, ale także Rosji, po zakończeniu wojny.

.W rozmowie z kilkoma międzynarodowymi dziennikami Emmanuel MACRON zaznaczył, że dołączenie Ukrainy do NATO byłoby w Rosji odbierane jako konfrontacja i że nie jest to „najbardziej prawdopodobny scenariusz”.

„Nie można sobie tego wyobrazić z taką Rosją” – oświadczył prezydent MACRON w rozmowie z dziennikarzami „Le Monde’a”, „Wall Street Journal” i libańskiego „An Nahar”.

„Niezależnie od tego, czy Ukraina wejdzie do NATO – a to nie jest najbardziej prawdopodobny scenariusz – będzie musiała otrzymać gwarancje bezpieczeństwa, tym solidniejsze, że została zaatakowana przez Rosję” – dodał prezydent Francji.

“Gwarancje bezpieczeństwa” także dla Rosji

.Emmanuel MACRON podkreślił równocześnie potrzebę udzielenia „gwarancji bezpieczeństwa” także Rosji po zakończeniu wojny. „Na koniec trzeba będzie posadzić wszystkich przy stole. I niech wszyscy Europejczycy i mieszkańcy Zachodu, którzy udzielają mi lekcji moralnych, wyjaśnią mi, z kim będą siedzieć przy tym stole” – dodał.

„Nie chcę, żeby następnego dnia negocjowali tylko Chińczycy i Turcy” – podkreślił, odnosząc się do mediacyjnych wysiłków tureckiej dyplomacji.

Autonomia Europy w ramach NATO

.Prezydent Francji ponownie opowiedział się także za strategiczną autonomią Europy w ramach NATO z mniejszą zależnością od Stanów Zjednoczonych. „Nie ma europejskiej architektury bezpieczeństwa bez strategicznej autonomii w NATO i z NATO, ale nie zależnej od NATO” – zaznaczył.

„Sojusz nie jest czymś, na czym polegam, jest czymś, co wybieram (…) Musimy przemyśleć naszą strategiczną autonomię” – doprecyzował Emmanuel MACRON.

Francja Emmanuela Macrona

.Prezydent MACRON jest z pewnością jednym z tych polityków, którzy zarządzają państwem wedle klarownej wizji. “Francja nie jest skostniałą geografią, lecz ruchem. Francja nie jest dana, lecz zadana” – przeczytać można w tekście autorstw Emmanuela MACRONA pt. “Moja Francja”, który ukazał się na łamach “Wszystko Co Najważniejsze“.

Zdaniem Emmanuela MACRONA “Francja jest wyborem”. Jak podkreśla: “jestem Francuzem nie przez przypadek. Nie dlatego, że chcę korzystać z jakichś szczególnych praw, ale dlatego, że pcha mnie do tego pewna nieokreślona siła. Poczucie obowiązku”.

“Jest Francuzem ten, dla kogo wolność jest ideałem (…). Jest Francuzem ten, dla kogo równość jest zasadą nienaruszalną (…). Jest Francuzem ten, dla kogo braterstwo jest niezbędnym punktem odniesienia” – twierdzi Emmanuel MACRON, nawiązując do ideałów Wielkiej Rewolucji Francuskiej. [LINK]

Francja w obliczu światowych zmian

.Jak podkreśla prof. Aleksander SURDEJ, Dziekan Rady Ambasadorów OECD, “podstawą autonomii strategicznej Francji są siła jej przemysłu zbrojeniowego oraz deklarowana spójność narodowa, czyli akceptacja społeczna i praktyczne przygotowanie do wysiłku i poświęcenia w okresie zagrożeń i ewentualnych wojen”.

“Rząd Francji dostrzega trzy czynniki głębokich i trwałych, gdyż kształtujących rozwój wydarzeń w następnych dekadach, zmian w globalnych warunkach. Są nimi: historyczny i imperialny resentyment Rosji, który uzasadnił i wywołał jej wojnę z Ukrainą, dążenie Chin do stania się mocarstwem numer jeden i upowszechnianie się konfliktów wywoływanych przez mocarstwa regionalne” – czytamy na łamach “Wszystko Co Najważniejsze“.

“Wobec rysującej się w długim okresie rywalizacji Stanów Zjednoczonych z Chinami rząd francuski wydaje się świadomy roli Francji jako mocarstwa średniej wagi, którego znaczenie rośnie, jeśli jest oparte na doskonaleniu technologii nuklearnej i tworzeniu funkcjonalnych koalicji” – podkreśla prof. Aleksander SURDEJ. [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2022