Emmanuel Macron o Rosji

Emmanuel Macron o Rosji

W telewizyjnym wystąpieniu we wszystkich programach francuskich stacji telewizyjnych i radiowych prezydent Francji przedstawił swoje stanowisko w sprawie agresji Rosji na Ukrainę.

Dla Emmanuela Macrona ta agresja jest niczym nieuzasadniona. To, że giną dzieci i cywile, to że tak wielka liczba osób została zmuszona do migracji, powoduje ból. Odpowiedzialność za konflikt spoczywa na Władimirze Putinie i Rosji.

„Ta wojna nie jest wojną między NATO a Rosją. Ta wojna nie jest między Unią Europejską i Francją a Rosją. Nie ma broni NATO w Rosji. Rosja nie została zaatakowana. To ona zaatakowała Ukrainę. To Rosja jest agresorem” – stwierdził Emmanuel Macron.

Prezydent Francji zapowiedział pomoc dla Ukrainców, pomoc dla społeczeństwa, uchodźców, także pomoc jeśli chodzi o sprzęt wojskowy. Jednocześnie zapowiedział kontynuację sankcji. Efekty tych sankcji już widać, w spadku wartości rubla.

Emmanuel Macron zapowiedział wzmocnienie obecności wojskowej w Europie Centralnej, z przybyciem kiilkuset żołnierzy do Rumunii.

„Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją (…). Jesteśmy z tymi Rosjanami, którzy chcą pokoju” – zauważył prezydent Francji.

Emmanuel Macron o Rosji wypowiada się z uwagą. W wystąpieniu telewizyjnym Emmanuel Macron stwierdził, że jest i będzie w kontakcie z Władmirem Putinem. Wciąż ma nadzieję na wstrzymanie ostrzałów i rozmowy pokojowe.

Francja bierze odpowiedzialność za pomoc dla tych, którzy opuszczają Ukrainę. Będzie ich przyjmowała, wspierała organizacje pomagające Ukraińcom, którzy docierają do Francji.

Emmanuel Macron o Rosji mówiąc nie mógł opuścić kwestii energetyki. Problemy z surowcami energetycznymi za sprawą wojny Rosji z Ukrainą będą stanowić ważne wyzwanie dla gospodarki i ekonomii Francji, co już teraz rząd francuski, jak zapowiedział prezydent w swoim telewizyjnym wystąpieniu, bierze pod uwagę. W dniach 10-11 marca 2022 r. w Wersalu odbędzie się szczyt państw europejskich w sprawie niezależności energetycznej Europy – zapowiedział prezydent.

„Ta wojna zmienia perspektywę kampanii prezydenckiej. Na każdym poziomie: społecznym, politycznym, miejsca Francji w Europie” – powiedział Emmanuel Macron kończąc wystąpienie.

Emmanuel Macron prowadzi w sondażu prezydenckim. Wybory prezydenckie odbędą się we 10 i 24 kwietnia 2022 r. Według najnowszych sondaży w drugiej turze wyborów Emmanuel Macron spotka się z Erikiem Zemmourem, pisarzem, filozofem, założycielem partii Reconquête (Rekonkwista).

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2022
Fot. Gonzalo FUENTES / Reuters / Forum