
Wybory prezydenckie we Francji odbędą się pierwsza tura: 10 kwietnia i druga tura: 24 kwietnia. Po tym, gdy swój start ogłosił Emmanuel Macron, lista kandydatów już jest znana. A więc: wybory prezydenckie Francja – kto startuje?
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron ogłosił start w wyborach prezydenckich – ponownie ubiegać się chce o poparcie Francuzów, na kolejną pięcioletnią kadencję. Start Macrona w wyborach Francuzi uznają za oczywiste, był oczekiwany. Prezydent zadecydował, że najlepszym sposobem na ogłoszenie startu będzie zakomunikowanie tego w prasie regionalnej. Emmanuel Macron ogłosił start w wyborach prezydenckich w ostatniej chwili przed zamknięciem list wyborczych.Jego kampania wyborcza (prowadzona przez wiele tygodni bez formalnego jej ogłoszenia) kładzie nacisk na francuską prezydencję, wzmocnienie Europy [LINK]. Dużym problemem dla urzędującego prezydenta była pandemia, w ostatnich dniach zaś brak sukcesów w zaprowadzeniu “światowego pokoju” w rozmowach z Władimirem Putinem. Jednak nie stanowi to przeszkody w wielkiej jego sondażowej przewadze nad innymi kandydatami (we wszystkich sondażach zdobywa ok. 24% głosów, jego kontrkandydaci kolejni na liście: ok. 16%).
Éric Zemmour
Kandydat, który nie jest i nigdy nie był politykiem. Gość programów telewizyjnych, pisarz, publicysta “Le Figaro”. Autor kilku książek, w tym najnowszego bestsellera “Francja nie powiedziała ostatniego słowa”, wydanego ostatnio także w jęz.polskim [LINK]. Zbudował partię polityczną Reconquête (Rekonkwista), przygotowującej się do wyborów parlamentarnych, które będą miały miejsce w czerwcu 2022 r. Wielokrotnie wspierał Polskę [LINK].
Marine Le Pen
Stała kandydatka w kolejnych już wyborach prezydenckich. Kontynuuje tradycję swego ojca Jean-Marie Le Pen, twórcy Frontu Narodowego, przemianowanego na Zgromadzenie Narodowe. Francuzi pamiętają jej porażkę w finalnej debacie przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji, z Emmanuelem Macronem. Wypominają jej także zbyt bliskie kontakty z Władimirem Putinem i oligarchami rosyjskimi. Za śmiertelne zagrożenie Marine Le Pen uznaje Erica Zemmoura [LINK].
Valérie Pécresse
Kandydatka Republikanów wyłoniona w prawyborach (spotkała się z oskarżeniami o manipulację w ich trakcie). Próbuje łączyć różne tendencje francuskiej prawicy, nawiązując z jednej strony do Charlesa de Gaulle, z drugiej do Nicolasa Sarkozyego (nie poparł jej kandydatury), z trzeciej do Francoisa Fillona (do czasu przypomnienia jego zaangażowania na rzecz Rosji Władimira Putina). Blisko jej Emmanuelowi Macronowi jeśli chodzi o podejście do liberalizmu [LINK].
Jean-Luc Melenchon
Kandydat Niepokornej Francji – ugrupowania skrajnej lewicy. Obrońca ataku Rosji na Ukrainę i w każdej sytuacji napięcia w relacjach z Rosją zajmuje jawnie prorosyjskie stanowisko. Jest przeciwnikiem Unii Europejskiej i NATO. Należy pamiętać, że w wyborach prezydenckich w 2017 r. zdobył w pierwszej turze 19,58% głosów.
Yannick Jadot
Działacz ekologiczny, w latach 2002 – 2008 tworzył francuski Greenpeace. Wszedł do polityki pełniąc funkcję eurodeputowanego. Wskazany jako kandydat francuskich ruchów i organizacji ekologicznych w wyniku prawyborów. W kolejnych sondażach jego szanse rosną [LINK].
Nathalie Arthaud
Trockistka. Startowała już w wyborach prezydenckich w 2012 r. zdobywając 0,6 proc. głosów. Podobny wynik osiągnęła w wyborach prezydenckich 2017 r.
Nicolas Dupont-Aignan
Lider ugrupowania “Powstań Francjo”. Eurosceptyk. Startował już w wyborach 2012 r (1,8%) i 2017 r. (4,7%). Nieudane starty w wyborach prezydenckich pozwalały mu w następujących wkrótce po wyborach prezydenckich wyborach parlamentarnych wejść do parlamentu.
Anne Hidalgo
Od 2014 r. mer Paryża, kandydatka Partii Socjalistycznej. W programie proponuje 70 rozwiązań dla Francji, z których duża część pokrywa się z propozycjami Emmanuela Macrona. Dlatego też fakt, że Emmanuel Macron ogłosił start w wyborach prezydenckich, utrudnia osiągnięcie wysokiego wyniku przez tą kandydatkę.
Jean Lassalle
Kandydat który stara się zdobyć uwagę publiczną bardziej formą wystąpień, niż poziomem merytorycznej dyskusji. Zasłynął blisko 40 dniowym strajkiem głodowym wobec planów japońskiej firmy, która postanowiła przenieść zakład z jego miejscowości. Zdobył 1,2 % głosów w wyborach prezydenckich 2017 r.
Fabien Roussel
Lider Francuskiej Partii Komunistycznej. Był dziennikarzem komunistycznego dziennika “L’Humanite”. Zdobył konieczną do startu liczbę poparcia osób wybieralnych. Dotychczas nie startował w wyborach prezydenckich.
Oprac.AJ