Emmanuel Macron podjął decyzję o przyznaniu 500 mln euro na rozwój Sztucznej Inteligencji we Francji

Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który odwiedził w Paryżu salon VivaTech, największe w Europie targi zaawansowanych technologii, obiecał 500 mln euro dofinansowania dla francuskiego sektora sztucznej inteligencji, aby mógł stać się konkurencyjny w skali globalnej i nie pozostał w tyle za Chinami i USA.

Emmanuel Macron o rozwoju sztucznej inteligencji

.Musimy przyspieszyć rozwój naszego sektora sztucznej inteligencji, aby nie odstawał od chińskiego i amerykańskiego – oznajmił Macron, zapowiadając rozwijanie klastrów AI.

Prezydent zauważył, że Francja jest „w dobrej pozycji w Europie kontynentalnej”, ale musi inwestować i nie posuwać się za daleko wraz z UE w regulowaniu AI. Powiedział też, że liczy na to, iż wsparcie rozwoju AI we Francji pozwoli jej wyłonić kilku światowych czempionów tego sektora.

Dodał, że chce poprawić możliwości obliczeniowe w kraju, ponieważ ich niedostatek jest „ogromnym ograniczeniem” dla rozwoju AI. Macron zapowiedział również, że chce, by Francja poczyniła postępy w kwestii „gigakomputerów” i rozwinęła „wielkie modele open source”.

Prezydent ocenił, że „wiele można by poprawić dzięki sztucznej inteligencji”, m.in. politykę migracyjną, dzięki zdolności przetwarzania danych przy jednoczesnym ograniczeniu oszustw. „Walka o naszą suwerenność rozgrywa się także w algorytmach” – ocenił w komunikacie Pałac Elizejski.

Salon VivaTech w Paryżu

.Salon VivaTech w Paryżu odwiedza również szef Tesli i Twittera Elon Musk, z którym Macron zamierza spotkać się w piątek.

Francuski rząd ma nadzieję, że zdoła przekonać Muska, iż „Francja jest najlepszym możliwym miejscem w Europie do założenia kolejnej fabryki Tesli” – jak powiedział w środę w CNBC minister ds. cyfryzacji Jean-Noel Barrot.

Salon VivaTech, który otworzono w środę, przyciągnął kilka tysięcy specjalistów z sektora zaawansowanych technologii; największym powodzeniem cieszą się ekspozycje poświęcone sztucznej inteligencji generatywnej, spopularyzowanej ostatnio przez ChatGPT – pisze AFP.

Duże zainteresowanie wzbudził prototyp wyposażonego w AI samochodu, który stworzył koncern Renault we współpracy z francuskim producentem samolotów Dassault, firmą telekomunikacyjną Orange, koncernem Thales specjalizującym się w elektronice przeznaczonej dla wojska, lotnictwa i firm transportowych oraz STMicroelectronics – francusko-włoskim producentem elektroniki.

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który również odwiedził salon VivaTech, powiedział, że należy postawić na „innowacje” zanim wprowadzi się „regulacje” dotyczące sztucznej inteligencji.

„Europa powinna zbudować swą niezależność na sztucznej inteligencji, a zwłaszcza na sztucznej inteligencji generatywnej” – oznajmił minister i podkreślił, że chodzi zarówno o gospodarczą, jak i kulturalną niezależność Europy.

Le Maire dodał, że nie chce, aby powtórzyła się sytuacja związana z wielkimi amerykańskimi firmami technologicznymi – Google, Apple, Facebook, Amazon, czy Microsoft – które całkowicie zdominowały globalny rynek i „pozostawiły Europę w tyle”.

„Nie zaczynajmy regulować zanim nie będziemy inwestować i wprowadzać innowacji. W przeciwnym wypadku będziemy regulować technologie, które nie będą nasze” – podkreślił minister.

Wcześniej w środę Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji, który ma wprowadzić przepisy regulujące wpuszczanie na rynek dostawców oraz firmy wdrażające systemy AI w zależności od poziomu ryzyka, jakie może generować sztuczna inteligencja.

ChatGPT

.Profesor zwyczajny nauk matematycznych, logik, informatyk, Leszek PACHOLSKI, „Wiele osób obawia się, że ChatGPT może mieć negatywny wpływ na edukację, a dokładniej na metody oceny uczniów i studentów [patrz: „ChatGPT a przyszłość edukacji” >>>]. Nie do końca podzielam te obawy. Po pierwsze, egzaminy można prowadzić w zamkniętych salach, bez dostępu do komputerów i do internetu. Po drugie, można tak skonstruować egzamin, żeby zminimalizować ryzyko skutecznego skorzystania z ChatGPT. Po trzecie, warto postarać się tak kształtować uczniów i studentów, żeby rozumieli, że o ich przyszłym sukcesie nie zadecyduje ocena na egzaminie, lecz kompetencje zdobyte w szkole lub na uczelni. Jeśli natomiast chodzi o pisane w domu rozprawy, prace dyplomowe i magisterskie, to już teraz można bez trudu zamówić ich napisanie przez wykwalifikowane osoby. ChatGPT spowoduje tylko, że ta usługa będzie tańsza. Oczywiście w przypadku prac dyplomowych najlepszym rozwiązaniem będzie właściwa opieka promotora. Może się też zdarzyć, że w Polsce odejdziemy od obowiązkowych prac dyplomowych, gdyż uznamy, że nie jesteśmy w stanie dopilnować tego, żeby były pisane samodzielnie”.

„Od kilku tygodni wielkie korporacje, jak Microsoft, Google czy Amazon, masowo zwalniają pracowników. Wielu komentatorów uważa, że nie jest to tylko wynik światowej recesji gospodarczej, lecz także potrzeby zwolnienia miejsc pracy dla ekspertów w zakresie sztucznej inteligencji. Już teraz obok ChatGPT istnieje wiele narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które mają kolosalne znaczenie dla gospodarki i mogą w przyszłości zrewolucjonizować naukę. Nie wyobrażam sobie przyszłości medycyny bez sztucznej inteligencji. Giełda też to widzi. Nakłady na AI rosną bardzo szybko” – pisze prof. Leszek PACHOLSKI w tekście „Bez obaw, ChatGPT nie zrewolucjonizuje nauki„.

PAP/Katarzyna Stańko/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 czerwca 2023